ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Murale wizytówką Łodzi! Pamiętacie je wszystkie [zdjęcia]

Łódzki Street Art narodził się w 2001 roku wraz powstaniem obrazu na ścianie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 152. Mierzące 30 metrów długości i 20 metrów

materiały Fundacji

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/17] Następne

Łódzki Street Art narodził się w 2001 roku wraz powstaniem obrazu na ścianie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 152. Mierzące 30 metrów długości i 20 metrów wysokości malowidło, przedstawiające łódź płynącą na tle domów stojących przy głównej ulicy miasta, było przez rok największym muralem na świecie. Do dziś zaś uznawane jest za jedno z największych w Europie.
Dzieło, choć pierwsze tego typu w mieście, nie wzbudziło uznania miłośników Street Artu. Powód był prosty - projekt był ściśle konsultowany z ówczesnymi władzami miasta, co spowodowało, że na artystyczną wizję twórców pozostawało już niewiele miejsca.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii łódzkich murali było zainaugurowanie łódzkiego Festiwalu Sztuki Graffiti, który w 2009 roku przemianowano na Outline Colour Festiwal. W tym samym roku nastąpił dalszy rozwój sztuki murali, a stało się to dzięki powstaniu łódzkiej fundacji Urban Forms, która postanowiła wspierać młodych artystów.

Polecamy