Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morsowanie a włosy - czy one lubią kąpiele w zimnej wodzie?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Polaków ogarnęła moda na morsowanie. Mamy miłośników zimnych kąpieli w różnych formach, począwszy od klasycznego morsowania, czyli zanurzenia się w lodowatej wodzie w morzu czy jeziorze, przez morsowanie pod prysznicem aż po morsowanie na sucho, czyli ekstremalne, półnagie biegi po górach. Rosnące zainteresowanie morsowaniem skłania do przyjrzenia się temu tematowi także w kontekście zdrowia włosów. Trycholog Anna Mackojć podpowiada jak chronić włosy wchodząc do lodowatej wody oraz wyjaśnia, czy morsowanie pod prysznicem jest zdrowe dla naszych włosów.Czyatj dalej na kolejnym slajdzie
Polaków ogarnęła moda na morsowanie. Mamy miłośników zimnych kąpieli w różnych formach, począwszy od klasycznego morsowania, czyli zanurzenia się w lodowatej wodzie w morzu czy jeziorze, przez morsowanie pod prysznicem aż po morsowanie na sucho, czyli ekstremalne, półnagie biegi po górach. Rosnące zainteresowanie morsowaniem skłania do przyjrzenia się temu tematowi także w kontekście zdrowia włosów. Trycholog Anna Mackojć podpowiada jak chronić włosy wchodząc do lodowatej wody oraz wyjaśnia, czy morsowanie pod prysznicem jest zdrowe dla naszych włosów.Czyatj dalej na kolejnym slajdzie fot: tomasz czachorowski/polska press
Polaków ogarnęła moda na morsowanie. Mamy miłośników zimnych kąpieli w różnych formach, począwszy od klasycznego morsowania, czyli zanurzenia się w lodowatej wodzie w morzu czy jeziorze, przez morsowanie pod prysznicem aż po morsowanie na sucho, czyli ekstremalne, półnagie biegi po górach. Rosnące zainteresowanie morsowaniem skłania do przyjrzenia się temu tematowi także w kontekście zdrowia włosów. Trycholog Anna Mackojć podpowiada jak chronić włosy wchodząc do lodowatej wody oraz wyjaśnia, czy morsowanie pod prysznicem jest zdrowe dla naszych włosów.

Kąpiele w zimnej wodzie hartują organizm, poprawiają krążenie i termoregulację, ale odpowiedź na pytanie czy morsowanie jest zdrowe? – nie jest jednoznaczna. Zależy to bowiem od naszego stanu zdrowia, wieku i indywidulanych predyspozycji. Przystępując do morsowania trzeba być odpowiednio przygotowanym pod względem zdrowotnym, kondycyjnym, a także psychicznym. Doświadczeni miłośnicy morsowania wiedzą, że do morsowania należy przygotować się kilka miesięcy wcześniej, oswajając stopniowo swój organizm z zimną wodą. To minimalizuje ryzyko szoku termicznego, gdyż kąpiele w zimnej wodzie są sporym wysiłkiem i silnym szokiem dla naszego organizmu. Przed podjęciem decyzji o dołączeniu do miłośników lodowych, zimowych kąpieli warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć problemy kardiologiczne i inne przeciwwskazania jak np.: choroby układu krążenia, choroby naczyń mózgowych, epilepsję, choroby nerek czy nadciśnienie.

Zapanowała moda na morsowanie. Jak chronić włosy wchodząc do lodowatej wody?
Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii
Przygotowując się do morsowania, oprócz oswajania się z zimną wodą, należy pamiętać o odpowiednim stroju kąpielowym, ręczniku i kocu. Można także zaopatrzyć się w buty do morsowania i rękawiczki, aby zbyt szybko nie wychłodzić ciała. Niezwykle istotna jest czapka, gdyż przez głowę ucieka dużo ciepła. Służy ona także ochronie naszych włosów, które są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i niskie temperatury. Brak czapki podczas morsowania niesie za sobą ryzyko przeziębienia cebulek włosów, co może mieć bardzo poważne skutki dla ich kondycji, a nawet powodować wzmożone wypadanie. Osłabione mieszki włosowe nie są dostatecznie zaopatrzone w odpowiednie składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, co może skutkować również mniejszym dotlenieniem. W wyniku tego większa ilość włosów może przechodzić w fazę wypadania.

A morsowanie pod prysznicem co daje naszym włosom?
Jeśli nie jesteśmy miłośnikami zimowych kąpieli w morzu czy w jeziorze, możemy wypróbować morsowanie w wydaniu domowym pod prysznicem. Regularne naprzemienne ciepłe-chłodne prysznice mogą zwiększyć naszą odporność i sprawić, że będziemy mniej narażeni na sezonowe infekcje. To także domowy sposób na terapie zimnem w celu poprawy krążenia i redukcji cellulitu. Na zimnych prysznicach skorzystać mogą także nasze włosy.

W jaki sposób?
Zimny prysznic zamyka łuski włosów. Włosy się mniej puszą, są gładsze i bardziej błyszczą. Naprzemiennie ciepłe-chłodne strumienie wody są także korzystne dla skóry głowy, gdyż stymulują mikrokrążenie, co może pozytywnie pobudzać włosy do wzrostu. Zwiększona mikrocyrkulacja krwi w kapilarkach oplatających mieszek włosowy dostarcza niezbędnych składników odżywczych, aby włosy zachowały prawidłowy wzrost i zdrowy wygląd. Naprzemiennie prysznice ciepło-zimno działają pozytywnie na kondycję skóry i włosy, domykając nie tylko łuski włosowe, ale także pory skóry głowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany