Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie da się zmienić nazwy ulicy przy ambasadzie Rosji? Belwederska nie do ruszenia. Miasto analizuje inne możliwości

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Co dzieje się w sprawie zmiany nazwy adresu, pod którym mieści się ambasada Rosji? Stołeczny ratusz odpowiedział na interpelację radnych, którzy zaproponowali, aby nowa nazwa obiektu uhonorowała obywateli Ukrainy, przelewających krew za wolność własnego kraju. Miasto przeanalizowało możliwość zmiany nazwy historycznej ulicy Belwederskiej, na odcinku od ul. Bagatela do Gagarina. Jak wynika z dokumentów, zmiana ta wiązałaby się z koniecznością zmiany aż 19 adresów, gdzie zameldowanych jest blisko 300 mieszkańców Warszawy. Czy dojdzie do skutku?

Zmiana nazwy adresu ambasady Rosji? Belwederska nie do ruszenia

Ulica Bohaterów Ukrainy zamiast Belwederskiej? Tuż po rozpoczęciu krwawego ataku Rosjan na Ukrainę, europejskie miasta zaczęły solidaryzować się z narodem walczącym z okupantem. W ramach symbolicznego wsparcia, adresy siedzib ambasad rosyjskich zmieniły m.in. Pragi i Wilna, gdzie nowe nazwy ulic oddają honory wolnej Ukrainie. Zarówno internauci, jak i warszawscy radni, szybko chcieli przeszczepić podobny pomysł do stolicy Polski. Rzecz w tym, że na rodzimym gruncie adres ambasady Rosji pozostaje nie bez znaczenia. Chodzi o historyczną ul. Belwederską, część Traktu Królewskiego i adres pałacu Belwederskiego, których historia sięga aż XVII wieku. Trudno więc dziwić się mieszkańcom, którzy stanęli w obronie zachowania dotychczasowej tożsamości okolicy. Radni musieli zacząć szukać innych sposobów na wymuszenie zmiany adresu ambasady Federacji Rosyjskiej.

Marek Szolc, Agata Diduszko - Zyglewska, Paulina Piechna - Więckiewicz i Anna - Maria Żukowska (warszawscy radni Lewicy) zaproponowali, aby zmianę przeprowadzić w inny sposób, niewymagający usuwania z rejestru ulic Belwederskiej. - Mając na uwadze uwarunkowania historyczne, zwracamy uwagę na możliwość podjęcia tego kroku bez zaburzania historycznego nazewnictwa Warszawy. Poprzez geodezyjne wyłączenie działki, wytyczenie placu, do którego można przypisać adres ambasady, dołożenie dodatkowej ulicy i inne znajdujące się w formalnych możliwościach miasta możliwości pozwolą zmienić adres ambasady bez zmiany historycznej nazwy i kształtu ul. Belwederskiej. Ten krok, chociaż wyłącznie symboliczny, uznajemy za ważny i potrzebny. W świetle bestialskiego ataku, którego celem znaleźli się nasi sąsiedzi i przyjaciele, Ukraińcy i Ukrainki, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że Warszawa solidaryzuje się z ich walką i cierpieniem, potępia bestialskiego agresora i staje po stronie wspólnych wartości - pisali w interpelacji do prezydenta Trzaskowskiego.

Co na to władze miasta? Jak wynika z odpowiedzi na apel radnych, stołeczny ratusz wnikliwie przeanalizował zaproponowane rozwiązania, jednak to nie wystarczyło, aby dojść do konsensusu. Po pierwsze - zmiana nazwy ul. Belwederskiej na odcinku od Gagarina do Bagatela, gdzie mieści się ambasada Rosji, jednocześnie wymusiłaby zmianę aż 19 innych adresów. Stanowiłoby to problem dla okolicznych mieszkańców (297 zameldowanych) i lokalnych firm (27 przedsiębiorstw w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej) oraz wspomnianego już pałacu Belwederskiego. Urzędnicy przywołali także treść rozporządzenia w sprawie ewidencji miejscowości oraz ulic i adresów, które stanowi definicję adresu. - Ambasada Federacji Rosyjskiej posiada główny wjazd od ulicy Belwederskiej a jej adres to ul. Belwederska 49. Zgodnie z paragrafem 9 pkt 3 ww. rozporządzenia, aktualizacji danych ewidencji, ich uzupełnienia lub zmiany dokonuje się z urzędu w trybie czynności materialno-technicznej, w przypadku gdy nadano nazwę ulicy albo placowi w drodze uchwały gminy - pisze jeden z zastępców prezydenta Warszawy.

Z odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się jednak, że zmiana nazewnictwa miejskich obiektów nie wymaga specjalnego wydzielenia geodezyjnego. Tu miasto upatruje swojej szansy na bezkolizyjną zmianę adresu samej ambasady. Wszystko muszą jednak sprawdzić jeszcze prawnicy. - Rozumiejąc inicjatywę upamiętnienia bohaterstwa i poświęcenia Ukrainek i Ukraińców, analizujemy prawną możliwość nazwania innego obiektu miejskiego, od którego można będzie nadać ambasadzie nowy adres - informują władze stolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie da się zmienić nazwy ulicy przy ambasadzie Rosji? Belwederska nie do ruszenia. Miasto analizuje inne możliwości - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany