Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Mozarta pomaga leczyć choroby skóry - wynika z badań prowadzonych w Łodzi przez holenderską studentkę

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Olivia chce kontynuować badania nad wpływem muzyki Mozarta na zmiany chorobowe skóry.
Olivia chce kontynuować badania nad wpływem muzyki Mozarta na zmiany chorobowe skóry. archiwum
26-letnia neuropsycholog Olivia Heringa, Polka po mamie, Holenderka po tacie, mieszkająca w Maastricht w Holandii, przeprowadziła w łódzkiej klinice pionierskie badania. Udowodniła, że... muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta likwiduje zmiany chorobowe skóry.

Obroniła już pracę magisterską na ten temat w Holandii, a wkrótce powróci do Łodzi, aby kontynuować badania.
Olivia, jak mówią wszyscy, którzy współpracowali z nią w Łodzi, to dziewczyna niezwykła. Płynnie mówi siedmioma językami, jest dowcipna, a żadne przeciwności losu jej nie zniechęcają. Ciągle jest w podróży, a w wojażach towarzyszą jej dwie fretki - Zausel i Yeti.

Kobieta na krańcu Europy
Olivia jeszcze wczoraj rano była w Brukseli, dziś,
w piątek, jest w drodze do Portugalii. Od środy rozmawiamy z nią telefonicznie co kilka godzin. Oto co powiedziała nam jadąc samochodem do Portugalii.
- Studiowałam psychologię na Uniwersytecie w Maastricht - mówi. - Z internetu dowiedziałam się, że pierwszy na świecie Zakład Psychodermatologii powstał w Łodzi! Prowadzi go prof. Anna Zalewska-Janowska. Postanowiłam, że zrobię wszystko, aby pisać u niej pracę na zakończenie moich studiów, a przy okazji odwiedzę rodzinny kraj mojej mamy. Załatwiłam formalności, wzięłam fretki i pojawiłam się w Łodzi.
Temat moich badań wybrałam po konsultacji z panią profesor - wyjaśnia dalej. - Muzyka od zawsze jest obecna w moim życiu, jeden z braci jest kompozytorem. Mozart zaś o tyle jest tu ważny, że zdaniem wielu naukowców słuchanie jego muzyki uspokaja. Chcia- łam więc sprawdzić, jak podziała mozartowska muzyka na pacjentów cierpiących na ciężką, przewlekłą chorobę skóry, jaką jest łuszczyca.

Olivia chce kontynuować badania nad wpływem muzyki Mozarta na zmiany chorobowe skóry.

Sesja bez recepty
Psychodermatologia to nowa dziedzina nauki. Bada związki naszych nastrojów, stresu, lęku z przewlekłymi chorobami skóry: łuszczycą, atopowym zapaleniem, trądzikiem, łysieniem. Niestety, są to schorzenia, na które cierpi coraz więcej osób. Przypuszcza się, że jest to między innymi efekt zanieczyszczenia środowiska, ale też ciągłego stresu. Negatywne emocje - co udowodniono - nie tylko wywołują przewlekłe choroby skóry, ale też zaostrzają już istniejące.
Olivia prowadziła badania w Klinice Dermatologii prowadzonej przez profesora Andrzeja Kaszubę w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Na jej prośbę dziesięciu pacjentów cierpiących na łuszczycę codziennie przez 30 minut słuchało muzyki Mozarta. Każdemu z nich sześć razy dziennie badała poziom hormonów stresu w ślinie.

Praca na... "dziesiątkę"

- Wykazała, że u pacjentów słuchających muzyki poziom hormonu stresu się zmniejsza, a podwyższa poziom tzw. hormonu szczęścia - twierdzi prof. Anna Zalewska-Janowska, kierownik Katedry Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Zauważyliśmy również, że u badanych stan zapalny skóry zaczął ustępować, a świąd się zmniejszał. Olivia otrzymała za pracę 10 punktów w skali od 1 do 10, co w Holandii jest ewenementem!
Prawdopodobnie od kolejnego semestru świeżo upieczona pani magister z Holandii będzie kontynuowała w Łodzi rozpoczęte badania do doktoratu z psychodermatologii.
- Chorzy na łuszczycę często izolują się od rodziny, znajomych, unikają kontaktów towarzyskich, wpadają w depresję - dodaje Olivia Heringa. - Poza tym leki na łuszczycę powodują między innymi tycie,
osłabiają układ odpornościowy, niszczą wątrobę.
Chorzy szukają więc innych niż farmakoterapia metod wspomagających leczenie. Jedni ćwiczą jogę, inni testują cudowne środki polecane w internecie.
- Stosowana przeze mnie metoda relaksacyjna polegająca na słuchaniu przez chorych przepięknej muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta przyniosła obiecujące efekty - dodaje skromnie Olivia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany