Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratunek pszczołom wyszkolą w Łodzi nowych pszczelarzy. W mieście stanie 20 profesjonalnych uli dla rojów pożytecznych pszczół

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz Gałasiński, UMŁ, JED
Łódź staje się miastem coraz bardziej przyjaznym pszczołom i innym owadom zapylającym. W mieście wysiewa się łąki kwietne i ustawia domki dla pszczół samotnic, dziś (8 lipca) rozpoczął się nabór chętnych do kursu pszczelarskiego, który nauczy opieki nad ulem z prawdziwym rojem pszczół miodnych. Jest miejsce dla 47 łodzian. Kurs jest częścią projektu "Adoptuj pszczołę", który jest realizowany dzięki budżetowi obywatelskiemu.

W dobie zmian klimatycznych coraz częściej i więcej mówimy o wspieraniu bioróżnorodności. Jednym z przejawów tego jest troska o pszczoły, bez których nie będzie życia. Ta rosnąca świadomość mieszkańców Łodzi jest widoczna i skutkuje coraz większą liczbą „zapylających” projektów” – informuje Jakub Paduch z Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Szkolenia dla pszczelarzy będą odbywać się dwa razy w miesiącu po 2-3 godziny, w godzinach popołudniowych i weekendy od sierpnia do listopada. W ramach spotkań z profesjonalistami kursanci zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie opieki nad ulem i hodowli pszczół miodnych, a także gdzie postawić ul, jak wybrać pszczoły i gdzie je kupować, jak zachowują się pszczoły i jak o nie dbać, co powinno nas zaniepokoić, a co jest naturalnym zachowaniem pszczół. Wśród zagadnień pojawią się także te związane z budową własnego ula od A do Z oraz wybieranie miodu i postępowanie z nim. Do dyspozycji osób biorących udział w kursie będzie profesjonalnie wyposażona pracownia pszczelarska na terenie Laboratorium Produkcji Ogrodniczej przy Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi. W pracowni znalazły się takie sprzęty, jak: miodarki, stół do odsklepiania, czy urządzenie do kremowania miodu. Prócz tego, na zielonym terenie przylegającym do szkoły, będzie zasiedlone 20 uli, do których już wkrótce przyjedzie do nich 20 pszczelich rodzin.

Chcemy te szkolenia prowadzić pod hasłem "Masz działkę, masz balkon, masz pszczoły” - mówi Andrzej Kołuda, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej.

Niestety trzeba mieć też świadomość, że mimo chęci nie wszędzie możemy postawić ul z rojem pszczół. Jest to z pewnością zabronione na terenie ogródków działkowych. W zamian za to zachęca się działkowców do wspierania pszczół samotnic: murarek, miesierek, trzmieli i innych zapylających. Stawianie uli z rurkami z trzciny to najprostszy sposób na zachęcenie owadów do składania jaj. Wygryzające się na wiosnę pszczoły (różne w różnym okresie) zapylają drzewa i krzewy owocowe, a w kolejnych tygodniach maliny, jeżyny a również warzywa takie jak pomidory, dynie, paprykę itd.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany