Nie wyrzucaj cennego popiołu z kominka. Świetnie sprawdzi się w domowych porządkach i ogrodzie. Genialne triki z popiołem drzewnym

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Popiół drzewny może mieć wiele zastosowań w domu. Zamiast wyrzucać go do kosza na odpady, warto spróbować, jak sprawdza się w porządkach, przydomowym ogrodzie, czy jako środek antypoślizgowy. Poznaj genialne triki na wykorzystanie popiołu z kominka. Te domowe sposoby są nie tylko niezawodne i ekologiczne, ale też nie wydasz na nie ani złotówki.

Spis treści

Popiół z kominka zamiast soli na śliską nawierzchnię

Popiół drzewny z kominka to sprawdzony środek antypoślizgowy, którym możemy posypać śliski podjazd czy chodnik w czasie mrozów, więc nie wyrzucajmy go do kosza. Świetnie się sprawdza jako zamiennik soli i jest ekologiczny. Wystarczy posypać drogę do domu popiołem, żeby obuwie zimowe nie ślizgało się po oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni.

Popiół drzewny z kominka jest bardzo cenny!
Darmowy sposób na szybkie porządki. Wykorzystaj w domu popiół drzewny! wirestock/Freepek

Zanim jednak wejdziemy do domu z podwórka, postarajmy się dokładnie wyczyścić podeszwę kozaków czy botków, bo wilgotny popiół jest trudny do usunięcia.

Nawóz mineralny do kwiatów z popiołu z kominka

Popiół drzewny, który powstaje w kominku w chłodne zimowe wieczory, jest bogaty w wiele cennych składników i mikroelementów, które warto wykorzystać w przydomowym ogrodzie do nawożenia roślin wiosną i latem.

W popiele generowanym podczas spalenia drewna znajdziemy m.in.

  • wapń (od 20 do 50 proc.),
  • potas (od 2 do 9 proc.),
  • magnez (ok. 1-5 proc.),
  • krzemionka (ok. 14-16 proc.),
  • fosfor (od 0,5 do 2 do proc.).

Wszystkie te wymienione składniki mogą znacznie poprawić kondycję roślin, a dodatkowo podnieść PH gleby i istotnie zmniejszyć jej zakwaszenie. Popiołem drzewnym z kominka warto nawozić trawniki oraz świetnie się sprawdzi, jako nawóz do ozdobnych krzewów (jaśminowca, derenia czy głogu). Nigdy nie wykorzystujmy go do zasilania roślin kwasolubnych (np. popularnych ogrodowych tui).

Popiół z kominka: darmowy sposób na umycie szyb

Domowa pasta z popiołu drzewnego świetnie się sprawdza do czyszczenia szkła czy metalowych powierzchni. Wystarczy wymieszać go z wodą, żeby pozbyć się nieestetycznych przypaleń z szyby piekarnika, sztućców, kominka czy też transparentnego naczynia żaroodpornego. Dodatkowo warto dodać do detergentu własnej roboty nieco sody oczyszczonej i octu spirytusowego, żeby powierzchnie odzyskały blask i stały się znowu przejrzyste zaledwie w kilka chwil.

Warto zwrócić uwagę, czy w popiele drzewnym wyjętym z kominka nie trafiły się większe drobinki, które mogły zarysować czyszczone i polerowane powierzchnie.

Niezawodny popiół – skuteczny trik na brzydki zapach z lodówki

Masz problem z brzydkim zapachem w lodówce? Sprawdź, jak szybko i sprytnie się go pozbyć. Wystarczy umieścić na półce naczynie wypełnione popiołem drzewnym, żeby skutecznie zniwelować nieprzyjemny aromat i pozbyć się wilgoci z wnętrza urządzenia. Miseczkę z popiołem może również umieścić w szafie, czy też łazience.

Pomysł na kompostownik z popiołem drzewnym – dlaczego warto?

Jeśli chcemy wykorzystać składniki mineralne zawarte w popiele drzewnym, warto go wsypać do przydomowego kompostownika. Możemy go wykonać samodzielnie z kilku desek, palet lub nabyć gotowy pojemnik np. z izolacją termiczną, która skróci czas przygotowania nawozu nawet o połowę. Wsypanie do pryzmy kompostowej kilku garści popiołu nie tylko go wzbogaci o cenne składniki, ale też zneutralizuje zapachy, które mogą nas irytować.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom