Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet do 90 proc. w dobie koronawirusa spadła w łódzkich poradniach liczba wizyt osobistych. Wielu pacjentów przekonało się do e-porad.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Nawet do 90 procent spadła liczba osobistych wizyt w poradniach w dobie pandemii. Pozostałe załatwiane były lub nadal są telefonicznie. W przychodniach specjalistycznych coraz częściej pacjenci konsultują się z lekarzem osobiście.

- Z mojego doświadczenia wynika, że liczba porad osobistych w czasie pandemii zmniejszyła się o 70-80 proc. – mówi dr Joanna Stachurska-Jasiewicz, lekarz przyjmując w poradni podstawowej opieki zdrowotnej przy ul. Kopcińskiego.
Na zbliżonym poziomie, o ok. 60-70 proc., w czasie pandemii spadła ilość wizyt osobistych w porównaniu z czasem przed pandemią w przychodni przy ul. Bratysławskiej.

- Zdecydowana większość pacjentów rozumie ograniczenia i idącą za tym ochronę epidemiczną dla nich, jak i dla personelu medycznego poradni – mówi dr Paweł Lewek, właściciel placówki. - Wielu pacjentom zdalna forma udzielania porady przypadła do gustu i wręcz ją preferują ze względu na mniejsze ryzyko infekcji, brak kosztów (np. dojazdu do poradni), oszczędność czasu.
W poradniach specjalistycznych w „Matce Polce” w czasie największego zamrożenia gospodarki ok. 90 proc. wizyt realizowanych było w formie teleporad. Bardzo dobrze funkcjonowały one m.in. w kardiologii gdzie częścią wizyty jest wywiad lekarski. Ale nie u wszystkich lekarzy możliwe były takie konsultacje. Prowadzenie ciąży, zdjęcie szwów, zmiana opatrunku – to wszystko wymagało osobistej wizyty w placówce.

- Teraz tendencja się odwraca i coraz więcej wizyt realizowanych jest w naszych poradniach osobiście – wyjaśnia Adam Czerwiński, rzecznik prasowy szpitala ICZMP.

Dla porównania od stycznia do maja ilość wszystkich porad (bez względu na formę) w poradniach funkcjonujących w szpitalu Kopernika spadła o 30 % w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019. Poradnie onkologiczne działają w pełnym zakresie od początku pandemii. Natomiast pozostałe poradnie specjalistyczne już pracują w tradycyjnym trybie. Pacjenci zgłaszają się osobiście przede wszystkim na wizyty w poradni ortopedycznej, naczyniowej i neurochirurgicznej. Zdarza się, że pacjenci wolą korzystać w dalszym ciągu z teleporad (np. w poradni reumatologicznej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany