MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie przestrzegasz nowych ograniczeń? Zapłacisz nawet 30 tys. zł. Na ulicach pojawi się więcej policji i żołnierzy

SR
Nie przestrzegasz nowych ograniczeń, które rząd wprowadził w walce z koronawirusem w Polsce? Możesz zapłacić nawet 30 tysięcy złotych kary. Na ulicach pojawiło się już więcej policjantów i żołnierzy, którzy kontrolują to, czy Polacy przestrzegają nowych zasad. Wśród obostrzeń znajduje się m.in. zakaz korzystania z parków, plaż czy bulwarów.

Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Za ich nieprzestrzeganie grozi nawet 30 tys. zł. kary!

We wtorek, 31 marca rząd poinformował o nowych obostrzeniach w związku z walką z koronawirusem w naszym kraju, które w większości, weszły w życie w środę, 1 kwietnia. Wśród najważniejszych zmian wymienia się m.in:

  • Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem dzieci do 13. roku życia oraz osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać).
  • Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.
  • Nie będzie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów. Zamknięte będą wypożyczalnie rowerów miejskich.
  • Wprowadzenie limitu osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę. Na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy. W placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko.

Jak czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.

Walka z koronawirusem w Polsce: Na ulicach pojawi się więcej policji i żołnierzy

W związku z powyższymi zmianami, służby mundurowe będą w dużej mierze skupiać się teraz na tym, czy powyższe obostrzenia są przestrzegane.

Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. – 1 kwietnia na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, głównie z Żandarmerii Wojskowej, która towarzyszy Policji w patrolach. Te działania będą jeszcze bardziej wzmacniane – podkreślił minister Mariusz Kamiński.

Koronawirus w Polsce: Czy można biegać i wychodzić na spacer?

W sieci pojawia się coraz więcej pytań dotyczących tego, czy w obecnej sytuacji można np. uprawiać sport na świeżym powietrzu, czy spacerować. Jak podkreśla Łukasz Szumowski, minister zdrowia, aktywność na zewnątrz powinniśmy ograniczyć do minimum. Jak mówił na konferencji prasowej - potraktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny.

Podobne zalecenia płyną z ust komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Policja otrzymuje sporo pytań od obywateli, jakie czynności są dozwolone podczas epidemii.

– Dzisiaj trzeba przewartościować to pytanie. Nie pytajmy siebie, co możemy, tylko pytajmy siebie, co my dzisiaj musimy. Musimy wyjść do sklepu, do apteki, czasami na spacer, ale zastanówmy się trzy razy zanim wyjdziemy, czy na pewno musimy, bo to nasze wyjście może spowodować, że ktoś straci życie lub zdrowie – zaapelował gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Łamiesz zasady kwarantanny? Zapłacisz nawet 30 tys. złotych kary

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada też kolejne kroki w walce z osobami, które łamią zasady kwarantanny.

Będzie szybka ścieżka karania osób wyłamujących się z obywatelskiej solidarności, które narażają nie tylko siebie, ale również innych. Będą one ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań – zapowiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

W związku z tym, że służby mundurowe będą teraz mocniej koncentrowały się na tym, czy nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd nie są łamane, sprawdzanie osób w kwarantannie będzie wyglądało nieco inaczej. Policjanci będą od teraz pojawiać się:

  • szczególnie pod adresami, gdzie zauważają problem z przestrzeganiem kwarantanny
  • i tam, gdzie ten okres dopiero się rozpoczyna.

Co więcej, od 1 kwietnia korzystanie z aplikacji "kwarantanna domowa" jest obowiązkowe, dla wszystkich osób, którym jest ona dedykowana.

Za nieprzestrzeganie zasad związanych z zakazami dotyczącymi rozwoju epidemii w Polsce wprowadzono karę maksymalną do 30 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany