Mistrzostwa Polski w pływaniu. Złote medale Knop, Kałusowskiego i Kraski

W Poznaniu zakończyły się zimowe mistrzostwa Polski w pływaniu. Także w ostatnim dniu rywalizacji łodzianie stawali na najwyższym stopniu podium.

Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź) była najszybsza w wyścigu na 200 m stylem zmienny i wywalczyła kolejny złoty medal podczas tego championatu. Łodzianka uzyskała czas - 2:15.98, 2. Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) 2:16.32, 3. Gabriela Król (KS Wisła Puławy) 2:16.66.

Wyścig na 100 m stylem klasycznym wygrał Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź), uzyskując czas 1:01.05, 2. Dawid Wiekiera (AZS KU Politechniki Opolskiej) 1:01.66, 3. Łukasz Solak (KS AZS AGH Kraków) 1:03.24

Złoty medal w wyścigu na 200 m stylem zmiennym wywalczył Jakub Kraska (AZS Łódź) 2:02.84, dxrugi był Michał Poprawa (AZS AWF Katowice) 2:03.07, a trzeci Piotr Niestuj (St.Lok. SALOS Cortile Kielce) 2:05.83.

W niedzielę bardzo udanie podsumowała poznańskie mistrzostwa Kornelia Fiedkiewicz (MKS Juvenia Wrocław). Zdobyła mistrzostwo Polski na 100 metrów stylem dowolnym, ustanawiając rekord Polski młodzieżowców (54.27).

– Mistrzostwa w Poznaniu były specyficzne, dla części zawodników trudne do przygotowania, ale wszystko spowodowane jest tym, że mamy rok przedolimpijski, a już w lutym mistrzostwa świata w Katarze – tłumaczy Paweł Wołkow, trener kadry narodowej. – Część zawodników jest w różnych etapach przygotowań, ale mimo tego padło wiele budujących wyników. Zaczęła świetnie Kasia Wasick kwalifikacją na igrzyska, potem Ksawery Masiuk dołożył swoje drugie minimum i popłynął świetne życiówki, warto pochwalić także Kornelię Fiedkiewicz, która także pokazała klasę na 50 i 100 metrów. Widzieliśmy w Poznaniu kilka fajnych wyścigów, widać było że zawodnicy przygotowują się i poważnie myślą o dalszej części sezonu.

Zimowe mistrzostwa Polski to dla grupy czołowych polskich zawodników ostatnia szansa uzyskania kwalifikacji na mistrzostwa świata, a także kolejna możliwość wywalczenia kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Już pierwszego dnia rywalizacji w Poznaniu minimum wywalczyła Katarzyna Wasick na 50 metrów stylem dowolnym, później swoje drugie zdobył także Ksawery Masiuk na 200 metrów grzbietem. Po mistrzostwach kraju rozgrywanych w Poznaniu wiemy, że kwalifikacje na Paryż ma siedmioro polskich pływaków: obok Wasick, także Adela Piskorska, Laura Bernat, Dominika Sztandera, Jakub Majerski, Ksawery Masiuk (dwa dystanse) i Krzysztof Chmielewski.