Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsze miasta w województwie łódzkim. Zobacz, które wsie awansowały do grona miast

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Dąbrowice w powiecie kutnowskim dołączyły do miast w tym roku.
Dąbrowice w powiecie kutnowskim dołączyły do miast w tym roku. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej
W ostatnich latach w regionie łódzkim ubyło wsi, ale za to przybyło miast. Od 1 stycznia 2023 roku prawa miejskie zyskały cztery małe miejscowości: Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Jeżów w powiecie brzezińskim, Rozprza w powiecie piotrkowskim i Ujazd w powiecie tomaszowskim.

Wszystkie cztery miejscowości nie są zbyt ludne i lokują się na dole tabeli. Rozprza i Ujazd mają po ok. 1700 mieszkańców, Jeżów - 1400, Dąbrowice - około tysiąca. Dąbrowice, Jeżów, Rozprza i Ujazd były już miastami, status ten straciły po powstaniu styczniowym w 1870 roku w wyniku represji władz carskich.

Są kolejni chętni do awansu

Wcześniej rangę miast zyskało kilka miejscowości położonych w województwie łódzkim: Lutomiersk w powiecie pabianickim (2022 rok), Bolimów w powiecie skierniewickim (2022 rok), Lututów w powiecie wieruszowskim (2020 rok), Piątek w powiecie łęczyckim (2020 rok).
Na tym nie koniec, bo do miast chcą dołączyć Bolesławiec w powiecie wieruszowskim i Osjaków w powiecie wieluńskim.
Od początku 2023 roku województwo łódzkie ma 52 miasta (w całej Polsce jest ich 979). Obecnie najmniejszym miastem w regionie łódzkim jest Bolimów z 899 mieszkańcami.

Kiedy wieś może stać się miastem?

W przepisach nie są ściśle określone warunki uzyskania statusu miasta. O prawa miejskie mogą starać się miejscowości, które mają zwartą zabudowę przestrzenną i odpowiednią infrastrukturę techniczną - kanalizację, oczyszczalnię ścieków, wodociągi, placówki oświatowe i kulturalne. Miejscowości te powinny liczyć powyżej 2 tys. mieszkańców, choć jak widać nie jest warunek konieczny, zatrudnionych w większości poza rolnictwem. Liczba mieszkańców ma coraz mniejsze znaczenie przy rozpatrywaniu wniosków o status miasta. Liczy się chęć wyrażona przez władze gminy i mieszkańców, wskaźnik ponad 60 procent mieszkańców utrzymujących się z działalności pozarolniczej, wyraźnie wyodrębnione centrum i zwarta zabudowa typu miejskiego, infrastruktura komunalna, i posiadanie statusu miasta w przeszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany