Nie posłucham biskupa - zapowiada niepokorny ksiądz z...

  Nie posłucham biskupa - zapowiada niepokorny ksiądz z Aleksandrowa Łódzkiego

  (ij)

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Ksiądz Jacek Stasiak szefuje fundacji Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur. To ona jest formalnie właścicielem kościoła św. Stanisława Kostki.
  1/5
  przejdź do galerii

  Ksiądz Jacek Stasiak szefuje fundacji Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur. To ona jest formalnie właścicielem kościoła św. Stanisława Kostki. Obiekt nie podlega kurii. ©Jacek Zemła

  Ks. Jacek Stasiak, który dostał od arcybiskupa łódzkiego zakaz sprawowania mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim, nie zamierza podporządkować się decyzji przełożonego. Mówi, że kościół to nie kiosk, na którym można wywiesić kartkę z napisem: „Dziś nieczynne”.
  Ksiądz – wolny strzelec
  Duża część mieszkańców nie mówi jednak o nim „ksiądz”, tylko „pan Jacek Stasiak”. 54-letni kapłan, z pochodzenia aleksandrowianin, został wyświęcony w 1984 r. Zaraz potem skierowano go na parafię do Parzna, a następnie do Zgierza. Długo jednak nie zagrzał tam miejsca.
  – Już w seminarium uchodził za bardzo inteligentnego – mówi ksiądz, który w tym samym czasie odbywał studia w WSD. – A w parafiach stawiał się proboszczom.
  Ks. Stasiak szybko powrócił do Aleksandrowa Łódzkiego. Nie wiadomo jednak, jaki przez lata miał status. W spisie duchowieństwa archidiecezji łódzkiej funkcjonuje jako „ksiądz urlopowany” lub „bez zatrudnienia”. Początkowo współpracował z ks. Norbertem Ruckim, wieloletnim proboszczem parafii pw. Świętych Archaniołów Rafała i Michała w Aleksandrowie. W tym czasie założył m.in. gimnazjum i liceum o profilu katolickim i przychodnię rehabilitacyjną.

  Kapłan i burmistrz w jednej drużynie
  Gdy w 2002 r. burmistrzem Aleksandrowa został Jacek Lipiński, kandydujący z list Platformy Obywatelskiej ostry oponent ks. Ruckiego, ks. Jacek Stasiak zaczął z nim blisko współpracować i został jego doradcą m.in. ds. organizacji świąt państwowych i imprez kulturalnych. Kapłan powołał Fundację Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur, której został prezesem. Fundacja odkupiła od ewangelików kościół pw. św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie, który został odremontowany głównie za pieniądze pochodzące z budżetu gminy i od sponsorów (kosztowało to ok. 2,5 mln zł). Od ewangelików fundacja przejęła także cmentarz w Rąbieniu, a od starostwa powiatowego w Zgierzu Dom Pomocy Społecznej w Ozorkowie. Ks. Stasiak zajął się też dokarmianiem aleksandrowian, serwując im obiady po 6 zł (resztę miał dopłacać „anonimowy sponsor”) i wydawaniem paczek żywnościowych dla najuboższych. Gdy skończył remont kościoła św. Stanisława, zaczął odprawiać w nim msze święte. Od tej pory odbywają się tam także wszystkie miejskie uroczystości państwowe (obowiązek stawiania się na nich mają m.in. uczniowie aleksandrowskich szkół), a także imprezy kulturalne finansowane z budżetu gminy.

  Nie ma parafii, ale ma kościół
  Zaniepokojeni tą sytuacją mieszkańcy zaczęli alarmować kurię o nietypowych praktykach „księdza bez zatrudnienia”.
  – Koloratka otwiera ks. Stasiakowi różne furtki, a nie wiemy, czy kościół, do którego posyłane są nasze dzieci, jest jeszcze katolicki – mówią mieszkańcy.
  Abp Władysław Ziółek we wrześniu 2011 r. wydał dekret zabraniający odprawiania mszy w kościele św. Stanisława. W styczniu 2012 r. odwołał go jednak i pozwolił na sprawowanie sakramentów za wiedzą proboszcza parafii pw. Świętych Archaniołów. Nowy metropolita łódzki Marek Jędraszewski tydzień temu znów zakazał ks. Stasiakowi sprawowania mszy w prywatnym kościele.
  – Nie podporządkuję się temu zakazowi – mówi ks. Stasiak. – Ja nikogo nie zmuszam do przychodzenia na moje niedzielne nabożeństwa. Ludzie sami wybierają.
  Kapłan sugeruje też, że kurii chodzi o przejęcie kościoła św. Stanisława.
  – Ja jestem księdzem niezależnym, nie mam swojej parafii, ale mam swój kościół – mówi ksiądz Jacek. – Mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że biskup chce przejąć ten budynek i zamknąć go na głucho, by zlikwidować „konkurencję” wobec mszy odprawianych w kościele pw. Świętych Archaniołów. Na to mojej zgody nie będzie i nie ulęknę się ewentualnych kar ze strony biskupa. Po prostu nie podporządkuję się mu, bo nadal chcę służyć wiernym.
  Kuria przez lata nie rozwiązała problemu.
  Wiadomo jednak, że odprawianie mszy św. w prywatnym kościele, nienależącym do archidiecezji łódzkiej, to niejedyny zarzut wobec ks. Stasiaka. Abp Jędraszewski w dekrecie, który wydał, nakazał także ks. Stasiakowi „uczestniczenie w zajęciach obowiązkowych dla kapłanów archidiecezji łódzkiej” i „zaniechania prowadzenia przedsięwzięć natury gospodarczej i finansowej oraz wszelkiej działalności niezgodnej ze stanem duchownym”. Skierował też ks. Jacka do jednej z parafii na Retkini.
  Łódzka kuria nie chce jednak komentować sprawy.
  – Ze względu na dobro księdza Stasiaka nie wypowiadamy się na ten temat – stwierdził ks. kanclerz Zbigniew Tracz.
  Ks. Stasiak ma też w Aleksandrowie swoich zwolenników.
  – Przyciąga swoimi kazaniami tłumy wiernych, podczas gdy kościół parafialny zaczyna świecić pustkami – mówią niektórzy mieszkańcy Aleksandrowa.
  W obronie ks. Jacka Stasiaka stanął także burmistrz Jacek Lipiński. Gdy biskup skierował do niego pismo z zaleceniem, by uroczystości miejskie organizować w kościele parafialnym, nazwał to skandalem. Lada dzień do kurii trafi pismo od burmistrza, w którym ten murem stoi za niepokornym kapłanem.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (34)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aleksandrowianin `

  Aleksandrowianin` (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  a jakąż to bryczką jeżdzi ksiądz Stasiak ,kto zgadnie???.Mercedesem ful wypas,mało takich w Aleksandrowie .Może 3 -4 sztuki u najbogatszych.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prowadzi działalność gospodarczą to zarabia. Nie wydaje na inne rzeczy to ma dobry samochód.

  mieszkanka gminy od kilku lat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Hmmm.... przypadkiem byłam świadkiem tego na co wydaje swoje pieniądze jeden z księży z parafii Archaniołów. Zdziwiłam się, widząc Księdza korzystającego z usług SPA. Ale przecież to nic zdrożnego....rozwiń całość

  Hmmm.... przypadkiem byłam świadkiem tego na co wydaje swoje pieniądze jeden z księży z parafii Archaniołów. Zdziwiłam się, widząc Księdza korzystającego z usług SPA. Ale przecież to nic zdrożnego. Jest częstym gościem. Nie może? To lubi. Dlaczego wobec tego inny ksiądz nie może inaczej wydawać pieniędzy? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prowadzi działalność gospodarczą to zarabia. Nie wydaje na inne rzeczy to ma dobry samochód.

  mieszkanka gminy od kilku lat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Hmmm.... przypadkiem byłam świadkiem tego na co wydaje swoje pieniądze jeden z księży z parafii Archaniołów. Zdziwiłam się, widząc Księdza korzystającego z usług SPA. Ale przecież to nic zdrożnego....rozwiń całość

  Hmmm.... przypadkiem byłam świadkiem tego na co wydaje swoje pieniądze jeden z księży z parafii Archaniołów. Zdziwiłam się, widząc Księdza korzystającego z usług SPA. Ale przecież to nic zdrożnego. Jest częstym gościem. Nie może? To lubi. Dlaczego wobec tego inny ksiądz nie może inaczej wydawać pieniędzy? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamliwy arcybiskup

  Wątpiący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

  A czy można mieć zaufanie do arcybiskupa, który w głośnej sprawie abp Paetza nakłaniał podległych mu księży do ukrywania pedofilii tego hierarchy Kościoła i popierania go? To typowo mafijne...rozwiń całość

  A czy można mieć zaufanie do arcybiskupa, który w głośnej sprawie abp Paetza nakłaniał podległych mu księży do ukrywania pedofilii tego hierarchy Kościoła i popierania go? To typowo mafijne zachowanie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KONIEC Z UKŁADAMI I TOLEROWANIEM CHORYCH ZACHOWAŃ!!!

  40-letni parafianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9  "Powiem tak. Arcybiskup Marek Jędraszewski to genialny pasterz i dar samego Pana Boga dla naszej archidiecezji. Pokazuje, że stare układy i zgorszenia w Kościele Łódzkim nie są dla niego żadną...rozwiń całość  "Powiem tak. Arcybiskup Marek Jędraszewski to genialny pasterz i dar samego Pana Boga dla naszej archidiecezji. Pokazuje, że stare układy i zgorszenia w Kościele Łódzkim nie są dla niego żadną przeszkodą i chce się z tym wszystkim rozprawić. Brawo Księże Arcybiskupie. W osobie Księdza Arcybiskupa i nauczaniu Ojca Świętego Franciszka widzę nadzieję dla Kościoła Łódzkiego."

  DOKŁADNIE!!! KONIEC Z UKŁADAMI, na które z obawy przed rozgłosem pozwalał poprzedni arcybiskup!!! Wszystko ma być przejrzyste a księża równo traktowani, a nie ze St. robi sobie co chce i publicznie zaznacza, że jemu wolno wszystko, bo ma kasę!!!

  POZA TYM akurat chodzę z dziećmi do kościoła Archaniołów, jest tam 6 mszy plus 7 na cmentarzu w niedzielę i na każdej były zapełnione wszystkie miejsca, a często stałem w ściskuzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja chodzę na msze do Koscioła Stanisława Kostki

  mieszkanka gminy od 10 lat; ludność napływowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak zamieszkałam w gminie Aleksandrów zaczęłam chodzić do Kościoła Archaniołów. Nie lubiłam tekstów z podtekstem politycznym oraz przypominania, że trzeba więcej na tacę bo lampy w Kościele są za...rozwiń całość

  Jak zamieszkałam w gminie Aleksandrów zaczęłam chodzić do Kościoła Archaniołów. Nie lubiłam tekstów z podtekstem politycznym oraz przypominania, że trzeba więcej na tacę bo lampy w Kościele są za ubogie a planowane są mamrmury itp. Ksiądz Stasiak mówi o zastanowieniu nad sobą, miłości bliźniego, byciu dobrym człowiekiem. Wraz z Burmistrzem krzewi kulturę organizując bezpłatne koncerty. Prawdziwy DUSZPASTERZ!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sam widzisz

  Wątpiący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Sam zauważyłeś, ze w ko.ściele Archaniołów jest ścisk, więc drugi kosciół prowadzony przez księdza Stasiaka jest niezbędny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dać się!

  Boniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  A teraz będzie zależało podwójnie na zamknięciu kościoła - bo nowy proboszcz od Archaniołów jest po rodzinie z biskupem. W poprzedniej parafii był szychą, ale zbyt dużo nabroił, aby go biskup...rozwiń całość

  A teraz będzie zależało podwójnie na zamknięciu kościoła - bo nowy proboszcz od Archaniołów jest po rodzinie z biskupem. W poprzedniej parafii był szychą, ale zbyt dużo nabroił, aby go biskup uratował :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HA!

  Aleksandrowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Co za bzdury opowiadasz! Arcybiskup pochodzi z Poznania, jest od września zeszłego roku, a ks. proboszcz jest z Tomaszowa Mazowieckiego i nigdy nie byli rodziną ani się wcześniej nie znali. Więcej,...rozwiń całość

  Co za bzdury opowiadasz! Arcybiskup pochodzi z Poznania, jest od września zeszłego roku, a ks. proboszcz jest z Tomaszowa Mazowieckiego i nigdy nie byli rodziną ani się wcześniej nie znali. Więcej, ksiądz proboszcz w ogóle nie angażuje się w sprawę ksiedza Stasiaka-wiem bo z nim rozmawiałem. Powiedział, że słusznie że kuria nie pozwala na chore układy, ale on nie będzie się publicznie w tej sprawie wypowiadał, żeby nie dolewać oliwy do ognia, bo ksiądz Stasiak i "rządzący"prowadzą wspólne interesy i tak łatwo się nie poddadzą- w grę wchodzi duża kasazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdury.

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Nowy proboszcz układy ,rodzina ,kto takie bzdury wypisuje jedno jest pewne szkoda takiego księdza dla Aleksandrowa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaprawdę powiadam Wam....

  o_Onufry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 24

  Tak trzymać księże Stasiak!
  Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie kurialnych rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych...rozwiń całość

  Tak trzymać księże Stasiak!
  Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie kurialnych rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają domy moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [ Marek Ewangelista
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie jakieś mądre słowa!

  ludność napływowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak wyżej! Skończmy z tym zakłamaniem bo młodsze pokolenia przestaną chodzić do kościoła zupełnie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie był Arcybiskup w stanie wojennym

  ksieciunu666@interia.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 20

  Jakoś w stanie wojennym nikomu nie porzeszkadzał kościół domowy msze były wszędzie teraz Arcybiskup mówi tu i teraz a nia tam gdzie i kiedy oraz kto

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GDY człowiek zostaje księdzem...

  pawsal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 13

  ... to składa ŚLUBY POSŁUSZEŃSTWA Bogu i przełożonym, (a takim jest biskup). W zakonach (nie wszystkich) kandydat na księdza składa jeszcze dodatkowe ŚLUBY CZYSTOŚCI, Ksiądz Stasiak jeżeli chce...rozwiń całość

  ... to składa ŚLUBY POSŁUSZEŃSTWA Bogu i przełożonym, (a takim jest biskup). W zakonach (nie wszystkich) kandydat na księdza składa jeszcze dodatkowe ŚLUBY CZYSTOŚCI, Ksiądz Stasiak jeżeli chce być niezależny musi zrezygnować ze "stanu duchownego" i przestać mieszać ludziom w głowach, że robi coś w ramach kościoła. Zaangażowanie w działalność gospodarczą "ręka w rękę" z władzą działającą na skłócenie stron, a w konsekwencji na rozbicie w kościele nie może być tolerowane. To prowadzi do schizmy, chyba ze Stasiakowi o to chodzi dlatego został urlopowany że chciał prowadzić własne interesy w parafiach do których kolejno był kierowany. Wówczas nasuwa się pytanie czy to faktycznie kapłan z powołania czy podobnie jak niejaki Turowski podejrzewany o udział w przygotowaniu zamachu na Papierza Jana Pawła II jako Jezuita,od kilku lat znany jako "dyplomata" przygotowujący w Moskwie pamiętny, tragiczny lot 10 IV 2010r, obecnie uznany przez Sąd jako KŁAMCA LUSTRACYJNY. Jeżeli to AGENT, to jego postępowanie nie dziwi. PO PROSTU WYKONUJE ZADANIE JAKIE MU ZLECONO. Rozdawanie paczek z Banku Żywności nawet to potwierdza, gdyż to instytucja firmowana takimi nazwiskami jak Kuroń czy Edelman... Władze miasta powinny ZADBAĆ O MIEJSCA PRACY i GODNĄ PŁACĘ, a nie o JAŁMUŻNĘ. DOBRY KAPŁAN TROSZCZY SIĘ O UBOGICH, NIE O DOBRE STOSUNKI Z WŁADZĄ I SWÓJ BIZNES.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Papierz

  Zdziwiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Kim jest Papierz?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BIZNES prawdziwe powołanie Jacka Stasiaka

  Zrodziło się pod patronatem PO (Lipińskiego i Grabarczyka) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 11

  Jacek Stasiak powiedział że przechodzi na rentę i praktycznie rezygnuje z działalności duszpasterskiej. Co za obłuda. Wniosek jest jeden nigdy nie był duszpasterzem. I dlatego tak łatwo przychodzi...rozwiń całość

  Jacek Stasiak powiedział że przechodzi na rentę i praktycznie rezygnuje z działalności duszpasterskiej. Co za obłuda. Wniosek jest jeden nigdy nie był duszpasterzem. I dlatego tak łatwo przychodzi mu mówić że rezygnuje. Ale ani słowem nie wspomina że rezygnuje z działalności biznesowej. Oj z tym trudno się rozstać. A co na to ZUS. Nie można być rencistą i jednocześnie prezesem fundacji, która prowadzi działalność gospodarczą. Stasiak to SZKLARZzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co na to Grabarczyk

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 21

  Grabarczyk lata do biskupa, a tu Lipiński jego partyjny kolega zakłada kościół pod wezwaniem STASIAK - LIPIŃSKI. A głównym przesłaniem będzie robienie biznesu. Ot kościół partyjny. Może to i...rozwiń całość

  Grabarczyk lata do biskupa, a tu Lipiński jego partyjny kolega zakłada kościół pod wezwaniem STASIAK - LIPIŃSKI. A głównym przesłaniem będzie robienie biznesu. Ot kościół partyjny. Może to i dyrektywa samego Tuska.
  Otóż panowie przypominam - nie jesteście oryginalni. Na ten pomysł wpadli już komuniści w czasach stalinowskich. PO robi sobie kościół, który bardzo przypomina kościół "księży patriotów" w czasach stalinowskich. I tamte działania jak i te PO w osobie Lipińskiego mają za cel rozbijanie kościoła. Przecież wtedy komuniści też dawali duże pieniądze księżom patriotom. Analogia aż nadto czytelna. A biskup co napisał do burmistrza ? Poinformował go, że budnek w którym odprawia ksiądz Stasiak jest poza strukturami kościoła. Przecież uczciwość względem mieszkańców tego wymaga. A te pozostałe biznesy księdza Stasiaka i burmistrza ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowy biznes "księdza Stasiaka"

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 7

  Wygląda na to, że jego układy z burmistrzem Aleksandrowa i starostą zgierskim, pozwalają mu działać bezkarnie w całym powiecie. Najgorsze jest to, że właśnie próbuje ściągnąć do Grotnik, do rzekomo...rozwiń całość

  Wygląda na to, że jego układy z burmistrzem Aleksandrowa i starostą zgierskim, pozwalają mu działać bezkarnie w całym powiecie. Najgorsze jest to, że właśnie próbuje ściągnąć do Grotnik, do rzekomo powstałego ośrodka, dzieci z autyzmem. Fakt jest taki, że nie posiada on ani fachowej kadry, ani odpowiednich warunków lokalowych. Dziwne, że burmistrz Lipiński przymyka oko na taką działalność Stasiaka, bo przecierz w Rudzie Bugaj jest publiczna szkoła integracyjna dla dzieci z tymi ułomnościami, w której od lat dzieci ćwiczą na korytarzu, bo burmistrz woli wydawać pieniądze na szkoły Stasiaka, niż na salę gimnastyczną dla dzieci z ułomnościami i tych z biednych rodzin.
  Jak to tłumaczyć? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Na każde dziecko autystyczne jest bowiem dotacja z MEN w wysokości 45 000 zł !!! Więc lepiej by było zostawić te pieniądze "dla swoich".
  W Aleksandrowie poznano się już na praktykach "księdza-dobrodzieja" i jego gimnazjum i liceum zaczynają świecić pustkami. Stąd pomysł na nowy "biznes".
  W tym momencie jego działania wskazują na to, że nie ma on żadnych norm moralnych.
  Dla osób zainteresowanych głębszym poznaniem nowej formy "ewangelizacji" odsyłam do:
  Strona "nowej firmy":
  - http://bethel.pl

  Na tej stronie pani Izabela Kmita reklamuje placówkę w Grotnikach
  - http://www.dzieci.org.pl/forum/autyzm/nasza-strona-internetowa/120/

  W audycji radia Pin Jacek Stasiak osobiście szuka chętnych do "darmowej" placówki
  (audycja z 08.06):
  http://www.radiopin.pl/audycje/archiwum/2/Sukces_pisany_szminka

  Chyba nadszedł czas, aby sprawę nagłośnić i obalić mit ewangelizującego dobrodzieja. Niech pracuje jako kustosz pana Lipińskiego w ich wyremontowanym za publiczne pieniądze zabytku i nie szarga opinii innych księży.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo