Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne zatrucia pokarmowe

Izabela Mortas
Przy poważniejszym zatruciu niezbędna jest pomoc lekarska.
Przy poważniejszym zatruciu niezbędna jest pomoc lekarska. Fot. 123rf
Jedzenie na mieście to duże ułatwienie, ale powinniśmy pamiętać, że nie mając kontroli nad przygotowaniem posiłku, możemy nabawić się problemu. Bywa bowiem, że dosyć szybko - bo już po kilku godzinach - żałujemy tej decyzji, zwłaszcza jeśli dotknie nas biegunka, będąca częstym objawem zatrucia pokarmowego.

Nasze zwyczaje żywieniowe uległy znacznej zmianie * Coraz częściej zamiast samodzielnie przygotowywać posiłki w domu, jemy w restauracjach i barach.

Co powoduje biegunkę? Najczęstszymi czynnikami chorobotwórczymi są norowirusy oraz bakterie Campylobacter i Salmonella. Bakterie Campylobacter występują w przewodach pokarmowych między innymi bydła, drobiu i świń. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, zazwyczaj przez zjedzenie mięsa niedopieczonego lub niedogotowanego i poprzez spożycie niewłaściwie pasteryzowanego mleka.

Z kolei do zatruć Salmonellą dochodzi najczęściej nie tylko przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, ale po zjedzeniu surowych jaj oraz lodów. Zarówno norowirusy, jak i wspomniane bakterie, występują w nieprzegotowanej wodzie. W naszym pożywieniu mogą się znaleźć dlatego, że na przykład sztućce, którymi przyrządzano jedzenie, nie były dokładnie wymyte, a jedynie opłukane w zanieczyszczonej wodzie.

W świadomości Polaków, w głównej mierze za sprawą reklam w telewizji i radiu, utarł się pogląd, aby biegunkę w pierwszej kolejności zatrzymać. Trzeba mieć jednak świadomość, że niestety nie rozwiązuje to problemu choroby. Zwiększona częstotliwość wypróżniania stanowi reakcję obronną organizmu, który stara się wydalić przyczynę zatrucia pokarmowego - w przypadku ostrej biegunki jest to najczęściej wirus lub bakteria. Kluczowe jest branie leków z grupy adsorbentów, pochodzenia naturalnego, które wiążą lub wchłaniają oraz usuwają substancje odpowiedzialne za powstawanie biegunki. Warto także sprawdzić czy lek, po który sięgamy wspiera regenerację organizmu, w tym na przykład naruszonych kosmków jelitowych i błony śluzowej przewodu pokarmowego. Ich odbudowa jest bardzo ważna dla pełnego powrotu do zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany