MŚ w bojerach. Piątka Polaków w czołowej szóstce

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Karol Jabłoński, na jeziorze Kegonsa w amerykańskim stanie Wisconsin, zajął drugie miejsce w bojerowych Mistrzostwach Świata. Brązowy medal do naszego kraju przywiezie również Łukasz Zakrzewski.

To nie pierwszy "krążek" w gablocie Jabłońskiego w zawodach o czempionat globu. W jego dorobku znajduje się osiemnaście medali: dwanaście złotych i sześć srebrnych.

W czwartek i piątek rozegrane zostaną mistrzostwa Ameryki Północnej, natomiast 18-25 lutego w zależności od sytuacji lodowej odbędą się mistrzostwa Europy, najprawdopodobniej w Szwecji.

Przy słabym wietrze, w pierwszym dniu imprezy, odbył się tylko pojedynczy wyścig. Triumfował reprezentant Niemiec Bernd Zeiger przed Jabłońskim. Broniący tytuł Robert Graczyk wycofał się z pierwszego dnia zawodów. Łukasz Zakrzewski uplasował się na piątym miejscu, Adam Szczęsny jedenasty.

"Następnego dnia Graczyk wygrał pierwszy wyścig przy wietrze wiejącym z siłą 10 węzłów dystansując Jabłońskiego. Łukasz Zakrzewski był piąty, a Tomasz Zakrzewski 7. Przez kolejne trzy Polacy plasowali się w czubie, a po odrzuceniu najgorszego wyścigu Graczyk tracił do lidera tylko jeden punkt" - powiedział były długoletni komandor Stowarzyszenia Flota Polska DN i skarbnik światowej centrali IDNYRA Jerzy Henke.

Na prowadzeniu znajdował się Zakrzewski, który jednak wpadł w strefę bez wiatru i na dolnej boi był czternasty. W trzecim okrążeniu udało mu się nadrobić straty i rywalizację ukończył na drugim miejscu, mogąc cieszyć się z brązowego medalu. Śnieg na lodzie przy słabym wietrze powoduje często, że rywalizacja przypomina loterię.

Wyniki MŚ 2023

1. Matt Struble (USA) 15 pkt
2. Karol Jabłoński (Polska - OKŻ Olsztyn) 17
3. Łukasz Zakrzewski (Polska - MKŻ Mikołajki) 19
4. Robert Graczyk (Polska - MKZ Mikołajki) 19
5. Adam Szczęsny (Polska - Warmia Olsztyn) 30 (najlepszy wynik w startach w MŚ)
6. Tomasz Zakrzewski (Polska - OKŻ Mikołajki) 31

W dotychczasowych startach w bojerowych MŚ w klasie DN od 1973 roku Polacy zdobyli 60 medali - 24 złote, 21 srebrnych i 15 brązowych.