Nie ma oddziałów szpitalnych w Jordanie i nie ma Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W dawnym „Jordanie” zlikwidowano 70 łóżek geriatrycznych. W ich miejsce miał powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Szpital przepadł w konkursie organizowanym przez NFZ.

W przyszłym tygodniu łódzki oddział NFZ rozpatrzy odwołanie dyrekcji Miejskiego Centrum Medycznego im. dr K. Jonschera, którego oferta przepadła w konkursie na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Miejska placówka złożyła ofertę najtańszą. Chciała uzyskać kontrakt na 35 łóżek. Aby wystartować w konkursie szpital zlikwidował Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii i Oddział Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Diabetologii. Były wyremontowane, wyposażone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Po ich likwidacji w Łodzi pozostały 22 łóżka geriatryczne. Powinno być ich tysiąc, jak zapewniał nas prof. Tomasz Kostka, krajowy konsultant do spraw geriatrii. Dla chorego istotne jest to, że na oddziałach szpitalnych nie ponosi żadnej odpłatności. W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym płaci 2270 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 70 proc. renty/emerytury.

O planach likwidacji oddziałów poinformowaliśmy jako pierwsi 22 maja. W czerwcu oddziały zostały zlikwidowane. Na początku lipca oferta MCM przepadła w konkursie NFZ na ZOL-e. Teraz problem dostrzegli urzędnicy. Swoje oświadczenie opublikowała Wojewódzka Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego stanowczo sprzeciwiając się likwidacji oddziałów: „(...) Mieszkańcy naszego woj. należą do najszybciej starzejących się (...) wymagają i wymagać będą częstych hospitalizacji zwłaszcza w zakresie chorób wewnętrznych”.

Zdaniem konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych likwidacja łóżek spowoduje zagrożenie dostępności pacjentów do leczenia internistycznego.

„(...) Dziś pacjenci, którzy potrzebują opieki szpitalnej trafiają do placówki przy ul. Milionowej. To tu możemy zapewnić im kompleksowe, bezpieczne leczenie: badanie tomografem, rezonans oraz operację. W placówce przy ul. Przyrodniczej to było niemożliwe” - wyjaśnia w nadesłanym mailu Michał Banaś, z-ca dyrektora ds. adm. MCM im. dr. K. Jonschera.

Według Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego istnieje potrzeba tworzenia placówek typu Zakladów Opiekuńczo-Leczniczych na terenie naszego województwa, ale nie kosztem faktycznej likwidacji oddziałów internistycznych.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
tnt

Więc plotki od początku sugerowały co będzie.

Dodaj ogłoszenie