NBP: Banki łagodzą politykę kredytową

AIP
W pierwszym kwartale 2015 r. ankietowane banki nie zmieniły w istotny sposób kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, ale złagodziły kilka ważnych warunków polityki kredytowej. Banki kontynuowały obniżanie marży kredytowej, obniżyły pozaodsetkowe koszty kredytu oraz zwiększyły maksymalną kwotę kredytu dostępną dla przedsiębiorstw, wynika z kwartalnej ankiety na temat sytuacji na rynku kredytowym, którą Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował w poniedziałek.

Z raportu NBP wynika, że ankietowane banki uzasadniały złagodzenie polityki kredytowej głównie wzrostem presji konkurencyjnej, przede wszystkim ze strony innych banków. Banki odczuły wzrost popytu na kredyty długoterminowe, w większym stopniu zgłaszany przez duże przedsiębiorstwa. Popyt na kredyty długoterminowe szósty kwartał z rzędu był wspierany przez zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji oraz zapasów i kapitału obrotowego. W II kwartale 2015 r. banki przewidują łagodzenie polityki kredytowej (w większym stopniu w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw) oraz istotny wzrost popytu (z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw).

W I kwartale 2015 r. ankietowane banki istotnie zaostrzyły kryteria i niektóre warunki przyznawania kredytów mieszkaniowych, co było zgodne z zapowiedziami banków w poprzedniej edycji ankiety. Zaostrzenie warunków polegało na podwyższeniu wymaganego przez banki wkładu własnego kredytobiorcy i było spowodowane dostosowywaniem się banków do wymogów wynikających z Rekomendacji S dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. W opinii banków popyt na kredyty mieszkaniowe w I kwartale 2015 r. istotnie się zmniejszył. W II kwartale 2015 r. banki zapowiadają łagodzenie polityki kredytowej oraz przewidują istotny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

Niektóre z ankietowanych banków złagodziły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych w I kwartale 2015 r. Jak informuje NBP, drugi kwartał z rzędu obniżeniu marży kredytowej towarzyszyło istotne podwyższenie pozaodsetkowych kosztów kredytów. Do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych przyczynił się wzrost presji konkurencyjnej. Natomiast obniżenie stopy kredytu lombardowego, której czterokrotność wyznacza maksymalną wysokość odsetek od kredytu, skłoniła banki do zwiększenia pozaodsetkowych kosztów kredytu. W II kwartale 2015 r. banki spodziewają się znacznego wzrostu zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi i zapowiadają kontynuację łagodzenia polityki kredytowej.

Kwartalna informacja pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych” przygotowana przez NBP komentuje zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w I kwartale 2015 r. oraz przewidywania na II kwartał 2015 r. Informacje te zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na przełomie marca i kwietnia 2015 r. wypełniło 26 banków, o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86 proc.

Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie