Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jakie badanie może skierować lekarz rodzinny? Nie daj się odesłać z kwitkiem

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
archiwum polskapress
- Rak płuca jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w Polsce, rocznie diagnozowany jest u ok. 22 tys. pacjentów i jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i kobiet – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ. - Rocznie na ten nowotwór umiera ponad 20 tysięcy chorych. W Łódzkiem w ubiegłym roku wykonano 504 operacje z powodu raka płuc. Chorzy na ten rodzaj nowotworu byli też najczęściej podopiecznymi hospicjów stacjonarnych.

Lekarz rodzinny może skierować swojego pacjenta na tomografię, jeśli konieczne jest pogłębienie diagnostyki po zrobionym wcześniej badaniu rtg płuc. Lekarz rodzinny, tak jak wcześniej specjalista, wystawia skierowanie na badanie za które płaci NFZ.

Poza tomografią płuc lekarz rodzinny może teraz również skierować pacjenta na spirometrię, kolonoskopię i gastroskopię.

Badania zlecone przez lekarza poz są wykonywane w laboratorium lub pracowni, z którymi placówka poz ma podpisaną umowę – wyjaśnia Anna Leder. - Wyjątkiem jest tomografia komputerowa, kolonoskopia, gastroskopia i spirometria w przypadku których to pacjent sam wybiera w której pracowni spośród tych, które mają podpisana umowę z NFZ, w zrobi badanie.

To nie jedyna zmiana w diagnostyce zlecanej przez poz. Od kilku miesięcy niektóre poradnie POZ dysponują budżetem powierzonym, wyodrębnionymi pieniędzmi z NFZ, w ramach których rozszerza się katalog badań diagnostycznych na które mogą kierować swoich pacjentów.

To osiem dodatkowych badań:

  • poziom ferrytyny,
  • witaminy B12,
  • kwasu foliowego,
  • anty–CCP,
  • CRP - szybki test ilościowy u dzieci do ukończenia 6 r.ż.,
  • przeciwciała anty-HCV,
  • antygen H. pylori w kale test kasetkowy i laboratoryjny
  • strep-test.

Ten ostatni, strep - test, rozstrzygnie szybko o tym, czy to pacjent ma anginę czy zwykłego wirusa. Pomoże uniknąć leczenia antybiotykiem (nie leczą infekcji wirusowych).
Natomiast zlecają badanie poziomu ferrytyny i witaminy B12 lekarz w podstawowej opiece zdrowotnej będzie mógł sam zdiagnozować niedokrwistość, bez konieczności kierowania pacjenta na taka diagnostykę do poradni hematologicznej.

Budżet powierzony opieki koordynowanej, czyli te badania poniżej mogą zlecać tylko te poradnie POZ, które podpisały umowę na opiekę koordynowaną, w Łodzi z takiej opieki mogą korzystać już podopieczni MCM Widzew, MCM Górna i CM Świętej Rodziny, w sumie ok. 48 tys. pacjentów. Wkrótce do tej grupy mają dołączyć kolejne poradnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany