Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muchomor sromotnikowy a kania. RÓŻNICE Czym czubajka kania różni się od muchomora sromotnikowego? Jak rozpoznać kanię? ZDJĘCIA

(ls)
Jak wygląda kania i czym się różni od muchomora sromotnikowego?  Koniecznie sprawdźcie. Na zdjęciu kania
Jak wygląda kania i czym się różni od muchomora sromotnikowego? Koniecznie sprawdźcie. Na zdjęciu kania Lila Sayed
Muchomor sromotnikowy a kania. Oto RÓŻNICE. Czym kania się różni od muchomora? Sprawdź koniecznie, jak rozpoznać kanię Grzyby przyciągają do lasu miłośników zalewajki, jajecznicy z grzybami i grzybów marynowanych. Podczas zbierania grzybów trzeba jednak zachować rozwagę, bo muchomor sromotnikowy jest bardzo podobny do czubajki kani, zielonej surojadki lub gąski zielonej zwłaszcza w początkowej fazie dojrzewania. ZOBACZ ZDJĘCIA

Muchomor sromotnikowy a kania - różnice

1.Kania przede wszystkim jest zwykle o wiele większa od muchomora.

2. Owocnik kani ma na kapeluszu łuszczące się brązowawe elementy, które można zetrzeć (postrzępiony jest kapelusz i trzon. Kapelusz muchomora sromotnikowego u góry jest z reguły gładki, choć czasami bywa lekko włóknisty, w kolorze zielonawym, żółtawym lub szarawym.

3. Pod spodem kapelusza czubajki kani są białe dość szerokie blaszki. Wysmukły trzon ma pierścień, który jest ruchomy. Tego wyraźnego ruchomego pierścienia nie posiada muchomor zielonawy. Na dole trzonu u kani jest zgrubienie - bulwa, ale bez pochwy. Natomiast muchomor sromotnikowy, czyli zielonawy, posiada na dole tak zwaną pochwę, czyli jest w otoczce.
Magda Gessler w Kobiborze - nowy sezon rozpoczęty

Trzeba wyzbyć się mylnych założeń: grzyby zaczerwione (robaczywe) nie są trujące, a srebrna łyżeczka czernieje, gdy w garnku jest okaz trujący.

Nie wierzmy, że cebula, gotowana z trującymi grzybami ciemnieje (cebula w garnku z trującymi grzybami może być biała).

MUCHOMOR SROMOTNIKOWY A KANIA - JAKIE SĄ RÓŻNICE, JAK JE ODRÓŻNIĆ OD SIEBIE

To bzdura, że jak grzyb nie jest gorzki to można go jeść. Właśnie muchomor zielonawy jest bardzo smaczny, ma też bardzo przyjemny delikatny zapach.

ZOBACZ TEŻ: Potrawy z dyni: Chipsy z dyni z sosem z papryki

Muchomor sromotnikowy zawiera dwa rodzaje toksyn: fallotoksyny oraz amatoksyny. Toksyną odpowiedzialną za zatrucie po spożyciu muchomora sromotnikowego jest alfa-amanityna. Toksyny powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów ciała[5].

MUCHOMOR SROMOTNIKOWY KANIA - JAK ODRÓŻNIĆ GRZYBY

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym najczęściej mylonym z kanią

Pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym pojawiają się dosyć późno, bo po 8-12 godzinach od momentu spożycia grzybów. Wtedy niestety większość trucizny jest już wchłonięta do krwi. Osoby, które zjadły muchomora sromotnikowego mają zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, przyspieszone tętno.

MUCHOMOR SROMOTNIKOWY A KANIA - JAKIE SĄ RÓŻNICE, JAK JE ODRÓŻNIĆ OD SIEBIE

Zobacz też: Przepis na kurki z patelni

Muchomor sromotnikowy a kania. Grzyby przyciągają do lasu miłośników zalewajki, jajecznicy z grzybami i grzybów marynowanych. Podczas zbierania grzybów trzeba jednak zachować rozwagę, bo muchomor sromotnikowy jest bardzo podobny do czubajki kani, zielonej surojadki lub gąski zielonej zwłaszcza w początkowym okresie dojrzewania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany