Nawet 1000 zł miesięcznie na eksploatację auta

Adam Mirosiński
Roczne koszty użytkowania samochodu mogą sięgnąć 12 tys. zł, przy czym kobiety wydają zdecydowanie mniej (maksymalnie do 500 zł miesięcznie) od mężczyzn (do 1 tys. zł). Większość zmotoryzowanych jako najbardziej dotkliwe dla swoich portfeli wskazuje naprawy, serwisowanie opon i zakup materiałów eksploatacyjnych.

Wyniki badania „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców” zrealizowanego przez IBRIS na zlecenie Santander Consumer Banku pokazują, że – pomijając zakup paliwa – pieniądze przeznaczane na eksploatację bywają dużym obciążeniem dla naszych kieszeni.

Zwykle do 200 zł
Najczęściej wydatki związane z tak rozumianym użytkowaniem aut wynoszą do 200 zł w skali miesiąca (twierdzi tak 83 proc. ankietowanych). W przypadku mężczyzn potrafią być jednak zdecydowanie wyższe (5 proc. panów deklaruje 700-1000 zł). Najwięcej na swój samochód wydają młodzi kierowcy (miesięczny koszt eksploatacji w granicach od 700 do 1000 zł), co może wynikać bezpośrednio ze stanu technicznego posiadanych przez nich pojazdów. Z ubiegłorocznego raportu „Polak za kierownicą” wynika bowiem, że to właśnie najmłodsi zmotoryzowani jeżdżą najstarszymi samochodami – 55 proc. osób mających 18-24 lata wycenia swoje auta na maksymalnie 5 tys. zł. Można też przyjąć (co nie wynika wprost z raportu), że część z nich posiada samochody nietypowe (od sportowych po youngtimery), których utrzymanie wymaga większych nakładów finansowych niż w przypadku „zwykłych” aut.

ryc. Santander Consumer Bank

Oprócz kosztów paliwa, 2/3 kierowców jako wydatki obciążające kieszeń wskazuje naprawy, 43 proc. serwis opon, a niemal 40 proc. zakup materiałów eksploatacyjnych. W większych miastach dochodzą do tego koszty płatnego parkowania, najistotniejsze z punktu widzenia osób z miejscowości liczących 250-500 tys. mieszkańców (34 proc.). Co ciekawe, kobiety dwukrotnie mocniej niż mężczyźni odczuwają w swoim budżecie wydatki na parkowanie.

Nowy, w sensie używany
Co dziesiąty kierowca planuje w tym roku zmienić samochód, w zdecydowanej większości (74 proc.) na używany. Główne powody to chęć posiadania nowszego, bardziej niezawodnego pojazdu, a także przekonanie, że auto należy co kilka lat zmieniać. Z danych Santander Consumer Banku wynika zresztą, że samochód zmieniamy najczęściej co 4-5 lat. Decydując się na zmianę auta ponad połowa Polaków planuje skorzystać z gotówki i własnych oszczędności. Rozważając inne możliwości sfinansowania tego wydatku, jako drugą opcję respondenci najczęściej wskazują kredyt samochodowy (16 proc.), a w dalszej kolejności leasing (10 proc.). Co ciekawe, osoby, które korzystały już z kredytu, o wiele chętniej sięgają po to rozwiązanie – deklaruje tak 70 proc. pytanych. Dla osób z dochodami od 2000 zł do 3000 zł miesięcznie jest to najczęściej wskazywane wsparcie w zakupie nowszego auta.

ryc. Santander Consumer Bank

Liczy się holowanie
W ramach badania zapytano zmotoryzowanych również o kwestie związanie z assistance. Jako najbardziej wartościowe usługi w przypadku awarii na drodze ankietowani wskazywali bezpłatne holowanie samochodu do warsztatu (77 proc.), możliwość skorzystania z auta zastępczego (65 proc.) i z usług mechanika (42 proc.). W cenie u mężczyzn jest zwłaszcza dostępność pojazdu zastępczego i wsparcia fachowca (odpowiednio 70 i 38 proc.). Kobiety zaś częściej wskazują bezpłatną konsultację lekarską (27 w stosunku do 12 proc.), możliwość skorzystania z usługi fachowca i dostarczenie paliwa, kiedy zabraknie go na trasie (17 proc. vs. 5 proc.). Dla mieszkańców miast istotne jest również zapewnienie opieki nad dziećmi. Jako ciekawostkę można podać fakt, że 19 proc. kierowców mających 18-24 lata sygnalizowało potrzebę usługi złomowania.

ryc. Santander Consumer Bank

Mandat dla co ósmego kierowcy
Nie mogło się też obyć bez pytań o mandaty. 12 proc. ankietowanych kierowców przyznało się do otrzymania kary w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Koszty z tym związane stanowią istotną pozycję w budżecie zmotoryzowanych, szczególnie młodych. Wykroczenia, do których najczęściej przyznawali się badani, to nadmierna szybkość i nieprawidłowo wykonywane manewry (od wyprzedzania po parkowanie). Co ciekawe, większe problemy z powodu przekraczania prędkości mają kobiety – 71 proc. mandatów otrzymały właśnie z tego powodu. Mężczyznom kłopoty sprawiają również manewry oraz wymuszenie pierwszeństwa. Za te kategorie wykroczeń w sumie mandaty dostało więcej panów, niż za przekroczenie prędkości (50 proc. w porównaniu z 45 proc.). Wśród pań za nieprawidłowy manewr wyprzedzania czy zawracania, jak i za nieprawidłowe parkowanie mandatu przez ostatnie 6 miesięcy nie dostała żadna respondentka.

ryc. Santander Consumer Bank

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Materiał oryginalny: Nawet 1000 zł miesięcznie na eksploatację auta - Motofakty

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasia

Mój się wiecznie psuje, bo dałam sobie wcisnąć grata. Teraz muszę się go pozbyć i kupi coś innego ale błędu już nie popełnię i skorzystam z pomocy eksperta z automotogo.

Dodaj ogłoszenie