Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszyscy pacjenci są zadowoleni z e- wizyt. Zdaniem niektórych mają one sens gdy lekarz wie, na jaką chorobę przewlekłą cierpi pacjent

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
archiwum polskapress
Narodowy Fundusz Zdrowia zlecił badanie, by sprawdzić, jak pacjenci oceniają teleporady. 36,3 proc. ankietowanych oceniło jakość wizyty stacjonarnej wyżej niż zdalnej. Uważają oni, że ważny jest bezpośredni kontakt z lekarzem oraz dopytanie go szczegółowe zalecenia.

Tylko 6 proc. respondentów zgłosiło, że podczas teleporady musieli sami dopytać doktora o dokładniejsze informacje dotyczące swojego stanu zdrowia.

Większość ankietowanych jest zadowolona z udzielonej teleporady. W ich ocenie jakość takiej konsultacji była taka sama lub nawet lepsza niż w przypadku osobistej wizyty, a ich problem zdrowotny został rozwiązany. Nieco więcej niż połowa ankietowanych dostała propozycję umówienia się na wizytę osobistą u lekarza POZ. Nie wszyscy z takiej możliwości skorzystali.
- Lekarze powinni częściej proponować swoim pacjentom wizyty w przychodni – twierdzi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.
Zdaniem 43 proc. badanych teleporady powinny stanowić jeden z głównych sposobów kontaktu z lekarzem POZ i to lekarz powinien określać, czy konieczne jest udanie się do placówki POZ. 30 proc. respondentów uważa, że teleporady są odpowiednie przy konsultowaniu przewlekłych, znanych wcześniej problemów zdrowotnych i kontynuacji leczenia.

Jak się okazuje pacjenci coraz chętniej w realizacji e-recept korzystają z kodu podanego sms-em. Aż 92 proc. badanych, którzy w czasie wizyty otrzymało e-receptę, deklarowało, że wykupili leki przepisane w trakcie teleporady. Najczęściej (65 proc.) realizowało swoje e-recepty w aptece za pomocą kodu, który otrzymali SMS-em. W oparciu o aplikację mObywatel e-receptę wykupiło 13 proc. badanych. Tylko niespełna 5 proc. respondentów zrealizowało ją na podstawie wydruku informacyjnego.
Fundusz przeprowadził badanie metodą wywiadów telefonicznych na grupie blisko 14 tysięcy pacjentów, którzy w ostatnich 4 miesiącach skorzystali konsultacji u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany