Najstarszy tata pobierający zasiłek na opiekę nad noworodkiem i najstarsze mamy korzystające z urlopu macierzyńskiego

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W Łodzi z urlopu ojcowskiego skorzystało w ubiegłym roku 1740 panów, a na urlopie macierzyńskim były 6.343 panie. Wynika z tego, że tylko 27 proc. tatusiów zdecydowało się skorzystać ze swoich uprawnień.

Jeśli chodzi o wiek rodziców, to najstarszy tata miał 58 lat, a najstarsza mama 49. W latach ubiegłych najstarsi tatusiowie korzystający z wolnego na opiekę nad noworodkiem mieli: w 2017 r. 62 lata, w 2016 r. 49 lat, w 2015 r. 61 lat.

Również w województwie z urlopu ojcowskiego korzysta jedynie co trzeci tata. Najstarszy miał 64 lata.

- Z takiego urlopu w Łó-dzkiem skorzystało dokładnie 2.428 mężczyzn. W tym samym czasie z zasiłków macierzyńskich skorzystały 8.434 kobiety - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop ojcowski mężczyźni wykorzystywali zazwyczaj w jednym „kawałku”w pełnym wymiarze czasu, czyli dwóch tygodni. Nie dzielili go na części.

Prawo do urlopu ojcowskiego jest niezależne od uprawnień matki dziecka. Przysługuje także w sytuacji, gdy matka nie jest pracownicą i nie może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka. Ojciec wychowujący dziecko ma prawo do płatnego urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni. Urlop może wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Nie ma znaczenia, w jakiej sytuacji zawodowej jest matka i czy związek jest sformalizowany. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu związanego z narodzinami dziecka ani zwolnić go w jego trakcie.

Ojcowie mogą skorzystać też z urlopu „tacierzyńskiego”. Prawa do niego nabywają po wykorzystaniu przez matkę dziecka co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Tatom przysługuje 6 tygodni urlopu, gdy na świat przyszło jedno dziecko, 17 tygodni, gdy urodziły się bliźniaki, a 19 tygodni, gdy na świat przyszły trojaczki. W ubiegłym roku w Polsce z urlopu tacierzyńskiego skorzystało 4,2 tys. tatusiów, czyli 10 proc.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mietek

Tatuś dumny, listonosz zaspokojony...

Dodaj ogłoszenie