Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież XI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wystawia spektakl o depresji. Zobaczcie zdjęcia z prób

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Fragment spektaklu. Więcej na kolejnych zdjęciach
Fragment spektaklu. Więcej na kolejnych zdjęciach Polska Press
W czwartek, 23 lutego 2023 roku w XI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi przy ulicy Kopcińskiego uczniowie wszystkich klas obejrzą wyjątkowy spektakl. Zostanie on wystawiony na scenie, powstałej w sali gimnastycznej z inicjatywy samej młodzieży. Przedstawienie porusza temat depresji.

Młodzież XI LO w Łodzi wystawia spektakl o depresji
W czwartek, 23 lutego 2023 r. w XI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi przy ul. Kopcińskiego uczniowie wszystkich klas obejrzą wyjątkowy spektakl. Zostanie on wystawiony na scenie, powstałej w sali gimnastycznej z inicjatywy samej młodzieży. Przedstawienie porusza temat depresji. Autorką scenariusza jest uczennica jednej z klas trzecich, a grają w niej także uczniowie. Przygotowania trwały wiele tygodni. Termin premiery nie jest przypadkowy – to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

- Kiedyś w szkole został poruszony temat depresji i zauważyłam, że tak naprawdę niewiele o niej ludzie wiedzą – mówi Wiktoria Marcińczak, autorka sztuki. - A ja się interesuję psychologią. Depresja to nie jest choroba tylko dorosłych, ale także nastolatków i dzieci. Pandemia na pewno przyczyniła się do tego, że dotknęła więcej osób. Symptomy stanów depresyjnych można dostrzec, ale trzeba też na nie zareagować, spróbować pomóc.

Bohaterem sztuki Wiktorii jest chłopiec – dwunastoletni Tommy, cierpiący na depresję. Na scenie pojawia się też terapeutka oraz narrator. Scenografię tworzy kilka niezbędnych elementów – wózek inwalidzki, łóżko, dwa krzesła, tablica.

- Całość jest minimalistyczna, ale wyrazista w swoim przekazie – mówi Agnieszka Dąbrowska, nauczycielka biologii, która wspiera młodzież w projekcie i z Wiktorią współreżyseruje spektakl. - Porusza bardzo aktualny problem, jakim jest depresja wśród młodych ludzi, tekst jest autentyczny, nowatorski, emocjonalny  i inspirujący. Ale przede wszystkim pozostawia odbiorcę z określoną refleksją i nie pozwala przejść obok opisanej historii obojętnie. Przedstawienie jest pełne autentycznych dialogów, precyzyjnych opisów zagubienia w świecie, pokazuje poczucie bezsilności bohatera. Dodatkowy atut stanowi bogactwo języka – została napisana po angielsku.

- Łatwiej mi było napisać niż po polsku – stwierdziła Wiktoria. - Może trafi dzięki temu o szerszej grupy odbiorców? Poza tym nasze liceum jest szkołą językową, więc to też wydawało mi się atutem.

W XI Liceum Ogólnokształcącym w pełnym wymiarze godzin pracują psycholog i pedagog.
- Uczniowie przychodzą do nas, żeby porozmawiać, poradzić się, opowiedzieć o konkretnych sytuacjach, z którymi mają problem - mówi Magdalena Siejka, pedagog w XI LO. - Cieszę się, że się otwierają przed nami - osobami dorosłymi, pracownikami szkoły - i chcą korzystać z naszego wsparcia, obdarzają zaufaniem. Jesteśmy dla nich partnerami do rozmowy, służymy swoim doświadczeniem. Cieszę się, że wizyta u pedagoga czy psychologa została odczarowana z dawnych źle kojarzących się stereotypów. Dzięki temu możemy wzmacniać naszych uczniów, by byli silniejsi, czuli swoją wartość, wierzyli w siebie i dążyli do realizowania swoich celów - wtedy jest mniejsze ryzyko myśli czy zachowań autodestrukcyjnych. Mamy też szanse w porę zareagować, wskazać drogi działania czy skierować na terapię do specjalisty.

Zobaczcie galerię zdjęć z prób

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany