Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedzielny spacer po Lesie Porszewickim. Akcja Protestu Porszewice i innych społeczników w ramach Dnia Lasu

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
W ramach Dnia Lasu społecznicy organizują spacer po Lesie Porszewickim. Odbędzie się 21 marca i potrwa 2 godziny

21 marca (niedziela) o godz. 12 będzie można pospacerować po Lesie Porszewickim. Spacer potrwa 2 godziny, a długość trasy to 5 km. Zbiórka przy ścieżce dydaktycznej.

Akcję organizują: Protest Porszewice, Zieloni Konstantynów Łódzki i Rodzice dla klimatu - Parents for Future PL.

"Różnimy się od siebie, ale łączy nas Las. To miejsce, gdzie chodzimy na spacery, opowiadamy dzieciom o przyrodzie, obserwujemy naturę, czerpiemy z niej energię i spokój. Nasze lasy napawają nas dumą. Są dobrem wspólnym, należącym do nas wszystkich, także do kolejnych pokoleń i innych gatunków" - piszą społecznicy.

Jak podkreślają, Las w Porszewicach jest siedliskiem wielu ptaków, w tym gatunków chronionych: piegża, kapturka, zięba, wilga, kukułka, dzięcioł czarny, dzięcioł zielony, puszczyk, uszatka, krogulec, a także wielu ssaków, gadów, płazów i owadów.

"Trasą spaceru dotrzemy w ciekawe zakątki takie, jak dawny cmentarz z okresu I wojny światowej. Pochowani tu są okoliczni mieszkańcy wyznania ewangelickiego oraz co najmniej 150 żołnierzy poległych w jednej z większych bitew I wojny światowej na jej wschodnim froncie z okresu listopada i grudnia 1914 r." - zachęcają.

Przypomnijmy: Protest Porszewice walczy z wycinką lasu. Wycięto już 10 hektarów lasu na 13 planowanych. Ma tu powstać kopalnia piasku. W 2019 r. Archidiecezja Łódzka wystąpiła do wójta gminy Pabianic z wnioskiem o wycięcie lasu pod kopalnię,a ten wyraził zgodę.

"Dokonana tam na początku 2020 roku wycinka młodego, naturalnie powstałego lasu niestety skutkuje odsłonięciem zachodniej ściany Alei Dębowej i cmentarza wojennego z najstarszymi w okolicy dębami szypułkowymi nazwanymi na cześć dwóch papieży: „Benedykt” oraz „JPII”. Odsłonięta przez wycinkę zachodnia strona lasu, należącego do Lasów Państwowych, leżąca na wzniesieniu, jest podobnie jak Aleja Dębowa w znacznie większym stopniu narażona na zniszczenie spowodowane silnymi wiatrami i wichurami" - ubolewają społecznicy.

Od 2019 r. próbują powstrzymać dalszą wycinkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany