Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napraw rower, skróć spódnicę lub wyszlifuj stołek - w Łodzi wystartowały kawiarenki naprawcze

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W Łodzi po raz drugi, w Polsce po raz trzeci wystartował projekt społeczny pod hasłem "kawiarenki naprawcze". Ich głównym celem jest integracja lokalnej społeczności oraz propagowanie idei "zero waste", gdy zamiast wyrzucać i kupować nowe naprawiamy stare. I to własnoręcznie, bo fachowcy dostępni w takich kawiarenkach służą radą i pomocą, ale w pracy nikogo nie wyręczają.

Porady udzielane są bezpłatnie, podobnie jak niezbędne do pracy narzędzia. W "Miejscu spotkań" przy ul. Strzelców Kaniowskich 9 do dyspozycji amatorów prac ręcznych jest warsztat stolarski (szlifierki, piły, wkrętarki) i punkt naprawy rowerów. Punkt będzie czynny w każdą sobotę lipca i sierpnia w godz. 12-15.

Mnie interesuje naprawa rowerów, ale mieszkam na Starym Polesiu i nie dysponuję komórką ani piwnicą, więc zamiast naprawiać rower na ulicy (a jeździ cała rodzina, więc rowerów jest sześć) mogę przyjść tutaj i spokojnie wszystko zrobić, a jeszcze pomagam naprawiać rowery znajomym i tym, którzy zgłaszają się do kawiarenki - powiedział Witold Kopeć ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.

Idea kawiarenek pochodzi z Holandii, gdzie repair cafés powstały z inicjatywy ludzi buntujących się wobec powszechnego konsumpcjonizmu i kupowaniu nowych rzeczy, podczas, gdy stare wystarczy naprawić, żeby nadal mogły nam służyć. Powstała nawet specjalna fundacja, która tę ideę promuje. W Polsce jest podobnie, a kawiarenki naprawcze służą temu, żeby w dobrej atmosferze pod okiem specjalisty, z dostępem do narzędzi jakich często w domu nie mamy samodzielnie naprawić coś co nie działa lub nie jest już takie ładne jak na początku. W tym roku nowością jest współpraca fundacji Veolia w ramach programu "NaprawiaMy" z Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, co pozwoli w ramach kawiarenek naprawczych naprawiać sprzęt rehabilitacyjny. W Łodzi jest sześć takich kawiarenek w różnych miejscach. Każda oferuje inną "umiejętność", a nazwa kawiarnia może być nieco myląca. Nie jest to miejsce, w którym można się napić kawy i zjeść ciastko, a w tym czasie ktoś naprawia nasze przedmioty, ale robimy to sami pod okiem fachowca. A po wspólnej pracy można wspólnie wypić kubek herbaty, czy spędzić więcej czasu w ciekawym towarzystwie.

Ideą kawiarenek naprawczych jest to, żebyśmy przyjacielskim okiem spojrzeli na przedmioty, które nas otaczają, by w pierwszym odruchu nie wyrzucać, ale spróbować je naprawić, bo są miejsca, w których mogę te sprzęty przywrócić do drugiego obiegu. Łatwy dostęp do nowych rzeczy sprawia, że wyrzucamy i kupujemy nowe, a potem dziwimy się, że otacza nas góra rzeczy - tłumaczy Agnieszka Łukasiak z fundacji Veolia.

W tegorocznej edycji programu NaprawiaMY z Veolią do istniejących już miejsc spotkań tego rodzaju, działających w Łodzi:
Sąsiedzka „Re-Pasja” w Domu Kultury 502 (recykling, stylistyka, ekologiczne zamienniki chemii domowej)
Kawiarenka Naprawcza Piotrkowska 17 (naprawa komputera, szycie czy odnawianie mebli)
KW łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych (szycie i naprawa mebli)
Kawiarenka Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (reperacja sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. wózków)
Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań (recycling, naprawa ubrań, naprawianie sprzętu dwukołowego, warsztat stolarski)
Mobilny serwis rowerowy Dr Velo (Fundacja Fenomen)
Kawiarenka Fundacji BIEDA (upcykling, metaloplastyka)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany