Niepełnosprawni studenci stawiają na Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi [artykuł sponsorowany]

(ei24)
Na Akademię przyjeżdżają studenci z całej Polski, m.in. z Częstochowy, Tarnowa, Gdańska, Bytomia.

- To jedna z niewielu uczelni w kraju, która jest tak dobrze dostosowana do naszych potrzeb - przyznaje Ewa, studentka pedagogiki, od urodzenia cierpi na wadę słuchu. - Budynki wyposażone są w windy, mają też szerokie korytarze. Nawet w najdalszych miejscach sal wykładowych i auli wszystko dobrze słychać, ponieważ możemy korzystać ze specjalnych odbiorników indukcyjnych (odbiorniki Amigo R1, nadajniki Amigo T20 i T 21, przyp. red.) - dodaje.

Pętle induktofoniczne, tablice interaktywne i inne sposoby na ułatwienie studiowania

Studentom niepełnosprawnym z dysfunkcją wzroku lub słuchu pomagają także pętle induktofoniczne, czyli system wspomagania słuchu oraz specjalne, połączone z komputerami, tablice interaktywne, które wyświetlają na monitorze dotykowym wykłady czy prezentacje. Co więcej, uczelnia posiada również drukarkę i kopiarkę brajlowską, które dla niewidomych są prawdziwym skarbem.

Dzięki licznym podjazdom i dostosowanym toaletom, uczelnia jest także przystosowana do potrzeb studentów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Również sam plan zajęć układany jest tak, aby osoby na wózkach nie musiały zamieniać sal zajęciowych.

Zależy nam na tym, aby wspierać tych młodych ludzi - przyznaje dr inż. Jarosław Cichosz, Kanclerz AHE. - Realizujemy m.in. projekt międzynarodowy o nazwie Web2.0 Supported Education Engagement, Information and Advocacy for Disabled Learners wspólnie z instytucjami z Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch. Jego celem jest ułatwienie dostępu do edukacji i pracy osobom niepełnosprawnym.

Nie tylko wsparcie techniczne

Niepełnosprawni studenci AHE mogą także liczyć na bardzo wysokie stypendia, nawet do 1696 zł. Oprócz naukowych i socjalnych, mogą ubiegać się o specjalne stypendia dla osób niepełnosprawnych w wysokości koło 1000 zł.

- Wiemy, że Akademia nie zawsze cieszyła się dobrą opinią, jednak z tego co wiem, problemy są już przeszłością, a dla mnie ważne jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych uczelni w kraju, na AHE mogę bez problemów się uczyć - przyznaje Tomasz, studiował na kierunku Pedagogika, od 5 lat zmaga się z problemami ze wzrokiem.

Wideo

Dodaj ogłoszenie