Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi łodzianie z niepełnosprawnościami już w nowej placówce. Dom Dziennego Pobytu w zrewitalizowanej kamienicy

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz Gałasiński
Niepełnosprawni podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przenieśli się do nowej siedziby. Na piętrze zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 142 umieszczono Dom Dziennego Pobytu dla osób z niepełnosprawnościami. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17 korzysta z niego 15 podopiecznych. Jest 5 wolnych miejsc dla osób w wieku 18-35 lat z niepełnosprawnością intelektualną. Koszt pobytu obejmuje całodzienne pożywienie i wynosi 13 zł za dzień.

Celem placówki jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami, zarówno ich samych jak i ich rodzin. W ciągu całego dnia w czasie warsztatów i spotkań z rehabilitantami uczą się samodzielności i życia w swoim środowisku.

Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne i terapie różnego rodzaju maja ich usprawnić na tyle, by mogli podejmować próby samodzielnego funkcjonowania - mówi Dorota Lenk, kierownik I Wydziału Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

W nowych przestrzeniach znalazła się przestronna sala warsztatowa ze stolikami (pełniąca również funkcję stołówki), sala rehabilitacyjna wyposażona w fotel do masażu, bieżnię, rowery treningowe, chodziki, pionizatory oraz specjalne maty, gumy, piłki i inne sprzęty do ćwiczeń fizycznych, sala wypoczynkowa z kanapami i telewizorem, łazienki i szatnię. W budynku jest też kuchnia, w której przygotowywane są napoje oraz posiłki (obiady przyjeżdżają z placówki przy Rojnej na miejscu są w miarę potrzeb podgrzewane i serwowane). Przestrzeń jest wygodna, przestronna, dostosowana do poruszania się na wózku, czy na chodzikach.

Na co dzień podopieczni uczestniczą w rozmaitych warsztatach, które prowadzi m.in. Stowarzyszenie Kamienica 56. Od grudnia ubiegłego roku odbywały się zajęcia z arteterapii: plastyczne, muzyczne, teatralne, relaksacyjne , kulinarne, taneczne

Projektujemy te zajęci atak, żeby były one polisensoryczne, czyli żeby aktywowały jak najwięcej zmysłów. Nie pracujemy na deficytach tych osób, tylko na ich potencjałach, co w praktyce przekłada się na wszystkie możliwe zmysły - tłumaczy Sława Tarkowska ze Stowarzyszenia Kamienica 56.

W planach jest hortiterapia, czyli terapia ogrodem, bo na podwórku powstały piękne rabaty z kwitnącymi hortensjami, lawendami i trawami. jest też wygodny taras, który podopieczni obsadzą roślinami, które sami będą pielęgnować.

W Łodzi funkcjonują trzy takie placówki. Prócz tej na ul. Piotrkowskiej są jeszcze dwie: na Teofilowie przy ul. Rojnej i na Widzewie przy ul. Ćwiklińskiej. Są przygotowane dla 100 osób, w ubiegłym roku skorzystało z nich 90 podopiecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany