reklama

Na co możemy liczyć w 2020 roku? Czternasta i trzynasta emerytura, waloryzacja emerytur i rent 2020. Kiedy wypłaty?Minimalna emerytura

(KZ)Zaktualizowano 
Na co możemy liczyć w przyszłym roku. Czternasta i trzynasta emerytura, waloryzacja emerytur i rent 2020. Kiedy wypłaty? Minimalna emerytura
Na co możemy liczyć w przyszłym roku. Czternasta i trzynasta emerytura, waloryzacja emerytur i rent 2020. Kiedy wypłaty? Minimalna emerytura AIP
Na co możemy liczyć w przyszłym roku? Rząd zapowiedział wiele zmian mających zwiększyć nasze dochody. Dodatkowe pieniądze mają dostać emeryci i renciści, pracownicy, a także prowadzący działalność gospodarczą. Warto sprawdzić czy zostaną dotrzymane, dlatego sporządziliśmy kalendarium proponowanych zmian. Warto na bieżąco sprawdzać czy dotrzymają obietnic.

Zwiększą się dochody
Rząd i PIS przed wyborami sporo nam obiecali. Zyskać mają wszyscy: pracownicy, prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, a także emeryci i renciści. Czy to obietnice zostaną spełnione? Nie wiadomo, ale warto mieć listę tego co nam obiecano i na bieżąco sprawdzać, czy dotrzymano słowa.

Minimalne wynagrodzenie 2020
Błyskawicznie mają rosnąć minimalne wynagrodzenia, które są ustalane rozporządzeniem rządu.

Już przed wyborami parlamentarnymi podniesiono minimalna płacę z 2250 do 2600 zł, czyli aż o 350 zł. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia. Dodatkowo ze składników tej płacy wyłączono dodatek stażowy, co spowoduje, głównie u osób zatrudnionych w „budżetówce” jeszcze wyższe podwyżki. Ale to dopiero początek wzrostu minimalnych wynagrodzeń.

Zgodnie z zapowiedziami, już od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna ma wynieść 3000 zł (ok. 2200 zł na rękę). Natomiast od 1 stycznia 2021 r. - aż 4000 tys. zł (ok. 2900 zł na rękę). Projekt nie podaje jaka będzie podwyżka od 1 stycznia 2020 r.

Podwyżki mają też objąć pracowników sfery budżetowej. Nie ma jednak żądnych konkretów.

Ma zostać także obowiązek zgody pracodawcy na telepracę dla rodziców dzieci w wieku do 3 lat.

Znikną opłaty
PiS zapowiedział, że zlikwiduje liczne opłaty np. targową, miejscową, za posiadanie psa (w Łodzi nie obowiązuje). Obniżona lub zlikwidowane ma być opłata za wydanie dowodu osobistego, odpisu akt stanu cywilnego, czy udzielanego pełnomocnictwa. Ograniczone mają zostać także opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości (adiacencka oraz planistyczna - związana z uchwaleniem plan miejscowego). Termin tych realizacji nie został ustalony.

Mały biznes

Już w ciągu najbliższych stu dni od powołania nowego rządu (chociaż w znacznej mierze w starym składzie) ma do Sejmu trafić projekt ustawy o ulgach w ZUS dla przedsiębiorców. Ulga ma dotyczyć tych, których przychód w 2019 roku nie przekroczył 120 tys. zł, a dochód miesięczny do 6 tys. złotych. Po przekroczeniu tego progu płaciliby składki na ZUS na dotychczasowych zasadach. Przy niższych dochodach, składka ma rosnąć progresywnie. Maksymalna oszczędność na opłatach na ZUS wyniesie 500 zł. Zmniejszy sie przez to wysokość przyszłej emerytury.

Kobiety w ciąży
Rząd ma wprowadzić bezpłatne leki dla wszystkich kobiet w ciąży. Nie zostało podane w jakim terminie plan ten zostanie zrealizowany.

Badania profilaktyczne

Dla osób po 40 roku życia mają być wprowadzone bezpłatne badania profilaktyczne pozwalające wykryć choroby na wczesnym etapie. Projekt ustawy powinien trafić do Sejmu w ciągu 100 dni.

Leki 75 plus
Obecnie z programu leki 75+, które sa wydawane bezpłatnie korzysta a 2,4 miliona seniorów. Obejmują one 2043 pozycji. Lista ta ma być wydłużona, jednak nie podano żądnych terminów realizacji tej obietnicy.

Specjalna pożyczka dla studiujących medycynę

Ma być wprowadzona specjalna pożyczka dla osób podejmujących studia medyczne. Ma pokrywać opłaty za naukę, pobyt w akademiku i utrzymanie. Będzie można ją spłacić, albo odpracować świadcząc usługi pacjentom.
MINIMALNA EMERYTURA

Już od 1 marca ma być podwyższona minimalna emerytura o 100 zł i wynieść 1200 zł. Nie ma żadnych zapowiedzi co do najniższych emerytur w kolejnych latach.

WALORYZACJA EMERYTUR I RENT
Rząd chce wprowadzić stalą zasadę waloryzacji emerytur i rent na nowych zasadach. Wszyscy mają dostać ustaloną, gwarantowaną podwyżkę. Jednocześnie osoby, które mają wyższe świadczenia, a z wyliczenia na dotychczasowych zasadach, będzie wynikało, że należy im się wyższa niż gwarantowana podwyżka, dostaną tyle ile im przysługuje ze wskaźnika waloryzacji.

Nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie w marcu 2020 r. gwarantowana podwyżka. Z różnych szacunków wynika, że nie będzie ona mniejsza niż 70 zł.

TRZYNASTA EMERYTURA Kiedy
W zeszłym roku, wiosną, emeryci i renciści dostali tzw. trzynastą emeryturę. Ma ona zostać wypłacona również w przyszłym roku, a także w następnych latach. Ponieważ ma ona stanowić równowartość minimalnej emerytury, w 2020 roku wyniesie 1200 zł brutto. Będzie opodatkowana. Projekt ustawy w tej sprawie powinien trafić do Sejmu w ciągu 100 dni - zgodnie z zapowiedziami PiS-u.

CZTERNASTA EMERYTURA Kiedy
Od 2021 roku rząd ma wprowadzić czternastą emeryturę. Termin przygotowania ustawy nie jest jeszcze znany. Zgodnie z planem, ma ona również wynieść równowartość minimalnej emerytury. Jednak jej wypłata będzie uzależniona od wysokości świadczenia jakie otrzymujemy. Pełna kwota ma być wypłacona wszystkim, których świadczenie nie przekracza 120 procent średniej emerytury, czyli około 2900 zł. Po przekroczeniu tej kwoty świadczeń „czternastka” zostanie wypłacona na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że kto przekroczy próg o 1 zł, dostanie dodatkowe świadczenie w wysokości pomniejszonej o złotówkę, kto przekroczy granicę o 100 zł, dostanie o tyle mniej. Maksymalna emerytura dla jakiej będzie wypłacane świadczenie wyniesie zatem 4100 złotych.

Sprawdź w naszym sklepie: Co może pomóc podczas jesiennych infekcji? >>

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof

A kiedy będą emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy dla kobiet i mężczyzn. Dokąd mam czekać. Były obiecane i co.

G
Gość
22 października, 13:35, Gość:

Znowu popieranie nierobów

Jakich nierobów mam 35 lat pracy i 1600 emerytury nie każdy zarabiał po znajomości kokosy

G
Gość

Im ktoś krócej pracował i ma niższą emeryturę tym więcej dostanie. Sposób na wygrywanie wyborów. Elektorat nierobów

G
Gość

Znowu popieranie nierobów

G
Gość

Kiedy zwrot podatku od rent i emerytur

30lat pracy

Ci emeryci co pracowali dostają tyle co nieroby.. Żenada

B
Babcia

A emerytury i renty bez podatku od kiedy

G
Gość

Cisza o emeryturach stazowych..

G
Gość

A emerytury stażowe?

G
Gość
21 października, 20:21, Żal:

30 lat pracy, emerytura 1,400 podwyżka 42 złote. Kpina

Za po i PSL dostał byś kilka złotych.

A za emeryturę,to powinieneś podziękować poprzednim partią

J
Jjjjjj

A emerytury stażowe?????!!!!!!!

S
Szok
21 października, 20:27, Gość:

Renciści i emeryci muszą wegetować.

Przecież dostajecie raz w roku ochłapy :(

G
Gość

Renciści i emeryci muszą wegetować.

Ż
Żal

30 lat pracy, emerytura 1,400 podwyżka 42 złote. Kpina

E
Emeryci

Emerytom i rencistom znowu zabiorą podatek..! Dlaczego patologii nie zabierają podatku PYTAMY

Dodaj ogłoszenie