Mistrzostwa Polski w pływaniu. Aż dziewiętnaście seniorskich medali łódzkich nastolatków

(bart)
Zawodnicy z Łodzi nie zawiedli
Zawodnicy z Łodzi nie zawiedli grzegorz gałasiński
Po pierwszych dwóch dniach głównych mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców doskonale spisujący się łódzcy pływacy mieli na koncie dziewięć seniorskich medali. W sobotę i niedzielę nie zamierzali spocząć na laurach i dołożyli jeszcze dziesięć.

Warto zaznaczyć, że nie startowała, a tylko kibicowała na mistrzostwach w Łodzi Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk oczekująca narodzin dziecka.

W wyścigu na 400m dowolnym po pasjonującej rywalizacji koleżanek z UKS 190 mistrzynią Polski została Paulina Piechota, a wicemistrzynią Aleksandra Knop. Trzecią na mecie była Milena Karpisz z AZS Łódź. Taka sama kolejność była w wyścigu na 1500 m dowolnym. Trzeci swój złoty medal zdobyła Paulina Piechota, druga była Knop, a trzecia Karpisz. Ola Knop na 400 m poprawiła rekord Polski juniorek 15-letnich wynikiem 4.16,14 i uzyskała minimum na mistrzostwa Europy w Glasgow oraz mistrzostwa Europy juniorów.

Niespełna godzinę po finałowym wyścigu na 400 m, młoda zawodniczka UKS 190 zdobyła brąz na 200 m zmiennym. Szósta w tym wyścigu Wiktoria Guść z Delfina Piotrków Trybunalski ustanowiła rekord Polski juniorek 14-letnich czasem 2.20,33.

Doskonale spisali się także młodzi panowie. 19-letni Kamil Kaźmierczak z Olimpijczyka Aleksandrów zdobył złoty medal w konkurencji 50 m grzbietowym. Wynikiem 25,24 uzyskał prawo startu w mistrzostwach Europy w Glasgow.

Rok młodszy od Kamila, Jan Kałusowski z MKS Trójka wywalczył srebrny krążek na dystansie 200 m klasycznym. Czas 2:13,97 to przepustka do startu w mistrzostwach Europy juniorów w Helsinkach. W konkurencji tej 10. Miejsce zajął Alan Kłosiński z MKS Jedynka, którego czas uzyskany w eliminacjach 2:18,28, był lepszy od minimum na juniorskie mistrzostwa w Helsinkach.
Srebrny medal zdobył także Jakub Kraska z AZS Łódź na dystansie 100 m dowolnym.

W kategorii młodzieżowców medale zdobyli: Paulina Piechota – 3 złote, Kamil Kaźmierczak – złoty i srebrny, Michał Cukanow (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) – 2 srebrne, Milena Karpisz (AZS Łódź) –2 srebrne i 2 brązowe, Marcel Wągrowski (Olimpijczyk) – srebrny.

Medalowe sukcesy łódzkich pływaków są efektem pracy szkoleniowców: Sylwii Kowalskiej i Marcina Młynarczyka (UKS 190), Macieja Hampla (AZS Łódź), Tomasza Lewińskiego (Olimpijczyk i KU AZS PŁ) oraz (Macieja Młynarczyka (MKS Trójka).

Minima na mistrzostwa Europy w Glasgow uzyskali Aleksandra Knop i Kamil Kaźmierczak.

Przepustki na mistrzostwa Europy juniorów w Helsinkach wywalczyli: Aleksandra Knop i Krzysztof Fiks (UKS 190), Jan Kałusowski i Jakub Balcerak (MKS Trójka), Jakub Kraska (AZS Łódź), Alan Kłosiński (MKS Jedynka).