Nagroda 100 000 USD dla biolożki z Uniwersytetu Łódzkiego

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Dr hab. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę 100 000 USD amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Łódzka biolożka pracuje głównie w terenie, w Ameryce Południowej. Doceniono jej wkład w badanie różnorodności biologicznej najsłabiej zbadanych regionów świata. Brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych i odkryła 370 dotąd  nieznanych nauce gatunków orchidei
Dr hab. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę 100 000 USD amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Łódzka biolożka pracuje głównie w terenie, w Ameryce Południowej. Doceniono jej wkład w badanie różnorodności biologicznej najsłabiej zbadanych regionów świata. Brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych i odkryła 370 dotąd nieznanych nauce gatunków orchidei mat.pras. UŁ/arch.pryw. M. Kolanowskiej
Dr hab. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę 100 000 USD amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami.

Dr hab. Marta Kolanowska odkrywa nowe gatunki orchidei w niezbadanych regionach świata
100 000 USD dla łódzkiej biolożki

Dr hab. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę 100 000 USD amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Łódzka biolożka pracuje głównie w terenie, w Ameryce Południowej. Doceniono jej wkład w badanie różnorodności biologicznej najsłabiej zbadanych regionów świata. Brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych i odkryła 370 dotąd nieznanych nauce gatunków orchidei - np. Hofmeisterella biglobulosa, Myoxanthus ortizianus, Hirtzia barrerana.

Fundacja Maxwella/Hanrahana wskazała ponadto na wyjątkową wartość badań dr hab. Marty Kolanowskiej nad tym, jak ocieplenie klimatu, zmniejszenie powierzchni lasów tropikalnych i działalność człowieka wpływają na zasięg występowania storczyków na świecie. Badaczka prowadzi prace w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z członkami rdzennego plemienia. Wspólnie z naukowcami z innych ośrodków na świecie chciałaby utworzyć rezerwat przyrody w Dolinie Sibundy, a w nim stację badawczą pod auspicjami Uniwersytetu Łódzkiego.  

- Jestem wciąż w szoku - przyznaje dr hab. Marta Kolanowska. - Nawet nie wiedziałam, że zostałam nominowana do tej nagrody. W środę (6.10.2021-przyp.red.) wieczorem dostałam wiadomość, że ją otrzymałam. Nie zdążyłam jeszcze pomyśleć, na co ją przeznaczę.

Fundacja doceniła 5 spośród 60 nominowanych do nagrody młodych naukowców na świecie, aby podkreślić wartość badań "nieoczywistych", determinacji w prowadzeniu prac w terenie, wynikających z pasji i ciekawości świata. Nagrodzeni zostali naukowcy, badający różnorodne obszary, takie jak np. rozwój języka papug, ewolucja i genetyka amazońskich żab czy przetrwanie mikroskopijnych organizmów w ekstremalnych warunkach.

Fragment uzasadnienia przyznania nagrody przez Fundację Maxwella/Hanrahana:
Praca w terenie Marty Kolanowskiej dokumentuje tropikalne storczyki w ważnych punktach różnorodności biologicznej: w andyjskiej Kolumbii, Papui Nowej Gwinei oraz na Przesmyku Dariena w Panamie. Zajmuje się zagadnieniami ochrony przyrody, wykorzystując analizy biogeograficzne i modelowanie ekologiczne, które pomagają nam zrozumieć, jak zmiany klimatu wpływają na storczyki i ich zapylaczy. Kolanowska jest czołową botaniczką zajmującą się systematyką i ochroną tropikalnych orchidei, największej i najbardziej zróżnicowanej rodziny roślin kwitnących. Dzięki swoim badaniom mało znanych ekosystemów, jak również przeglądom kolekcji zielnikowych, odkryła ponad 370 gatunków storczyków, które wcześniej nie były znane nauce.

Fundacja Maxwell/Hanhram powstała w 2018 r. żeby wspierać indywidualnych naukowców, nauczycieli, konserwatorów i twórców, których różnorodne perspektywy pozwalają odkrywać nowe informacje o człowieku i środowisku w jakim żyje.

Nagroda Maxwella/Hanrahana w dziedzinie biologii terenowej
Nagroda wspiera indywidualnych, młodych naukowców i umożliwia im poświęcenie czasu na obserwacje i eksperymenty, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i świat wokół nas. Zapoczątkowane w 2020 roku coroczne nagrody wyróżniają pięciu wybitnych naukowców i wspierają każdego z nich kwotą 100 000 USD.
 
Staże na badania terenowe
Aby uzupełnić indywidualne nagrody w dziedzinie biologii terenowej, fundacja wspiera również staże w zakresie badań terenowych w szeregu instytucji badawczych w USA, w celu zapewnienia młodym naukowcom doświadczeń, które mogą odmienić ich ścieżkę kariery.
Granty na ochronę przyrody
Fundacja wspiera ponadto organizacje i instytucje edukacyjne działające na rzecz: łączenia ludzi i przyrody oraz ochrony ważnych miejsc, ze szczególnym uwzględnieniem Kalifornii i Hawajów. Wśród dotychczasowych beneficjentów znalazły się: California Academy of Sciences, Coral Reef Alliance, Environmental Grantmakers Association, Hidden Villa, Monterey Bay Aquarium, Pacific Horticulture Foundation, Peninsula Open Space Trust, San Francisco Botanical Garden oraz San Francisco Parks Alliance.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
g
chyba zaczne badac szczypawki moze dostane bańke
G
Gość
wszyscy w obronie demokracji, w walce z mafia, polskimi talibami!!!
Dodaj ogłoszenie