Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 04godz.
  • 07min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Mikroskop za 5 milionów złotych w Łodzi. Jedyny taki w Polsce! [zdjęcia]

izj
Mikroskop umożliwia m.in. sprawdzenie składu majonezu oraz ocenienie skuteczności kremu nawilżającego... Takie nietypowe właściwości posiada mikroskop będący na wyposażeniu Laboratorium Biotechnologicznego w centrum badawczym BioNanoPark przy ul. Dubois na Górnej. Łukasz Kasprzak
Umożliwia m.in. sprawdzenie składu majonezu oraz ocenienie skuteczności kremu nawilżającego... Takie nietypowe właściwości posiada mikroskop będący na wyposażeniu Laboratorium Biotechnologicznego w centrum badawczym BioNanoPark przy ul. Dubois na Górnej. To jedyne takie urządzenie w Polsce. Na całym świecie jest tylko dziesięć takich mikroskopów. Pięć z nich znajduje się w Europie, ale tylko ten łódzki, jako jedyny na całym globie, jest dostępny do badań komercyjnych. Kosztował ponad 5 mln zł. Jest w stanie powiększyć obraz 630-krotnie. Wyprodukowano go w Niemczech, a zaprezentowano po raz pierwszy w czwartek.

Mikroskop ma kształt czarnego pudła o sporych rozmiarach. W jego wnętrzu jest utrzymywana stała temperatura 37 st. C, optymalna dla hodowli komórek. Urządzenie jest wyposażone w system CARS. Dzięki posiadanemu laserowi na podczerwień umożliwia on zajrzenie do wnętrza żywej komórki (roślinnej, zwierzęcej lub ludzkiej), bez konieczności jej uśmiercania i barwienia, co jest niezbędne w przypadku tradycyjnych mikroskopów. Widziany w nim obraz można na bieżąco śledzić, także w formacie 3D, na monitorze.

– To wyjątkowo czułe urządzenie, które pozwala uzyskać bardzo dokładne, bo uwidaczniające rozkład związków chemicznych, obrazy każdego materiału np. położenie mikroskopijnych kropelek tłuszczu w żywności, a także układ błon wewnątrz komórek – mówi dr Katarzyna Kubiak, manager Laboratorium Biotechnologicznego w BioNanoParku. – Miałyśmy już m.in. okazję sprawdzać rozkład tłuszczu w majonezie, takim zwykłym i w takim o obniżonej jego zawartości.

Dzięki mikroskopowi można sprawdzić np. jak tkanki reagują na składniki lekarstw, kosmetyków i żywności. Poza tym można również skontrolować efektywność środków piorących poprzez ocenę pozostałości tłuszczu w materiale.

MAJÓWKA 2016. JAK SĄ CZYNNE SKLEPY W MAJÓWKĘ?

Czytaj także w Expressie Ilustrowanym:
ŻYCZENIA URODZINOWE. KRÓTKIE, ŚMIESZNE ŻYCZENIA URODZINOWE SMS
KIEDY WYPŁATY 500 ZŁ NA DZIECKO? KIEDY PIENIĄDZE 500 PLUS?
KOMUNIA 2016. CO KUPIĆ NA KOMUNIĘ CHŁOPCU, CO KUPIĆ NA KOMUNIĘ DZIEWCZYNCE
ŻYCZENIA IMIENINOWE, KRÓTKIE ŻYCZENIA IMIENINOWE, WIERSZYKI IMIENINOWE, SMS IMIENINY
500 zł na dziecko, od kiedy 500 zł na dziecko, są już wnioski

[ZOBACZ FILM Jak przygotować lody domowej roboty? (x.news/DzieńDobryTVN)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Jak przygotować lody domowej roboty? (x.news/DzieńDobryTVN)