Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jakie samochody najczęściej polowali złodzieje w 2022 roku? Preferencje zbieżne z wyborami zakupowymi klientów. Sprawdź ranking

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
W 2022 roku najwięcej aut skradziono w następujących województwach:- mazowieckie - 2463 sztuki,- dolnośląskie - 639 sztuk,- pomorskie - 528 sztuk,- śląskie - 542 sztuki.
W 2022 roku najwięcej aut skradziono w następujących województwach:- mazowieckie - 2463 sztuki,- dolnośląskie - 639 sztuk,- pomorskie - 528 sztuk,- śląskie - 542 sztuki. TheDigitalWay / PixaBay
Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów wskazują, że kradzieże aut są coraz rzadszym zjawiskiem na polskich drogach. Problem jednak nadal istnieje, a niektóre marki nadal cieszą się dużym powodzeniem wśród złodziei. Instytut Samar w najnowszej analizie wyjaśnia, gdzie i jakie samochody znikają najczęściej.

Spis treści

IBRS Samar opublikował dane dotyczące wszystkich pojazdów wyrejestrowanych w ubiegłym roku z bazy CEP ze względu na kradzież. Udostępnione wyliczenia różnią się od zestawień przekazywanych przez policję, gdyż nie uwzględniają prób upozorowania kradzieży czy pomyłek.

Jak przekazał instytut, w 2022 roku skradziono 6157 pojazdów osobowych oraz dostawczych (dopuszczalna masa całkowita do 6 ton). To tylko 0,03 proc. wszystkich samochodów poruszających się po polskich drogach. Co ciekawe, jeszcze na początku XXI wieku zgłaszano około 60-70 tys. kradzieży rocznie.

Jakie auta wybierają złodzieje?

Preferencje złodziei samochodowych w dużej mierze były zbieżne z wyborami zakupowymi klientów. Głównie znikały bowiem pojazdy znajdujące się na czele rankingów popularności.

Łupem złodziei w ubiegłym roku najczęściej padały:

  • Hyundai Tucson (192 szt.),
  • Fiat Ducato (191 szt.),
  • Toyota Corolla (191 szt.),
  • a także Toyota RAV44 (185 szt.).

Dwa lata wcześniej zestawienie otwierało Audi A4, które przestało już interesować złodziei.

Marki najczęściej wybierane przez złodziei w Polsce to:

  • Toyota – 781 skradzionych aut,
  • Audi – 532 skradzione auta,
  • Volkswagen – 415 skradzionych aut,
  • BMW – 392 skradzione auta,
  • Hyundai – 389 skradzionych aut,
  • Mercedes – 367 skradzionych aut,
  • Renault – 353 skradzione auta,
  • Fiat – 304 skradzione auta,
  • Peugeot – 287 skradzionych aut,
  • KIA – 229 skradzionych aut.

Złodzieje najczęściej wybierają samochody w wieku do 10 lat. W ubiegłym roku największym powodzeniem cieszyły się roczniki 2019 i 2018.

Nie zawsze duża popularność aut na polskich drogach wpływa bezpośrednio na ich „popularność” wśród złodziei. Niestety, znikają też dość rzadko spotykane modele, jak np. Volkswagen Multivan (29 szt.), Kia Stinger (24 szt.) czy Maserati Quattroporte (7 szt.) lub Levante (6 szt.) – podkreśla instytut.

Co ciekawe, złodziei często interesują też samochody dostawcze. Najczęściej znikały modele takie jak Fiat Ducato, Mercedes Sprinter, Renault Master, a także IVECO Daily.

Jak kradną złodzieje w 2023 roku?

Złodzieje często ograniczają swoje działania do kradzieży poszczególnych części samochodowych. Przyczynami tego są zarówno mniejsza szkodliwość czynu, jak i łatwość oraz krótszy czas „akcji”. Pojedyncze elementy łatwiej też sprzedać, a prawdopodobieństwo zgłoszenia kradzieży jest dużo niższe.

Podczas kradzieży z samochodów znikają głównie katalizatory, koła, reflektory, lusterka, znaczniki marek i systemy audio. Przestępcy najczęściej przeprowadzają rabunki na uliczkach osiedlowych, będących poza zasięgiem kamer.

Podstawowym zabezpieczeniem przed kradzieżą jest autoalarm, jednak rozwiązanie te nie zawsze jest skuteczne. Wśród złodziei do niedawna chętnie stosowano metodę na „teczkę”. Polega to na tym, że jedna osoba ze specjalnym urządzeniem zbliża się do miejsca, w którym mogą znajdować się klucze, np. stając przy oknie mieszkania, a druga czeka obok auta, aż wykorzystywane przez rabusiów narzędzie wychwyci i wzmocni sygnał, by odpalić auto i odjechać.

Dodatkową ochronę stanowić może lokalizator GPS lub blokada mechaniczna skrzyni, lecz w pełni skuteczne metoda, chroniąca przed kradzieżą, niestety nie istnieje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na jakie samochody najczęściej polowali złodzieje w 2022 roku? Preferencje zbieżne z wyborami zakupowymi klientów. Sprawdź ranking - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany