Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 03godz.
  • 33min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Muzułmanin burmistrzem Londynu. Sadiq Khan: Chcę, aby nasze miasto się rozwijało [VIDEO]

Sylwia Arlak (AIP)
Poseł Partii Pracy Sadiq Khan wygrał w wyborach na burmistrza Londynu zdobywając ponad 1,3 mln głosów. Polityk jest pierwszym muzułmaninem stojącym na czele europejskiej stolicy, to on też uzyskał najwyższy mandat dla pojedynczego polityka w historii Wielkiej Brytanii - podaje BBC.

RUPTLY/x-news

Sadiq Khan jest dziś prawdopodobnie najpotężniejszym muzułmaninem w Europie. O jego zwycięstwie rozpisują się gazety na całym świecie. W piątkowym głosowaniu nie miał sobie równych – w wielkim stylu pokonał kandydata Partii Konserwatywnej Zaca Goldsmitha, zastępując na stanowisku burmistrza konserwatystę Borisa Johnsona.

- Te wybory nie obyły się bez kontrowersji. Jestem więc niezwykle dumny, że Londyn wybrał nadzieję ponad strachem i jedność ponad podziałem. Mam nadzieję, że już nigdy nie będzie musiał dokonywać tak trudnych wyborów. Strach sprawia, że jesteśmy słabi, a polityka strachu nie jest mile widziana w naszym mieście – mówił Khan podczas pierwszego przemówienia, tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyników.

Nowy burmistrz Londynu „największego miasta na świecie” dziękował przede wszystkim mieszkańcom. – Czuję się zaszczycony. Kiedy dorastałem ani przez chwilę nie myślałem, że pewnego dnia mogę zostać burmistrzem. Teraz chciałbym, aby nasze miasto pozwoliło wam nie tylko przetrwać, ale i rozwijać się. Chcę dać wam dom, lepsze miejsca pracy i czystsze powietrze – mówił.

Ogłoszone po północy z piątku na sobotę wyniki wyborów nie pozostają żadnych wątpliwości. W wyborach pierwszej tury Khan otrzymał 44,2 proc. głosów, jego największy rywal Goldsmith – 35 proc. Na trzecim miejscu była kandydatka Partii Zielonych Sian Berry, polityk otrzymała jedynie 5,8 proc. głosów. Czwarte miejsce należało do Carolin Pidgeon z Liberalnych Demokratów (4,7 proc). Polak Jan Żyliński uplasował się dopiero na przedostatnim, jedenastym miejscu zdobywając niecały jeden proc. poparcia Londyńczyków. Podczas drugiej tury głosowania każdy wyborca miał wskazać dwóch kandydatów. Khan otrzymał 56,8 proc. głosów, Goldsmith – 43,2 proc. Nowo wybrany burmistrz Londynu zdobył łącznie 1,31 mln głosów, dzięki czemu uzyskał on najwyższy mandat dla pojedynczego polityka w historii Wielkiej Brytanii. Do tej pory rekord należał do odchodzącego burmistrza. Johnson w wyborach lokalnych w 2008 roku zdobył 1,17 mln głosów.

Wygranej gratulował Khanowi m.in. lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. - Gratulacje, Sadiq Khan. Nie mogę się doczekać pracy z Tobą, by sprawić, że Londyn stanie się sprawiedliwy dla wszystkich! — napisał polityk na Twitterze. Berry z Partii Zielonych podkreślała, że będzie naciskać na nowego burmistrza, aby ten podjął właściwe decyzje dotycząc budowy dróg, czy tych związanych z oczyszczeniem powietrza w mieście.

45-letni Sadiq Khan urodził się w Londynie w rodzinie pakistańskich imigrantów. Z wykształcenia prawniki zajmujący się prawami człowieka jest też byłym ministrem ds. społeczności i mniejszości etnicznych. Polityczni rywale Khana przypominają, że jako prawnik był obrońcą osób oskarżanych o islamski ekstremizm. Polityk opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Kilka la temu głosował za legalizacją małżeństw homoseksualnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Muzułmanin burmistrzem Londynu. Sadiq Khan: Chcę, aby nasze miasto się rozwijało [VIDEO] - Polska Times

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

x
x

bk.

j
jaruś

Z wykształcenia prawniki

Kilka la temu

żenada

i
islam stop

Niedługo będziemy oglądać Big Mosque zamiast Big Bena. Wystarczy usunąć tarcze i na dachu postawić półksiężyc.

E
Emir

Kalifat Islamski w Londynie juz mamy.Czekamy na Kalifat Islamski w Berlinie,w Paryzu,w Bruskseli, w Amsterdamie i Sztokholmie.

s
sed

Przedmówca mówi, że wygrana muzułmanina to antysemitzym :)

J
Jasiu

np.: musiał wygrać (muzełmanin) bo nikt nie lubi żydów. Tutaj można, moim zdaniem, mówić co najwyżej o nacjonalizmie.
Czy dzisiaj trzeba naprawdę sprowadzać wszystkie zjawiska do faszyzmu, stalinizmu czy antysemityzmy lub homofobii? Nie można już szanować wartości patriotycznych (bo jest się kibolem-naziolem), czy przywiązania do religii chrześcijańskiej (bo to juź antysemityzm i islamofobia)? I oczywiście, w przypadku muzełmanina, nie ma już problemu w stawianiu wyraźnej granicy w stosunkach państo - kościół, tutaj trzeba się otworzyć na nową kulturę.

Ś
Świntuch Morski

to jest to akt brutalnego antysemityzmu !

z
zabójca islamistów

Islam to nazizm, rasizm i nietolerancja. Islam to zabijanie każdego, kto nie podpada pod "schemat". Islam to zaraza, choroba, rak toczący nasz świat.
Islam to gówno. Anglio - witamy w imperium zła, w gównie.

K
Kera

Nie ma to jak wolna Rosja, co??? :D

G
Gość

Tak czy siak, islam atakuje nas z marksistowskiego zachodu.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Muzułmanin burmistrzem Londynu. Sadiq Khan: Chcę, aby nasze miasto się rozwijało [VIDEO]

E
Eustachy

Ojciec Dyrektor atakowałby go dzień i noc za to, że jest muzułmaninem. Pisiaki krzyczałyby, że Polak patriota może głosować tylko na katolika. Tylko nie usłyszelibyśmy o końcu cywilizacji białego człowieka, bo Pan się nad nami zlitował i odwołał już z tego padołu łez wyspecjalizowaną w podobnej retoryce jedną taką pisowską miernotę.

m
małpa w czerwonym

Mieli do wyboru Żyda albo islamistę. Czyli między dżumą a cholerą . Co się stało z dumnym kiedyś Albionem ?

Dodaj ogłoszenie