Niebezpieczny remont ulicy Wierzbowej

Anna Odrowska
Remont ul. Wierzbowej, od ul. Narutowicza do ul.Tuwima, rozpoczął się w lipcu zeszłego roku i trwa ósmy miesiąc. Pierwotnie miał zakończyć się w ciągu 2 miesiący. Prace opóźniła niespodziewana wymiana wodociągu, więc droga gotowa będzie dopiero w maju (a przedłużenie ul. Wierzbowej do ul. Tuwima do 31 sierpnia).

* Na jezdni samochody i koparki, a wśród nich chodzące po ulicy kobiety z wózkami i starsze osoby
* Remont ul. Wierzbowej miał potrwać dwa miesiące, a nie aż osiem...

Mieszkańcy liczyli się z krótkotrwałymi utrudnieniami, a nie z wieloma miesiącami obawy o własne życie. Na ul.Wierzbowej od ul. Narutowicza wylano asfalt i jeżdżą tamtędy samochody (np. petentów dojeżdżających do siedziby ZWiK). Nowe chodniki położono częściowo, więc jedyną drogą pieszego jest jezdnia. Nagle widzimy, jak starsza pani z psem idzie chodnikiem, przeskakuje rów, idzie po piachu i wchodzi na jezdnię.

- Tu jest koszmar, nie da się tak żyć, ile to trwa, prosimy o pomoc - mówi pani Jadwiga.

Na ulicy mija ją kobieta z wózkiem, w którym wiezie dziecko. Mogłaby wejść na pobocze, gdzie powinien być chodnik, ale omijanie robotników i skakanie przez wykopy z wózkiem jest nierealne. Na jezdni omijają ją samochody osobowe...

- Kilka dni temu mama z wózkiem ledwo zdążyła odskoczyć na bok, kiedy pędził na nią samochód. Nie winimy robotników. Oni pomagają np. dzieciom wracającym ze szkoły, przejść przez plac budowy. Przejścia ulicą nie mogą wyznaczyć, bo muszą mieć dojazd i miejsce dla osobówek. To cud, że jeszcze nie doszło tu do tragedii. Straż miejska nie może interweniować, bo chodnika de facto nie ma. Drogówka mówi, że musiałaby postawić na stałe patrol policji - relacjonuje Marianna Skrobiszewska z rady osiedla Śródmieście-Wschód.

W pewnym momencie koparka wjeżdża na „chodnik”. Robotnik wysypuje piach, dziękuje pani Mariannie, że się odsunęła i wraca na jezdnię. Omija auta i pieszych.

- Prace odbywały się i odbywają pod ruchem samochodów. Uwagi od mieszkańców były jesienią, gdy występowały czasowe ograniczenia w dojazdach do posesji - tłumaczy Piotr Grabowski ze ZDiT.

A co z bezpieczeństwem przechodniów?

[ZOBACZ TEŻ FILM - Lech Wałęsa wyjdzie na barykady? (autorx-news/TVN24)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM - Lech Wałęsa wyjdzie na barykady? (autorx-news/TVN24)