Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi era sztucznej inteligencji - studenci Politechniki Łódzkiej już ją tworzą i prezentują swoje projekty

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Sześć zespołów studenckich kształcących się na kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe  w poniedziałek 6 listopada zaprezentowało efekty swoich innowacyjnych projektów, zrealizowanych na zajęciach.Autorzy projektów to przyszli absolwenci studiów II stopnia na nowym kierunku: sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.
Sześć zespołów studenckich kształcących się na kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe  w poniedziałek 6 listopada zaprezentowało efekty swoich innowacyjnych projektów, zrealizowanych na zajęciach.Autorzy projektów to przyszli absolwenci studiów II stopnia na nowym kierunku: sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Krzysztof Szymczak
To oczywiste, że przyszłość należy do sztucznej inteligencji. Wiele osób stawia pytania, czy świat w tej przyszłości będzie dobry czy zły. Odpowiedzi na nie dziś nikt nie udzieli, ale jedno jest pewne: wszystko w rękach tych, którzy przyszłość już budują - będzie to era inteligentnych maszyn. Sześć zespołów studenckich kształcących się na kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe  w poniedziałek 6 listopada zaprezentowało efekty swoich innowacyjnych projektów zrealizowanych na zajęciach. Autorzy projektów to przyszli absolwenci studiów II stopnia na nowym kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Sztuczna inteligencja na Politechnice Łódzkiej
Era sztucznej inteligencji już się zaczęła - studenci Politechniki Łódzkiej wiedzą to doskonale i nie obawiają się, że maszyny ich zastąpią. Dziś kompetencje, związane ze sztuczną inteligencją na rynku pracy stają się konkurencyjne, a osoby, które je posiadają mogą liczyć na wyższe zarobki niż ich koledzy z branży.

od 16 lat

Sześć zespołów studenckich kształcących się na kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe  w poniedziałek 6 listopada zaprezentowało efekty swoich innowacyjnych projektów, zrealizowanych na zajęciach.
Autorzy projektów to przyszli absolwenci studiów II stopnia na nowym kierunku: sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

- Tematyka projektów jest zróżnicowana - od nowatorskich metod biometrii, przez zaawansowane narzędzia analizy oraz generacji sygnałów i obrazów, po inteligentne algorytmy komentowania kodu programów – zwraca uwagę prof. Krzysztof Ślot, przewodniczący rady kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

Studenci zaprezentowali np.

  • - aplikację modyfikującą twarze na podstawie tekstu,
  • - syntezator, który potrafi zmieniać emocje w głosie, do zastosowań tam, gdzie sztuczna inteligencja będzie nawiązywała rozmowę z ludźmi,
  • - tworzenie zdjęć krajobrazów z prostego obrazu zawierającego kilka kolorów,
  • - identyfikację osób w przestrzeni monitorowanej przez radar.

Katarzyna Oczeretian, studentka kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
jest współautorką jednego z projektów, związanym z kodami, mającymi ułatwić i przyspieszyć pracę zespołom IT w firmach.
- Zadania podzieliłyśmy na dwie osoby i trzy etapy, a wyniki przerosły nasze oczekiwania – mówi i wyjaśnia, na czym polegał projekt:
- W zespołach IT nie każdy jest programistą. Mamy project menagerów, mamy designerów i nie każda osoba patrząc na kod może zrozumieć, co dana funkcja robi. Także juniorzy czy osoby nowe w zespole nie od razu mogą załapać, o co chodzi. Jak podłączymy nasz projekt do programu, gdzie piszemy kod, możemy łatwo zaznaczyć funkcję, którą chcemy żeby nam przetłumaczyć na język polski i już po 5-10 sekundach dostajemy informację, o co chodzi w tej funkcji.
Katarzyna Oczeretian jest bardzo zadowolona, że wybierając studia II stopnia postawiła na sztuczną inteligencję.
- Sztuczna inteligencja to jest przyszłość. Widzimy, że chat gpt już po kilku miesiącach stał się bardzo popularny, że nawet osoby nie z branży IT z tego korzystają. W przyszłości będzie jeszcze więcej różnych modeli, w większych zakresach i wielu kolejnych dziedzinach będą wykorzystywane. Ja już pracuję w IT, jest to praca przyjemna, spokojna. A sztuczna inteligencja nie jest po to, by zabrać nam pracę – ale ją przyspieszyć i ułatwić programistom, zabrać rutynę, a zostawić tę fajną i ciekawą część.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe - nowy kierunek na studiach II stopnia PŁ
- Prezentacje studentów, podsumowują przedmiot o charakterze projektowym na nowym kierunku Politechniki Łódzkiej, dotyczącym sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – mówi prof. dr hab. inż. Jacek Kucharski, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. - Studenci przez cały semestr pracowali w grupach, w których mieli do rozwiązania pewne ciekawe problemy z wykorzystaniem wykształconych w trakcie studiów umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji. W bardzo różnych dziedzinach – począwszy od technik radarowych, po rozpoznawanie różnego typu pisma i innych rzeczy – studenci zastosowali najnowsze technologie z obszaru sztucznej inteligencji. Projektów mamy 6, przygotowanych przez 20 studentów pierwszego rocznika nowego kierunku, którzy w tym semestrze skończą studia. Kierunek uruchomiliśmy dwa lata temu i jest to nasza odpowiedź na duże zapotrzebowanie na rynku na specjalistów, ludzi kompetentnych w zakresie tego, co nazywamy sztuczną inteligencją. Na naszym wydziale zbudowaliśmy przez trzy dekady znaczącą kompetencję w tym zakresie, dlatego byliśmy w stanie zaproponować taki kierunek w cyklu dwuletnim. Kierunek nie jest łatwy, ale w zasadzie wszystkim udaje się przebrnąć przez cały cykl z czego jesteśmy dumni.
Umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji zapewniają przewagę konkurencyjną studentom i absolwentom na rynku pracy i zarobki nawet o 40 procent wyższe niż specjalistom IT, którzy takich kompetencji nie posiadają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany