Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naprawiają kanały ultrafioletowym światłem w rękawie. Nowoczesna technologia... [FILM]

(SP)
Pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęli remont kanalizacji biegnącej pod ul. Przędzalnianą, między ul. Poznańską a al. Śmigłego Rydza.

Wprawdzie ruch kołowy utrudniało nieco kilka pojazdów ZWiK, ale obeszło się bez zrywania nawierzchni, robienia wykopów i wyciągania starej rury o średnicy 50 cm.

– Wykorzystujemy nowoczesną technologię polegającą na użyciu specjalnego elastycznego rękawa z włókna szklanego nasączonego żywicą światłoutwardzalną – mówi Paweł Nikodem, zastępca kierownika wydziału sieci kanalizacyjnej. - Po oczyszczeniu ścian kanału wprowadzany jest do niego rękaw. Nadmuchujemy go sprężonym powietrzem, by dokładnie przylegał do ścian, i wprowadzamy do niego urządzenie składające z lamp UV. Pod wpływem światła ultrafioletowego żywica ulega utwardzeniu i powstaje „rura wewnątrz rury”. – Dzięki temu możemy w ciągu dwóch dni naprawić nawet stumetrowy odcinek kanalizacji.
Prace trwają non stop, również w godzinach nocnych. Tak naprawiane są położone w ulicach rury kamionkowe o średnicy do 500 mm, które po wielu latach eksploatacji i wskutek dużego nacisku samochodów poruszających się jezdnią zaczynają pękać lub rozszczelniają się na złączeniach.

Żywotność rękawa wynosi ok. 50 lat, ma on również dużo większą wytrzymałość. Oczywiście po jego utwardzeniu trzeba również wykonać nawierty wpustów bocznych, czyli udrożnić kanalizacyjne przyłącza budynków. To z kolei zadanie dla zdalnie sterowanego robota, wyposażonego w kamerę i głowicę nawiercającą. Całe oprzyrządowanie do prac naprawczych metodą UV mieści się w niewielkiej samochodowej przyczepie.

– Ta technologia jest szybka i bardzo skuteczna. W ubiegłym roku naprawiliśmy w ten sposób 2,5 km sieci kanalizacyjnej, w tym chcemy poddać renowacji kolejne 3,5 kilometra, w tym 500-metrowy odcinek Przędzalnianej, od Przybyszewskiego do al. Śmigłego Rydza – mówi Miłosz Wika, rzecznik prasowy ZWiK.

W Łodzi jest ponad 2000 km sieci kanalizacyjnej z czego ponad 250 km to kanały zbudowane z cegieł. Wkrótce rozpocznie się również sezon napraw kanałów murowanych o dużych przekrojach.
Pracownicy z wydziału sieci kanalizacyjnej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji będą w nich, przy użyciu specjalnej zaprawy, uzupełniać ubytki w ceglanych ścianach.
Te prace trzeba jednak wykonywać ręcznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany