Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialna biblioteka przy ul. Moniuszki. W zrewitalizowanej willi i kamienicy [ZDJĘCIA]

(izj)
Paweł Łacheta i materiały NCŁ
1,5 tys. mkw. powierzchni będzie miała łódzka multiteka, czyli nowoczesna, multimedialna mediateka oferująca dostęp do wielu dziedzin wiedzy zapisanej na różnych nośnikach, która powstanie w zrewitalizowanej willi przy ul. Moniuszki 5 oraz odnowionej kamienicy przy ul. Moniuszki 3.

Życzenia świąteczne. Wierszyki na Boże Narodzenie. Życzenia bożonarodzeniowe
Potrawy wigilijne. 12 dań na wigilię lista, przepisy

Jej budowa, podobnie jak remont całej ul. Moniuszki, rozpocznie się w przyszłym roku.

- Podobne placówki funkcjonują już w sześciu miastach Polski, w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Opolu, Warszawie i Wrocławiu - mówi Błażej Moder, dyrektor zarządu Nowego Centrum Łodzi, który będzie prowadził inwestycję. - Łódzki obiekt będzie jednym z największych w kraju, prawie tak dużym jak ten w stolicy, który ma 1,6 tys. mkw. powierzchni.

Mediateka będzie składać się m.in. z: sali głównej, w której będą organizowane spotkania autorskie i wystawy, repozytorium multimedialnego, w którym będą dostępne książki w formie audiobooków, sala odsłuchów przeznaczona dla melomanów, w której będzie można posłuchać muzyki lub słuchowiska, a także sali przeznaczonej dla osób niewidomych, która zostanie wyposażona w specjalne urządzenia umożliwiające takim osobom czytanie książek, a także ze stref przeznaczonych dla młodzieży, dla dzieci i osób starszych, jak również kawiarni.

- Chcielibyśmy, by pieczę nad nową placówką sprawowała istniejąca już instytucja kulturalna, np. Dom Literatury – mówi Błażej Moder. - W takiej sytuacji, według wstępnych szacunków, utrzymanie obiektu kosztowałoby miasto około pół miliona rocznie.
Cała inwestycja ma kosztować 35 mln zł, z czego 60 procent tej sumy będzie pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej.

W ramach modernizacji, nawierzchnia ul. Moniuszki zostanie poza tym wyłożona drewnianym brukiem. Drewniana kostka, która pojawi się na ulicy, będzie nawiązywać do pierwotnej nawierzchni tej ulicy w drugiej połowie XIX wieku, czyli w momencie jej powstania. Wówczas ulica ta nazywała się Pasażem Meyera – od nazwiska fabrykanta Ludwika Meyera, który ją zbudował. Pasaż był jedyną w Łodzi prywatną ulicą zamkniętą dla ruchu publicznego.

Impulsem do wybudowania Pasażu Meyera była plotka o przeniesieniu stolicy guberni z Piotrkowa do Łodzi. Ludwik Meyer postanowił, że wybuduje domy, które staną się siedzibą carskich władz. Do awansu miasta nie doszło, ale ulica powstała. Pasaż jako pierwsza ulica w Łodzi otrzymał oświetlenie elektryczne. Każdy dom i ogród był oświetlony światłem elektrycznym. Domy posiadały instalacje gazowe i wodnokanalizacyjne. Pasaż zamieszkiwała ówczesna elita Łodzi.

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany