Marcin Trzyna
Gol Adriana Mierzejewskiego w meczu Changchun Yatai – Guizhou Zhicheng (3:0).
Gol Adriana Mierzejewskiego w meczu Changchun Yatai – Guizhou Zhicheng (3:0). Tomasz Bolt/Polskapresse
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

RAPORT W PIGUŁCE

JAK RADZILI SOBIE POLACY W LIGACH ZAGRANICZNYCH?

Anglia:

Premier League:
[b]Łukasz Fabiański (West Ham United)

– West Ham, z Łukaszem Fabiańskim w bramce, wygrał na wyjeździe z Evertonem 3:1. To pierwsze zwycięstwo „Młotów” w obecnym sezonie Premier League.

Artur Boruc (Bournemouth) – Bournemouth wygrało u siebie z Leicester 4:2. Artur Boruc cały mecz spędził na ławce.

Championship:
Kamil Grosicki (Hull City) – Hull City wygrało na własnym obiekcie z Ipswich Town 2:0. Kamil Grosicki cały mecz spędził na ławce gospodarzy.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Bartosz Białkowski mecz z Hull oglądał z wysokości ławki rezerwowej gości.

Paweł Olkowski (Bolton) – Bolton przegrał u siebie z QPR 1:2. Paweł Olkowski rozegrał pełne 90 minut.

Paweł Wszołek (QPR) – Cały mecz na ławce QPR spędził Paweł Wszołek.

Mateusz Klich (Leeds United) – 61 minut Mateusza Klicha w meczu Millwall – Leeds (1:1).

Austria:

Erste Liga:
Martin Pajaczkowski (Floridsdorfer FAC WIEN) – FAC wygrało u siebie z Ried 1:0. Pajaczkowski wszedł na plac gry w 84. minucie, przy wyniku 0:0.

Azerbejdżan

1. Liga:
Jakub Rzeźniczak (Karabach) – Karabach Agdam wygrał przed własną publicznością z SumQayit 1:0.

Belgia:

Jupiler League:
Jakub Piotrowski (KRC Genk) – Genk wygrał u siebie z Anderlechtem 1:0. Jakub Piotrowski cały mecz spędził na ławce gospodarzy.

2. Liga:
Bartosz Kapustka (OH Leuven) – Debiut Bartosza Kapustki w drugiej lidze belgijskiej. Polak rozegrał pełne 90 minut, a jego zespół przegrał na wyjeździe z Tubize 1:3.

Bułgaria:

Parva Liga:
Daniel Kajzer (Botew) – Czyste konto Daniela Kajzera w meczu Slavia Sofia – Botew Płowdiw. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Jakub Świerczok (Łudogorec) – Łudogorec wygrał u siebie z Wereją Stara Zagora 2:1. Polak wszedł na boisko w 60. minucie, gdy jego zespół przegrywał 0:1.

Jacek Góralski (Łudogorec) – Jacek Góralski wszedł na boisko w 85. minucie.

Chiny:

Super Liga:
Adrian Mierzejewski (Changchun Yatai) – Gol Adriana Mierzejewskiego w meczu Changchun Yatai – Guizhou Zhicheng (3:0).

Chorwacja:

1. Liga:
Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) – Asysta Damiana Kądziora w meczu HNK Gorica – Dinamo Zagrzeb (0:1). Polak rozegrał całe spotkanie.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica) – W barwach Goricy pełne 90 minut rozegrał Łuaksz Zwoliński, który w drugiej części spotkania został ukarany żółtą kartką.

Krystian Nowak (Slaven Belupo) – Drużyna Krystiana Nowaka przegrała u siebie z Lokomotivą Zagrzeb 2:5. Polak całe spotkanie spędził na ławce.

Cypr:

2. Liga:
Bruno Żołądź (AS Othellos Athienou) – Debiut w 2. lidze cypryjskiej zanotował Bruno Żołądź, były kapitan Stali Stalowa Wola. 27-letni pomocnik wszedł na boisko w 80. minucie w meczu AS Othellos – AO Ayia Napa (1:0).

Dania:

Super League:
Kamil Wilczek (Brondby) – Gol Kamila Wilczka w meczu Brondby – Sonderjyske (2:4). Polak rozegrał pełne 90 minut. W drugiej połowie został ukarany żółtą kartką.

Francja:

Ligue 1:

Igor Lewczuk (Bordeaux) – 90 minut Igora Lewczuka w meczu Bordeaux – Nimes (3:3).

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut Kamila Glika w meczu Toulouse – AS Monaco (1:1).

Rafał Kurzawa (Amiens) – Gol Rafała Kurzawy w meczu Amiens – Lille (2:3). Polak wszedł na boisko w 62. minucie, a na listę strzelców wpisał się 17 minut później.

Ligue 2:
Damien Perquis (Gazelec Ajaccio) – GFC Ajaccio przegrało na wyjeździe z Brest 1:4. Damien Perquis przebywał na boisku przez pierwsze 45 minut. W 29. minucie były reprezentant Polski został ukarany żółtą kartką.

Hiszpania:

Segunda Division:
Paweł Kieszek (Malaga) – Malaga wygrała u siebie z Cordobą 3:0. Paweł Kieszek cały mecz spędził na ławce gospodarzy.

Holandia:

Eredivisie:
Filip Bednarek (Heerenveen) – Heerenveen przegrało u siebie z Heraclesem 3:5. Filip Bednarek spotkanie oglądał z wysokości ławki gospodarzy.

Irlandia Północna:

2. Liga:
Łukasz Adamczyk (PSNI FC) – Gol Łukasza Adamczyka w meczu PSNI – Carrick Rangers (2:0).

Islandia:

1. Liga:
Maciej Majewski (Grindavik) – Grindavik przegrał u siebie z Fjolnirem 0:1. Maciej Majewski cały mecz spędził na ławce.

2. Liga:
Robert Błąkała (Njardvik) – Njardvik, z Robertem Błąkałą w bramce, wygrał na wyjeździe z Olafsvikiem 2:1.

Paweł Grudziński (Njardvik) – Pełne 90 minut Pawła Grudzińskiego w meczu z Olafsvikiem.

Krystian Wiktorowicz (Njardvik) – Krystian Wiktorowicz cały mecz spędził na ławce gosci.

Japonia:

J-League:
Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – Jubilo, z Krzysztofem Kamińskim w bramce, zremisowało na wyjeździe z C-Osaka 1:1.

Luksemburg:

2. Liga:
Michał Mroch (Atert Bissen) – Gol 27-letniego Michała Mrocha w meczu Swift Hesperange – Atert Bissen (3:2).

Łotwa:

1. Liga:
Kamil Biliński (Riga FC) – Riga FC wygrała na wyjeździe ze Spartaksem 3:1. Kamil Biliński wszedł na boisko w 73. minucie, przy wyniku 1:1.

Niemcy:

1. Bundesliga:
Robert Lewandowski (Bayern) – Bayern Monachium wygrał na własnym obiekcie z Bayerem Leverkusen 3:1. Robert Lewandowski rozegrał pełne 90 minut w zespole mistrza Niemiec.

Marcin Kamiński (Fortuna Dusseldorf) – Pełne 90 minut Marcina Kamińskiego w meczu Fortuna Dusseldorf – Hoffenheim. Gospodarze wygrali 2:1.

Adam Bodzek (Fortuna Dusseldorf) – Również całe spotkanie w barwach Fortuny rozegrał Adam Bodzek.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Pełne 90 minut Łukasza Piszczka w meczu Borussia Dortmund – Eintracht Frankfurt. BVB wygrało 3:1 i po trzech kolejkach ma na swoim koncie 7 punktów.

2. Bundesliga:
Rafał Gikiewicz (Union Berlin) – Asysta Rafała Gikiewicza w meczu Union Berlin – Duisburg. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2.

Waldemar Sobota (St. Pauli) – St. Pauli przegrało na wyjeździe z Erzgebirge Aue 1:3. Waldemar Sobota wszedł na boisko w 75. minucie.

Norwegia:

Eliteserien:
Artur Krysiak (FK Bodø/Glimt) – FK Bodo/Glimt zremisowało na wyjeździe z Sandefjordem 1:1. Artur Krysiak wciąż jest bramkarzem rezerwowym norweskiego klubu.

2. Liga:
Łukasz Jarosiński (Ham-Kam) – Ham-Kam, z Łukaszem Jarosińskim w bramce, przegrało na wyjeździe z Strommen 2:3.

Rosja:

Premjer Liga:
Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw) – Dwie żółte i w konsekwencji czerwona kartka Grzegorza Krychowiaka w derbowym meczu Lokomotiw Moskwa – Dynamo Moskwa. Reprezentant Polski musiał opuścić boisko w 66. minucie. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Słowacja:

Fortuna Liga:
Patryk Małecki (Spartak Trnava) – Gol Patryka Małeckiego w meczu Spartak Trnava – Żylina (1:2). 30-latek rozegrał całe spotkanie.

Dawid Kurminowski (MFK Zemplin) – 60 minut Dawida Kurminowskiego w meczu Sered – MFK Zemplin Michalovce (2:1).

Tomasz Nawotka (MFK Zemplin) – 21-letni obrońca całe spotkanie spędził na ławce.

Jakub Więzik (Podbrezova) – Gol Jakuba Więzika w meczu Podbrezova – Nitra (3:2). Polak wszedł na boisko w 68. minucie.

Turcja:

Super Lig:
Jarosław Jach (Rizespor) – 90 minut Jarosława Jacha w meczu Rizespor – Bursaspor (1:1).

2. liga:
Jakub Kosecki (Adana) – Adana Demirspor wygrała na własnym obiekcie z Hataysporem 3:0. Jakub Kosecki rozegrał pełne 90 minut.

Ukraina:

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut Tomasza Kędziory w meczu Zoria Ługańsk – Dynamo Kijów (1:1).

Walia:

Adrian Cieślewicz (The New Saints) – TNS wygrało na wyjeździe z Llanelli 2:0. Adrian Cieślewicz rozegrał pełne 90 minut.

Arkadiusz Piskorski (Druids) – Całe spotkanie Arkadiusza Piskorskiego w starciu Druids – Carmarthen (4:0).

Włochy:

Serie A:
Wojciech Szczęsny (Juventus) – Juventus, z Wojciechem Szczęsnym w bramce, wygrał na własnym obiekcie z Sassuolo 2:1.
Krzysztof Piątek (Genoa) – Zwycięski gol Krzysztofa Piątka w meczu Genoa – Bolonia (1:0).

Łukasz Skorupski (Bolonia) – Całe spotkanie w bramce Bolonii rozegrał Łukasz Skorupski. Golkiper w doliczonym czasie gry został ukarany żółtą kartką.

Bartosz Salamon (Frosinone) – 90 minut Bartosza Salamona w meczu Frosinone – Sampdoria (0:5).

Dawid Kownacki (Sampdoria) – Gol z rzutu karnego Dawida Kownackiego w starciu z Frosinone. Popularny „Kownaś” wszedł na boisko w 65. minucie.

Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – Bartosz Bereszyński rozegrał pełne 90 minut w zespole Sampdorii.

Karol Linetty (Sampdoria) – Również pełne 90 minut na placu gry spędził Karol Linetty.

Arkadiusz Milik (Napoli) – Asysta Arkadiusza Milika w meczu Napoli – Fiorentina (1:0). Polski napastnik wszedł na boisko w 57. minucie, a zwycięski gol padł w 79. minucie.

Piotr Zieliński (Napoli) – Pełne 90 minut w barwach Napoli rozegrał Piotr Zieliński. Reprezentant Polski w pierwszej połowie został ukarany żółtą kartką.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – Całe spotkanie w bramce gości rozegrał Bartłomiej Drągowski.

Mariusz Stępiński (Chievo) – Gol Mariusza Stępińskiego w meczu AS Roma – Chievo Werona (2:2). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie w zespole gości.

Paweł Jaroszyński (Chievo) – Jaroszyński cały mecz przesiedział na ławce.

Michał Marcjanik (Empoli) – Empoli przegrało u siebie z Lazio 0:1. Marcjanik całe spotkanie spędził na ławce.

Łukasz Teodorczyk (Udinese) – Udinese Calcio zremisowało na własnym boisku z Torino 1:1. Łukasz Teodorczyk wszedł na boisko w 57. minucie.

Serie B:
Paweł Dawidowicz (Hellas) – Hellas Verona wygrał u siebie z Carpi 4:1. Paweł Dawidowicz wszedł na boisko w 66. minucie.

Radosław Murawski (Palermo) – Palermo wygrało na wyjeździe z Foggią 2:1. Radosław Murawski wszedł na boisko w 79. minucie.

Przemysław Szymiński (Palermo) – Przemysław Szymiński cały mecz spędził na ławce Palermo.

Tomasz Kupisz (Ascoli) – Ascoli wygrało na własnym obiekcie z Lecce 1:0. Tomasz Kupisz cały mecz spędził na ławce.

Wyspy Owcze:

1. Liga:
Michał Przybylski (B36 Tórshavn) – Gol Michała Przybylskiego w meczu 07 Vestur – B36 Tórshavn (1:3).

Potencjalne występy Polaków w poniedziałkowych meczach:
Southampton (Jan Bednarek) – Brighton
Spal (Thiago Cionek) – Atalanta Bergamo (Arkadiusz Reca)
Anorthosis – AEL Limassol (Patryk Procek)
Ural – FK Rostów (Maciej Wilusz)

Materiał oryginalny: Napastnicy naszą siłą. Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? 14-16 września [RAPORT, WIDEO] - Gol24