Jacek Kmiecik
Iga Świątek odpadła w półfinale WTA Finals i nie zakończy niezwykle udanego 2022 roku triumfem EPA/PAP
Numer jeden światowego tenisa, Iga Świątek, nie wygra kończącego sezon WTA Finals. Polka uległa w półfinale trunieju w Fort Worth w Teksasie Białorusince Arynie Sabalence 2:6, 6:2, 1:6. O tytuł zagrają więc Sabalenka z Francuzką Caroline Garcią, która w pierwszym meczu 1/2 finału pokonała Greczynkę Marię Sakkari 6:3, 6:2.

Nieudany rewanż Świątek na Sabalence za zeszłoroczny WTA Finals

Świątek nie zrewanżowała się Sabalence za zeszłoroczną porażkę w turnieju masters. To wówczas poniosła pierwszą i jedyną dotychczas porażkę z Białorusinką. W bieżącym sezonie podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego, choć miewała z mińszczanką problemy, aż czterokrotnie wychodziła z ich bojów obronną ręką, w tym w półfinale wielkoszlemowego US Open.

Tym razem jednak raszynianka nie dała rady i musiała uznać wyższość siódmej w rankingu WTA rywalce. Mecz trwał 2 godziny 9 minut. Pierwsze dwa sety przeciwniczki wygrały po równo do dwóch. W trzecim na korcie dominowała już tylko Aryna. Od stanu 1:1 wygrała pięć kolejnych gemów i to ona zameldowala się w finale prestiżówego tunieju. I jak napisał na Twitterze oficjalny serwis WTA:

„Sabalenka kończy rozterkę ze światową numer 1 Świątek, 6-2, 2-6, 6-1 i teraz zmierzy się z Garcią w finale mistrzostw!”.

Wcześniej natomiast WTA podkreślilo „absolutnie bezlitosną moc Sabalenki”:

Pokaźna premia Świątek za trzy zwycięstwa i udział w tunieju masters

Iga po trzech zwycięstwach w fazie grupowej WTA Finals bez straty seta z Rosjanką Darją Kasatkiną, Garcią i Amerykanką Cori Gauff doznała przykrej porażki. Wystarczy spojrzeć na statystykę pojedynku, z której dobitnie wynika, iż Sabalenka odniosła zasłużone zwycięstwo. Przewyższała raszyniankę w większości składowych. Jedynie w drugich udanych serwisach i winnerach Polka była minimalnie lepsza:

Raszynianka w Fort Worth nie zgarnie wprawdzie premii triumfatorki 1,68 miliona dolarów, ale i tak przypadła jej całkiem pokaźna suma 770 tysięcy USD, za udział w czterech spotkaniach 440 tysięcy i trzy wygrane wyceniane w sumie na 330 tysięcy „zielonych”.

Łącznie w tym roku Świątek wygrała osiem turniejów (w tym wielkoszlemowe French Open i US Open), a w singlu nikomu nie udało się triumfować w więcej niż trzech. Do tego sezonu zdobyć co najmniej osiem tytułów nie udało się nikomu od 2013 roku, gdy jedenaście wygrała Amerykanka Serena Williams.

Już przed Turniejem Finałowym było jasne, iż 2022 rok Iga zakończy na pierwszym miejscu światowego rankingu, którego liderką jest od 4 kwietnia. W tym sezonie wygrała aż 67 meczów, a przegrała 9. To także najlepszy wynik od 2013 roku, gdy Serena Williams zwyciężyła 78 razy.