Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najniższy wśród polskich szczypiornistów. 20-letni Piotrek z Łodzi pokazał talent na Euro 2022

Lila Sayed
Lila Sayed
Handball Polska/ZPRP
Mecz z Hiszpanią, faworytem tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce ręcznej, był największym wyzwanie dla 20-letniego Piotra Jędraszczyka, szczypiornisty z Łodzi. 20-latek jeszcze nigdy nie zagrał tylu minut z rywalem tej klasy. I choć Biało-Czerwoni przegrali z Hiszpanami 27:28, to kończące występ Polaków spotkanie pokazało talent i umiejętności filigranowego środkowego z Łodzi. Komentatorzy nazwali go odkryciem roku. Kim jest najniższy szczypiornista polskiej kadry w Euro 2022?

Piłka ręczna w rodzinie
Mierzący 178 centymetrów łodzianin wychował się na hali, piłka ręczna towarzyszyła mu od dzieciństwa. Jego ojciec, Adam, był piłkarzem ręcznym i trenerem. Co więcej pierwszym trenerem synów - małego Piotrka i jego o cztery lata młodszego brata. Jędraszczykowie ćwiczyli w hali na Anilanie, w dzisiejszym sąsiedztwie łódzkiego szczypiornisty polskiej kadry.

Ponad rok temu Piotrek przeszedł do Piotrkowianina, gdzie gra do dziś. Jak wyglądają treningi 20-letniego szczypiornisty?

- Trenuje pięć raz w tygodniu w Piotrkowie plus dodatkowo dwa razy w tygodniu na siłowni pod okiem trenera Kuby Borowskiego, gdzie buduję nie tylko siłę, ale też szybkość - mówi 20-latek.

Wzmacnia bicepsy, tricepsy

Na siłowni przy ul. Brzozowej, gdzie spotkaliśmy młodego zawodnika, kadrowicz wzmacnia bicepsy, tricepsy, mięśnie głębokie i wszystkie te, które budują prewencję urazową. Pod skrzydła trenera Borowskiego Piotrek trafił bowiem po poważnym urazie barku. Podczas jednego ze spotkań filigranowy zawodnik upadł na kolegę. Zerwały się więzadła w stawie barkowym. Na szczęście udało się zaleczyć kontuzję i wrócić do intensywnych treningów. Miesiąc temu młody rozgrywający piotrkowskiej drużyny znalazł się wśród osiemnastu zawodników, których trener Patryk Rombel powołał na Euro 2022. Choć wśród siedmiu meczów rozgrywanych w ramach mistrzostw na Słowacji i na Węgrzech tylko dwa udało się wygrać, jeden zremisować, to podczas pięciu występów 20-latka miał okazję się zaprezentować. Strzelił 7 bramek, był pewny siebie i skutecznie umykał rosłym Hiszpanom. Został zauważony i nazwany przez komentatorów sportowych odkryciem roku.

Szybki i zwinny

Piotr Jędraszczyk jest niski i dość lekki (waży 76 kilogramów) jak na piłkarza ręcznego, ale łódzki zawodnik nie ma z tego powodu kompleksów. Niższy wzrost i filigranowa budowa ciała odróżnia go od potężnych kolegów i pozwala mu lepiej doskonalić szybkość i zwinność na boisku. Lżej mu się biega, a przecież podczas jednego godzinnego spotkania piłkarz ręczny przebiega około 4-5 kilometrów.

Intensywne treningi młodzieniec musi godzić z nauką. Jędraszczyk jest na drugim roku Pedagogiki Sportu na Uniwersytecie Łódzkim. A co robi, gdy nie jest na boisku, siłowni albo uczelni?
- Lubię dobre kino - mówi. - Staram się zdrowo odżywiać i oprócz banana czy kiwi, które zjadam po treningu, przygotowywać sobie pożywne obiady, jak kurczaka z ryżem, czy rybkę z warzywami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany