Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narzędzia cyfrowe poprawią życie Polaków?

AIP
Jurand Drop, wiceminister administracji i cyfryzacji uczestniczył w XXI Forum Teleinformatyki „Moc danych – nowe źródła i nowe metody analizy ochrony danych”. Zaprezentowano na nim specjalistów i praktyków w dziedzinie nowoczesnych technologii oraz zagadnień prawnych i organizacyjnych w IT.

- Odkąd komputery stały się dostępne dla każdego, mają zastosowanie w kolejnych sferach życia. Dla rosnącej liczby Polaków zdalne załatwienie sprawy jest czymś naturalnym. Cyfryzacja daje możliwość dostępu do zdecydowanie większej liczby dóbr i usług, pozwala także oszczędzać czas – mówił minister Jurand Drop.

Minister Drop podkreślał, że misją rządu RP jest, aby państwo jak najlepiej służyło obywatelom. Aby to zrealizować, obywatele będą stali w centrum rozwiązań informatycznych. Jak najwięcej osób będzie umiało wykorzystywać narzędzia cyfrowe do pracy czy poprawy jakości życia. Natomiast nowe technologie mają być wykorzystywane do partycypacji społecznej.

- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wdraża kompleksowe podejście do cyfryzacji kraju, a dzięki środkom unijnym można znacząco wesprzeć rozwój gospodarki internetowej w Polsce – zaznaczył Jurand Drop. Dodał również, że rolą administracji jest usuwanie barier, związanych z infrastrukturą, umiejętnościami cyfrowymi klientów i przedsiębiorców oraz regulacjami prawnymi.

Ponadto minister Drop wskazywał, że do skutecznej cyfryzacji Polski potrzebne są trzy elementy: inwestycje w szybkie sieci szerokopasmowe, dalsze rozwijanie e-usług dla obywateli i przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych. Doświadczenie innych krajów UE pokazują, że połączenie tych trzech elementów decyduje o sukcesie. W Polsce prowadzone są intensywne prace nad rozwojem e-usług publicznych. Na bazie dotychczasowych prac powstało szereg e-usług dostępnych dla obywateli i przedsiębiorców, liczba ich użytkowników stale wzrasta. W tym kontekście bardzo ważne są działania koordynujące Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (e-usługi dla obywateli) oraz Ministerstwa Gospodarki (e-usługi dla przedsiębiorców).

Szczegółowe zadania związane z budową skutecznej e-administracji określa Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa do 2020 r. Głównym celem programu jest zapewnienie interoperacyjności istniejących i nowych systemów teleinformatycznych administracji publicznej.

Wiceszef MAC mówił również, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa (PO PC) jest pierwszym programem, który w sposób kompleksowy i strategiczny podchodzi do rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). POPC jest unikatowym rozwiązaniem nie tylko w skali kraju, ale i Unii Europejskiej. Komisja Europejska wielokrotnie podkreślała innowacyjne podejście do TIK przyjęte przez resort administracji i cyfryzacji.

Minister Drop podkreślił, ze do przygotowania POPC zostały wykorzystane doświadczenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, związane z wdrażaniem poprzedniej perspektywy finansowej UE, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie szeregu ulepszeń w stosunku do lat ubiegłych. PO PC jest kompleksowym rozwiązaniem, które ma zapewnić cyfrowy rozwój kraju i obejmuje trzy najistotniejsze dla tego rozwoju obszary, tj.: zapewnienie szerokiego dostępu do szybkiego internetu, efektywne i przyjazne użytkownikom e-usługi publiczne oraz wzrost kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany