Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija 50 lat od zamachu na Johna F. Kennedy'ego [filmy archiwalne]

wikipedia/ oprac. ls
W piątek mija 50 lat od zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zabójstwo Johna F. Kennedy'ego było prawdziwym przełomem. Zamach na prezydenta Kennedy'ego na ulicach Dallas, sprawił, że Kennedy stał się ikoną.

John F. Kennedy na wakacjach - Nieznane nagranie z prywatnego archiwum

Kennedy prezydentem był dwa lata.

Kennedy doprowadził m.in. do zawarcia w 1963 przez Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Wielką Brytanię układu Partial Test Ban Treaty (PTBT, Układ o Zakazie Doświadczeń z Bronią Jądrową w Atmosferze, Przestrzeni Kosmicznej i Pod Wodą) – zakazującego wszelkich prób atomowych z wyjątkiem podziemnych.

W Senacie miał opinię „wiecznego kawalera i podrywacza”. Na mającym ponad 30 lat senatorze zaczęła ciążyć presja, głównie ze strony ojca Josepha. Despotyczny patriarcha rodu chciał wysunąć syna jako kandydata w wyborach prezydenckich, ale uważał, że jego kawalerstwo i bezdzietność może poważnie zaprzepaścić tę jedyną szansę. 12 września 1953 poślubił młodszą o 12 lat dziennikarkę, Jacqueline Lee Bouvier. Jednakże nie zaprzestał romansów, co bardzo raniło i upokarzało jego żonę.
Najsłynniejszym jest związek z Marilyn Monroe. Ale nie tylko – bo Kennedy'ego wiązano z ok. 10 kobietami, od aktorek po sekretarki z Białego Domu. Wykorzystywał swój urok osobisty.

22 listopada 1963, rozpoczynając swoją kampanię wyborczą, udał się wraz z żoną Jackie do Dallas, w stanie Teksas. Podczas przejazdu otwartym samochodem marki Lincoln, do Kennedy’ego oddano kilka strzałów z karabinu. Prezydent został postrzelony dwukrotnie, raz w górną część pleców – kula przeszyła szyję, uszkadzając kręgosłup i wychodząc poniżej jabłka Adama – drugi strzał, decydujący, przeszył głowę. Poważnie ranny został także gubernator Texasu, John Connally. Rannego Kennedy’ego odwieziono do Parkland Hospital w Dallas, gdzie zmarł o godz. 13:00. 25 listopada został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

O zamordowanie prezydenta został oskarżony Lee Harvey Oswald, były żołnierz US Marines, znany z marksistowskich sympatii. Oswald przez kilka lat przebywał w ZSRR, skąd jednak wrócił do USA. Pracował w budynku składnicy książek w Dallas, z którego padły śmiertelne strzały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany