18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszaj łódzka spółdzielnia remontuje dworki na 100-lecie

(izj)
- Najstarszy egzemplarz statutu spółdzielni, jaki posiadamy, pochodzi z 1930 r. - mówi Jerzy Józefacki.
- Najstarszy egzemplarz statutu spółdzielni, jaki posiadamy, pochodzi z 1930 r. - mówi Jerzy Józefacki. Jakub Pokora
Władze Spółdzielni Mieszkaniowej "Towarzystwo Lokator", najstarszej, bo powstałej w 1915 r. spółdzielni w Łodzi, chcą przed jubileuszem stulecia przywrócić blask sześciu swoim zabytkowym budynkom na Górnej.

Charakterystyczne dworki przy ul. Lokatorskiej 9, 11, 11a, 13 i 13a oraz ul. Łącznej 7, które zupełnie nie kojarzą się z budownictwem spółdzielczym, zostały wzniesione w latach 20. i 30. XX wieku.

- Wymieniliśmy już okna oraz wyremontowaliśmy elewacje w budynkach przy ul. Lokatorskiej 11a i 13a, a także naprawiliśmy dachy przy ul. Lokatorskiej 9, 11 i 13 - mówi Jerzy Józefacki, prezes SM "Towarzystwo Lokator". - Na ten rok zaplanowaliśmy wymianę okien na klatkach schodowych w budynku przy ul. Łącznej. Będzie to kosztowało ok. 130 tys. zł. Okna muszą być, zgodnie z wytycznymi konserwatora, drewniane, czyli o połowę droższe od plastikowych. Na odnowienie elewacji w budynkach przy ul. Lokatorskiej 9, 11 i 13 oraz ul. Łącznej 7 trzeba będzie poczekać co najmniej do przyszłego roku.

Składające się z sześciu budynków osiedle powstało z inicjatywy łodzian, którzy przed II wojną światową postanowili bronić się przed wyzyskiem kamieniczników. Do spółdzielczych dworków wprowadzili się kolejarze, nauczyciele i urzędnicy. Podczas wojny budynki przejęli Niemcy. Po jej zakończeniu powróciły do spółdzielni. Dziś mieszkania znajdują się w trzech dworkach - przy ul. Lokatorskiej 11a, 13a i ul. Łącznej 7. W pozostałych są lokale usługowe i siedziba spółdzielni.

- Wprowadziłem się tutaj po ślubie w 1958 r. - mówi Ryszard Panasiuk z ul. Łącznej 7. - Dziadek mojej żony był jednym z członków-założycieli spółdzielni, która budowała to osiedle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany