Spis treści
Ministerstwo Finansów poinformowało, że 11 marca 2024 r. wyceniło trzy transze obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich. Łączna wartość nominalna papierów przeznaczonych na sprzedaż to 8 mld USD. To druga w ostatnich miesiącach emisja obligacji benchmarkowych o dużej wartości.
Zagraniczni inwestorzy zgłosili zapotrzebowanie na polskie papiery wartościowe
Kilka tygodni temu resort finansów cieszył się dużym sukcesem, jakim był ogromny popyt na polskie obligacje nominowane w euro.
Na rynku pojawiły się wówczas papiery 10– i 20–letnie o łącznej wartości nominalnej 3,75 mld euro. Była to największa transakcja przeprowadzona przez Ministerstwo Finansów na tym rynku w historii. Łączny popyt na polskie papiery liczone w euro był jednak zdecydowanie wyższy i odpowiadał, według zgłoszeniom, wartości nawet 10,2 mld euro. To właśnie tak duża popularność polskich papierów wartościowych mogła zachęcić resort do kolejnej emisji walutowej pozwalającej na zdobycie środków służących bieżącym wydatkom budżetowym. A co konkretnie wystawiono na sprzedaż teraz?
Kto kupuje obligacje dolarowe Ministra Finansów?
Warto pamiętać o tym, że emisja obligacji nominowanych w obcych walutach jest przeznaczona dla instytucji, banków i funduszy inwestycyjnych, przede wszystkim zagranicznych. Ta najnowsza emisja, nominowana w dolarach już teraz uznawana jest za rekordową w historii.
Jak donosi resort, całą operację przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji na rynku amerykańskim (SHELF), zatwierdzonym przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych. Kierownikami konsorcjum organizującego emisje były banki: Citi, Deutsche Bank, J.P. Morgan oraz Santander. Oznacza to, że tylko za pośrednictwem tych podmiotów zarządzający funduszami oraz dyrektorzy finansowi banków mogli zgłosić chęć zakupu polskich obligacji.
Co zaoferowało Ministerstwo Finansów: trzy rodzaje obligacji z różnym terminem zapadalności
W dniu 11 marca Ministerstwo Finansów przeznaczyło na sprzedaż papiery wartościowe pięcioletnie o wartości nominalnej 1,5 mld, dziesięcioletnie o wartości 3 mld USD oraz 30–letnie warte 3,5 mld USD.
Oferta obligacji nominowanych w dolarach
Pięcioletnie obligacje z terminem zapadalności 18 marca 2029 r. Obligacje uzyskały wycenę na poziomie 70 punktów
- bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 28 lutego 2029, co oznacza rentowność 4,797 proc., przy rocznym kuponie 4,625 proc.,
- Obligacje dziesięcioletnie o terminie zapadalności 18 września 2034 r. Wyceniono je na 105 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 lutego 2034 r., co oznacza rentowność 5,162 proc., przy rocznym kuponie 5,125 proc.,
- Obligacje 30–letnie o terminie zapadalności 18 marca 2054 r. Wyceniono je na 130 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 listopada 2053 r., co oznacza rentowność 5,580 proc., przy rocznym kuponie 5,500 proc.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Dorobili się miliardów, chadzają na ścianki. Jak dziś wyglądają Niemczyccy?
- Marta Manowska chciała zrezygnować z "Rolnik szuka żony"? Te słowa dają do myślenia
- Tajemnica Lewandowskiej w Barcelonie. To dzieje się, gdy Roberta nie ma w domu
- Badach WYŚMIANY w "The Voice"! Miało być tak pięknie, a w sieci aż wrze