Mieszkanie na poddaszu - na co warto zwrócić uwagę

  Mieszkanie na poddaszu - na co warto zwrócić uwagę

  Materiał informacyjny

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Mieszkanie na poddaszu - na co warto zwrócić uwagę
  Wybór idealnego mieszkania to nie lada wyzwanie. Coraz częściej nabywcy wpadają na innowacyjne pomysły na zagospodarowanie swojego miejsca. Co, jeśli przyjdzie nam do głowy myśl, aby urządzić swój własny kąt na poddaszu? Pomysł jeszcze nie tak dawno innowacyjny i niedoceniany, dziś zyskuje spore zainteresowanie. Choć sprawa wydaje się dosyć prosta, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.
  Mieszkanie na poddaszu - na co warto zwrócić uwagę

  Sprawdź stan techniczny oraz uwarunkowania prawne


  Zanim podejmiesz się jakichkolwiek prac związanych z zagospodarowaniem poddasza, zwróć uwagę na stan techniczny, w jakim powierzchnia się znajduje. Aby być pewnym co do możliwości rozpoczęcia prac remontowych, skontaktuj się wcześniej z osobą obeznaną w prawie budowlanym. To dzięki niej dowiesz się jakie wymagania musisz spełnić i gdzie się udać, by bez żadnych przeszkód adaptować własną przestrzeń.

  Najważniejsze co musimy wiedzieć, to czy nasze poddasze spełnia warunki do zamieszkania. Istotną rzeczą, która pozwoli nam myśleć o angażowaniu specjalisty, jest sprawdzenie trzech czynników: średniej wysokości pomieszczenia, stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi oraz sprawdzenie możliwości podłączenia niezbędnych mediów.

  Zadbaj o odpowiednie warunki


  Największą zmorą mieszkańców wysokich pięter jest temperatura panująca w pomieszczeniu. Zła izolacja przestrzeni spowoduje, że latem zyskasz darmową saunę, natomiast zimą poczujesz się jak na Syberii. Dlatego też warto zapobiec takim sytuacjom i uniezależnić nasze cztery ściany od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

  Następnym krokiem powinno być sprawdzenie szczelności dachu, aby zapobiec nieszczelnościom i zaciekom. Warto też zabezpieczyć wszystkie ściany przed wilgocią. Nie ma nic gorszego w mieszkaniu, jak zły system wentylacyjny, który może spowodować nadmierną wilgoć, a co za tym idzie wykwit grzybów.

  Jeśli szukasz nieruchomości z rynku pierwotnego, sprawdź oferty dostępne na obido.pl.

  Dobre oświetlenie to podstawa


  Zastanów się co dla Ciebie jest najbardziej istotne w doborze światła. Dla osób preferujących oświetlenie światłem słonecznym najważniejsze będzie zadbanie o odpowiednie okna. Wydaje się to być bardzo oczywiste, jednak ich szeroki wybór może powodować niemałą bolączkę. To samo tyczy się sztucznego oświetlenia. Jeśli zamierzasz spędzać czas wieczorami w domu, to przemyśl dokładnie jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla zacienionych miejsc.

  Zagospodaruj wolne przestrzenie


  Gdy Twój własny kąt jest stosunkowo mały, możesz zadbać o iluzoryczne powiększenie go za pomocą połączenia sąsiadujących powierzchni. Zyskasz dzięki temu większą swobodę, także przy aranżacji wnętrza. W przypadku wyższego poddasza zastanów się nad budową antresoli. Zyskasz dzięki temu dodatkowe miejsce do wyposażenia, a Twoje mieszkanie stanie się przez to wyjątkowe.
  Powyższe wskazówki sprawią, że Twoje poddasze zyska nowe życie, a każdy, kto tam zamieszka poczuje się bezpiecznie. Jak dobrze wiadomo komfort i wygoda to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że chce się wracać do własnego mieszkania, dlatego też podczas umeblowania i dekorowania wnętrza kieruj się własną intuicją. To przede wszystkim Ty masz czuć się wyjątkowo.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo