Łukasz Konstanty
Piotr Kudłaszyk podczas mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów ukończył rywalizację na 15. pozycji w kategorii 73 kg.
Piotr Kudłaszyk podczas mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów ukończył rywalizację na 15. pozycji w kategorii 73 kg. Fot. Media społecznościowe Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów
Piotr Kudłaszyk zajął 15. miejsce w kategorii 73 kg podczas trwających w Bogocie mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów. Polak uzyskał 137 kg w rwaniu i 174 kg w podrzucie, kończąc rywalizację z łącznym wynikiem 311 kg. Najlepszy okazał się Indonezyjczyk Rihmat Erwin Abdullah.

Triumfator w tej kategorii wagowej uzyskał łącznie 352 kg, a w podrzucie wynikiem 200 kg poprawił rekord świata.

Historyczny wyczyn Rihmata Erwina Abdullaha

Zdobywając złoty medal Indonezyjczyk dokonał historycznego wyczynu. Jest pierwszym sztangistą, któremu udało się stanąć na najwyższym stopniu podium i pobić rekord świata, mimo że startował w grupie B, a więc tej, w której z założenia startują nieco słabsi zawodnicy.

- To niesamowite. Nikt tego wcześniej na mistrzostwach świata nie zrobił - nie ukrywał zaskoczenia prezydent IWF (Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów) Mohamed Jaloof.

Przyznać trzeba, że w dokonaniu historycznego wyczynu Indonezyjczykowi pomogli rywale z grupy A. Aż pięciu z nich nie ukończyło rywalizacji, w tym medaliści igrzysk olimpijskich z 2021 roku - Wenezuelczyk Julio Mayor i Włoch Mirko Zanni

Piotr Kudłaszyk na 15. miejscu w Bogocie

W grupie B. startował także Piotr Kudłaszyk, który rywalizację zakończył z wynikiem 311 kg. Polak, który kilka miesięcy wcześniej zdobył brązowy medal mistrzostw Europy, ostatecznie został sklasyfikowany na 15. pozycji, notując po dwa udane podejścia zarówno w rwaniu jak i podrzucie.

W Bogocie wystartuje jeszcze jeden polski sztangista - Jarosław Samoraj (kategoria 109 kg). Występ na najważniejszej światowej imprezie ma już z kolei za sobą Oliwia Drzazga (49 kg), która jako pierwsza polska zawodniczka od ponad dwudziestu lat zaliczyła komplet (sześć) udanych podejść do sztangi.