MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Antoni Macierewicz w lućmierskim lesie... [FILM]

Jacek Zemła
Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych, jakie odbyły się w lesie lućmierskim niedaleko Zgierza
Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych, jakie odbyły się w lesie lućmierskim niedaleko Zgierza Jacek Zemła
Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych, jakie odbyły się w lesie lućmierskim niedaleko Zgierza. Honorowym gościem był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, nie zabrakło Wojewody Łódzkiego i władz samorządowych.

Nabożeństwo ekumeniczne w miejscu pochówku odprawili duchowni czterech wyznań. Ofiary hitlerowskiego terroru żegnały salwy honorowe, w ich ostatniej drodze nie zabrakło asysty wojskowej.

W symbolicznej trumnie nakrytej flagą państwową znalazły się szczątki ofiar zbrodni, jakiej dopuściły się hitlerowskie władze 20 marca 1942 roku. Wcześniej były one pochowane w tym miejscu, ale w latach 2012-13 podczas prac archeologicznych dokonano ich ekshumacji. Podczas tych badań udało się dokonać wielu ciekawych odkryć, znaleziono np. przedmioty osobiste należące do pomordowanych, które wcześniej nie zostały zauważone. Naukowcy pobrali także materiał genetyczny, dzięki któremu możliwe stało się dokładne, imienne ustalenie kto spoczywa w zbiorowych mogiłach. Po zakończeniu badań zdecydowano się na uroczysty, państwowy pochówek szczątków ofiar, które dotąd nie były w należyty sposób upamiętnione i uhonorowane.

W tym roku uroczystości związane z rocznicą tzw. zbrodni zgierskiej miały dwie odsłony. W niedzielę w Zgierzu odbyły się miejskie obchody pod pomnikiem Stu Straconych. Odczytano nazwiska ofiar, zapalono znicze. Nie zabrakło pokazu multimedialnego. Z kolei wczorajszy pochówek ofiar zorganizowany został przez Łódzki Urząd Wojewódzki. Do lućmierskiego lasu przybyli członkowie rodzin pomordowanych w 1942 roku, kombatanci, uczniowie i harcerze. Zapewniono dla nich transport autokarowy w Łodzi.

Mord zgierski był odwetem za zastrzelenie dwóch gestapowców przez sierżanta WP Józefa Mierzyńskiego ze Zgierza w trakcie ujawniania przez niego miejsca ukrycia broni.

Była to największa publiczna egzekucja w Polsce podczas II wojny światowej.

WYNIKI LOTTO LOSOWANIE LOTTO
Ucho prezesa 9
JAKIE BYŁO PYTANIE ZA MILION W MILIONERACH
NIEBIESKI WIELORYB [ZADANIA, ZASADY] NA CZYM POLEGA GRA NIEBIESKI WIELORYB?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany