NFZ płaci za pobyt przy dziecku leżącym w szpitalu. W ubiegłym miesiącu skorzystało z tego ponad tysiąc rodziców

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W lipcu z ponad 1000 rodziców oraz ponad tysiąc opiekunów osób niepełnosprawnych spędzało noc przy łóżku chorego w szpitalu. Za pobyt opiekunów zapłacił fundusz zdrowia, łącznie ponad 57 tys. zł.

3 lipca weszła w życie ustawa o Rzeczniku Praw Pacjenta znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta. Zgodnie z nowymi przepisami szpitale nie mogą pobierać opłat za czuwanie przy łóżku od rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Nie mogą żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu pokrywał NFZ płacąc szpitalowi 15 zł za dzień za pobyt rodzica czy opiekuna.

- Najwięcej świadczeń zostało zrealizowanych w ICZMP, szpitalu Kopernika i Wojewódzkim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji - wyjaśnia Magdalena Góralczyk z działu prasowego łódzkiego oddziału NFZ.

Wcześniej różnie to bywało w łódzkich szpitalach. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki opłaty pobierane były wyłącznie od rodziców zostających z dziećmi na noc. Jeśli opiekun przebywa z dzieckiem do późnego wieczora, nie był obciążany żadnymi kosztami. Jeśli nocował pokrywał kosztów energii elektrycznej, wody, zmiany pościeli, 15 zł za dobę.

W „Korczaku” rodzice nie ponosili żadnych opłat, jeśli chcieli z dzieckiem zostać na noc. W tej placówce sale są 4 - 6 osobowe, ale są również 1-osobowe izolatki . Rodzice lub opiekunowie śpią na leżankach ufundowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jeśli matka lub opiekunka była w ciąży, to spała na łóżku. Rodzice mogą korzystać z całego wyposażenia, które jest na oddziale, np. lodówki czy innych urządzeń AGD. Natomiast w szpitalu przy ul. Spornej rodzice nocowali na fotelach od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Opłaty nie były pobierane.

Wystawny ślub Krzysztofa Rutkowskiego i Mai Pilch:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W czerwcu br. Byłam z 2 miesięcznym dzieckiem w szpitalu na Spornej. Z powodu remontu z oddziału pediatrycznego przeniesino nas na oddzial alergologii i Gastroenterologii. To co tam przeszlismy powinno zgłosić się przede wszystkim orkiestrze która funduje fotele. Ja jako matka karmiąca, 2 tygodnie po porodzie musiałam spać na drewnianym, rozkładany krześle które pozwalano rozkładać przed polnoca A w sali obok która była pusta stały wygodne fotele ufundowane przez orkiestrę.... Więc pytam, dla kogo są wygodniejsze miejsca? Bo chyba nie dla zwykłych pacjentów....

Dodaj ogłoszenie