Narzędzia cyfrowe poprawią życie Polaków?

AIP
Jurand Drop, wiceminister administracji i cyfryzacji uczestniczył w XXI Forum Teleinformatyki „Moc danych – nowe źródła i nowe metody analizy ochrony danych”. Zaprezentowano na nim specjalistów i praktyków w dziedzinie nowoczesnych technologii oraz zagadnień prawnych i organizacyjnych w IT.

- Odkąd komputery stały się dostępne dla każdego, mają zastosowanie w kolejnych sferach życia. Dla rosnącej liczby Polaków zdalne załatwienie sprawy jest czymś naturalnym. Cyfryzacja daje możliwość dostępu do zdecydowanie większej liczby dóbr i usług, pozwala także oszczędzać czas – mówił minister Jurand Drop.

Minister Drop podkreślał, że misją rządu RP jest, aby państwo jak najlepiej służyło obywatelom. Aby to zrealizować, obywatele będą stali w centrum rozwiązań informatycznych. Jak najwięcej osób będzie umiało wykorzystywać narzędzia cyfrowe do pracy czy poprawy jakości życia. Natomiast nowe technologie mają być wykorzystywane do partycypacji społecznej.

- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wdraża kompleksowe podejście do cyfryzacji kraju, a dzięki środkom unijnym można znacząco wesprzeć rozwój gospodarki internetowej w Polsce – zaznaczył Jurand Drop. Dodał również, że rolą administracji jest usuwanie barier, związanych z infrastrukturą, umiejętnościami cyfrowymi klientów i przedsiębiorców oraz regulacjami prawnymi.

Ponadto minister Drop wskazywał, że do skutecznej cyfryzacji Polski potrzebne są trzy elementy: inwestycje w szybkie sieci szerokopasmowe, dalsze rozwijanie e-usług dla obywateli i przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych. Doświadczenie innych krajów UE pokazują, że połączenie tych trzech elementów decyduje o sukcesie. W Polsce prowadzone są intensywne prace nad rozwojem e-usług publicznych. Na bazie dotychczasowych prac powstało szereg e-usług dostępnych dla obywateli i przedsiębiorców, liczba ich użytkowników stale wzrasta. W tym kontekście bardzo ważne są działania koordynujące Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (e-usługi dla obywateli) oraz Ministerstwa Gospodarki (e-usługi dla przedsiębiorców).

Szczegółowe zadania związane z budową skutecznej e-administracji określa Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa do 2020 r. Głównym celem programu jest zapewnienie interoperacyjności istniejących i nowych systemów teleinformatycznych administracji publicznej.

Wiceszef MAC mówił również, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa (PO PC) jest pierwszym programem, który w sposób kompleksowy i strategiczny podchodzi do rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). POPC jest unikatowym rozwiązaniem nie tylko w skali kraju, ale i Unii Europejskiej. Komisja Europejska wielokrotnie podkreślała innowacyjne podejście do TIK przyjęte przez resort administracji i cyfryzacji.

Minister Drop podkreślił, ze do przygotowania POPC zostały wykorzystane doświadczenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, związane z wdrażaniem poprzedniej perspektywy finansowej UE, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie szeregu ulepszeń w stosunku do lat ubiegłych. PO PC jest kompleksowym rozwiązaniem, które ma zapewnić cyfrowy rozwój kraju i obejmuje trzy najistotniejsze dla tego rozwoju obszary, tj.: zapewnienie szerokiego dostępu do szybkiego internetu, efektywne i przyjazne użytkownikom e-usługi publiczne oraz wzrost kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Zamiast tarcz miliardy euro z Brukseli?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie