ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Nadwrażliwość zębów.

Katarzyna Sklepik, Anastazja Bezduszna

2016-04-17 18:30

2016-04-17 18:30

1 Komentarz
Dodaj komentarz

Nadwrażliwość zębów. Jak temu zaradzić?

Katarzyna Sklepik, Anastazja Bezduszna

2016-04-17 18:30

Nadwrażliwość zębów to powszechny problem - dotyczy aż 57 procent ludzi. Łyk gorącej kawy lub delikatny powiew zimnego powietrza - jeden niepozorny bodziec wyzwala przeszywający ból, na który uskarża się 30 proc. Polaków, co stawia go na czele najczęstszych schorzeń stomatologicznych. Jak temu zaradzić?
1/2

Niedokładnie myjąc zęby, pozostawiamy na nich płytkę bakteryjną, która z czasem zamienia się w kamień nazębny, czego konsekwencją może być długo utrzymująca się nadwrażliwość.

* Nadwrażliwość zębów i dziąseł można kontrolować, znając przyczynę
* Schorzenie to wynika głównie z niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale można je skutecznie wyleczyć.Gdy każdy kęs powoduje ból

Wiele osób uskarża się na nadwrażliwość zębów, która bywa problematyczna. Nie jest to jednak choroba, a dolegliwość objawiająca się bólem, który wyzwala konkretny bodziec.
Może nim być gorąca lub zimna temperatura np. napoju, ucisk lub nawet źle dobrana pasta. Schorzenie jest szczególnie częste w grupie osób między 25-30 rokiem życia, czasem zanika, by po czasie wrócić ze zdwojoną siłą. Powodów nadwrażliwości może być bardzo wiele: próchnica, zgrzytanie zębami, preparaty do wybielania zębów, płytka nazębna, produkty o kwaśnym, czyli niskim pH oraz niektóre zabiegi stomatologiczne, które powodują czasową wrażliwość.

- Najczęściej do przykrych objawów dochodzi w wyniku niewłaściwej higieny zębów, gdy szczotkujemy je zbyt mocno i tym samym uszkadzamy szkliwo, ale także na skutek recesji dziąseł, która jest najczęstszym powodem nadwrażliwości u dorosłych pacjentów - wyjaśnia Monika Stachowicz, stomatolog i periodontolog. - Nieusuwany kamień nazębny uciska dziąsła, które cofają się i odsłaniają zębinę. Odsłonięta zębina poprzez kanaliki zębowe przewodzi zewnętrzne bodźce do bogato unerwionej miazgi. W przypadku, gdy coś gorącego, zimnego lub słodkiego dotrze do nerwu zęba, ten reaguje nagłym i ostrym bólem - dodaje Monika Stachowicz.

Dlaczego dochodzi do recesji, czyli cofania się dziąseł? Powód jest bardzo prosty. Najczęściej jest to zła higiena jamy ustnej, która doprowadza do powstania kamienia i następstw tego zaniedbania.

Nadwrażliwość zębów czy dziąseł?

Nadwrażliwość dotyczy zębów, nie istnieje pojęcie nadwrażliwości dziąseł, ale na tę pierwszą istotny wpływ ma właśnie stan tkanki dziąsłowej. Nadwrażliwość zębów wynika także z ich uszkodzenia, zmian próchniczych, naturalnego zużycia się zębów z wiekiem, sprzyjają jej również wady zgryzu, palenie papierosów, cukrzyca i ciąża.

Wszystkie te sytuacje mogą bowiem prowadzić do stanów zapalnych i chorób dziąseł, na przykład paradontozy. Nadwrażliwość może być też pierwszym stadium poważniejszego schorzenia. Jest to więc bardzo szerokie pojęcie, czasami o nie do końca wyjaśnionej genezie powstania, czasami jeden z objawów konkretnej choroby lub przemijający skutek uboczny niektórych działań.

- Mówimy o nadwrażliwości zębów, dziąsła z kolei mogą być tkliwe, co może być zwiastunem ich stanów zapalnych. Objawy towarzyszące tej przypadłości, które powinny nas zaniepokoić, to między innymi bolesność, opuchlizna i krwawienie dziąseł, nieświeży oddech - mówi periodontolog, czyli stomatolog, do którego udajemy się w przypadku chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Jeśli szukamy przyczyny nadwrażliwości zębów, warto prześledzić, co mogło spowodować podrażnienie lub ból, a także przeanalizować nasze nawyki związane z higieną jamy ustnej. Niedokładnie myjąc zęby pozostawiamy na nich płytkę bakteryjną, która z czasem zamienia się w kamień nazębny, czego konsekwencją może być długo utrzymująca się nadwrażliwość.

Nadwrażliwość można zwalczać

Najlepszą metodą uniknięcia nadwrażliwości jest profilaktyka, czyli unikanie czynników ją powodujących. Co konkretnie doradzają eksperci?

- Jeśli chcemy uniknąć problemu, obserwujmy swoje zęby. Po pierwsze zadbajmy o regularną i dokładną higienę. Szczotkujmy zęby dokładnie, ale nie przyciskajmy zbyt mocno szczoteczki do szkliwa, bo niestety jego większe uszkodzenia są nieodwracalne. Wybierajmy szczoteczki o średniomiękkim lub miękkim włosiu - podpowiada Monika Stachowicz. I dodaje: - Unikajmy zbyt częstego płukania jamy ustnej płynami oraz regularnie monitorujmy stan zębów u specjalisty. Czasami nawet pojedynczy ukruszony lub ułamany ząb może powodować nadwrażliwość i być źródłem bólu.ZOBACZ TEŻ FILM Wybuch gazu w Pabianicach (autorx.news/TVN24)

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
ŻYCZENIA URODZINOWE. KRÓTKIE, ŚMIESZNE ŻYCZENIA URODZINOWE SMS
KIEDY WYPŁATY 500 ZŁ NA DZIECKO? KIEDY PIENIĄDZE 500 PLUS?
KOMUNIA 2016. CO KUPIĆ NA KOMUNIĘ CHŁOPCU, CO KUPIĆ NA KOMUNIĘ DZIEWCZYNCE

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(1)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

rets

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rets (gość)  •

U mnie zdecydowanie wystarczyło systematyczne szczotkowanie pastą ajona i można powiedzieć, że wtedy właśnie diametralnie odmieniła się sytuacja. W tym momencie moje zęby wyglądają ładnie, zdrowo, są w dobrej kondycji, ale też uzyskanie takiego efektu po prostu wymagało czasu.

odpowiedzi (0)

skomentuj