Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1 wystartuje w przyszłym roku. Rozstrzygnięto przetarg na wyposażenie ekspozycji

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wizualizacja (UMŁ) ekspozycji stałej "Kino Polonia".
Wizualizacja (UMŁ) ekspozycji stałej "Kino Polonia". Krzysztof Szymczak
Powoli dobiega końca tworzenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 w Łodzi. Zakończyły się prace budowlane, trwa wykańczanie przestrzeni. Rozstrzygnięto przetarg na wyposażenie wnętrz. W nowych przestrzeniach powstanie ekspozycja "Kino Polonia", czyli wielowarstwowa opowieść o historii polskiego kina. Nie zabraknie również prezentacji kina żydowskiego i opowieści o artystach, którzy karierę zrobili w Hollywood, ale ich korzenie sięgają Polski. Znajdą się tam też trzy sale kinowe.

Wystawa "Kino Polonia" powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu. Cechą charakterystyczną nowej przestrzeni będą niestandardowe trakty prowadzące do przestrzeni opowiadających różne historie. Zwiedzających niemal od progu witał będzie hologram najsłynniejszej polskiej aktorki przedwojennej Poli Negri.

Ekspozycja „Kino Polonia” to będzie ponad 5 godzin materiału audiowizualnego, ponad 50 projekcji filmowych, w tym wideo esejów opowiadających o historii polskiego kina – o najwybitniejszych twórcach, najważniejszych zjawiskach i najwspanialszych filmach, ponad 50 stanowisk interaktywnych, 5 unikalnych instalacji multimedialnych, ok. 500 metrów kwadratowych wydruków wielkoformatowych, prawie tysiąc obiektów oryginalnych obejmujących kamery, projektory, rekwizyty filmowe, plakaty autorstwa najwybitniejszych polskich artystów, scenariusze i pamiątki związane z kulturą filmową, kasety wideo i książki, ponad 30 najcenniejszych i najbardziej efektownych strojów z największych produkcji kostiumowych, makiety najważniejszych wytwórni filmowych oraz jedyny istniejący egzemplarz zrekonstruowanego Biopleografu Kazimierza Prószyńskiego – jednej z pierwszych kamer filmowych na świecie.

Rozstrzygnęliśmy chyba najtrudniejszy przetarg na wyposażenie przestrzeni muzealnej w ostatnich latach, bo każdy element wnętrza naszej wystawy jest nietypowy, bo łączy ze sobą nietypową, skomplikowaną i niestandardową scenografię z bardzo nienaturalny prowadzone elementy audiowizualne - mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF.


Wartość tego przetargu to ponad 13 milionów zł.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej to także przestrzeń edukacyjna, które składają się z sześciu doskonale wyposażonych przestrzeni naśladujących profesjonalne studia filmowe, w których będą urządzenia do udźwiękawiania filmów, post produkcji, czy animacji poklatkowej. Będą tam prowadzone warsztaty, z których skorzystać będą mogli także profesjonaliści z branży filmowej.

NCKF to nie tylko wystawa stała "Kino Polonia", ale także wystawa "Materia kina" prezentująca kolejne etapy produkcji filmu. Całość ma zostać otwarta dla zwiedzających w 2023 roku, na 600 lecie urodzin miasta Łódź.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany