Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Łodzi. Strych gotowy do zamieszkania [zdjęcia]

(izj)
Mieszkania w Łodzi. Strych gotowy do zamieszkania
Mieszkania w Łodzi. Strych gotowy do zamieszkania Łukasz Kasprzak
Około 1,5 tys. zł wydał na remont każdego mkw. powierzchni strychu o metrażu prawie 75 mkw. (czyli w sumie około 110 tys. zł) Jakub Kołodziejczak, absolwent biotechnologii na Politechnice Łódzkiej. Zaadaptowany przez niego strych znajduje się nad II piętrem komunalnej kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 31, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Kraszewskiego. Łodzianin nabył go w ramach pierwszej edycji proponowanego przez magistrat programu adaptacji strychów.

- Wcześniej w tym miejscu była suszarnia – opowiada Jakub. - Nie wyglądało więc to ciekawie. Wyliczyłem jednak, że remont tego miejsca będzie mnie kosztował dużo mniej niż zakup nowego mieszkania, postanowiłem więc spróbować. Pracy było co niemiara, bo zrobić trzeba było wszystko, od ocieplenia dachu i montażu w nim okien, przez doprowadzenie wszystkich rur wodociągowych i kanalizacyjnych na aranżacji wnętrz kończąc.
Kuchenne Rewolucje - Grajewo - China Food
Finansowe wsparcie Jakub otrzymał od rodziców. Załatwienie wszystkich formalności zajęło mu rok czasu. W grudniu ubiegłego roku prace na strychu rozpoczęły ekipy remontowe. Obecnie jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie mieszkania.
- Zanim fachowcy przystąpili do pracy, zaprosiłem na miejsce pięciu architektów i pięciu konstruktorów, którzy kalkulowali koszty, jakie miałem ponieść – wspomina łodzianin. - Zależało mi na tym, by znaleźć ekipę, która prace wykona dobrze i za przyzwoitą cenę.
W ramach dotychczasowych trzech edycji programu wynajęto trzynaście strychów.

W piątek rusza kolejna, czwarta już edycja, w ramach której do zamieszkania jest oferowanych 15 strychów w dziewięciu lokalizacjach: przy ul. Dąbrowskiego 24a, ul. Gdańskiej 87, ul. Kopernika 32, ul. Łagiewnickiej 67, ul. Pogonowskiego 79, ul. Pomorskiej 73, ul. Przędzalnianej 16, ul. 6 Sierpnia 86 oraz przy ul. Legionów 15 (ostatnia kamienica jest jedyną, w której wykonano już kompleksowy remont). Zainteresowani będą mogli składać wnioski od 31 sierpnia do 4 września.
Pierożkarnia Grajewo
Program adaptacji strychów jest skierowany do osób, które zamieszkują na terenie Łodzi i nie mają własnego mieszkania. Nie musi im także przysługiwać prawo do mieszkania komunalnego, chociaż uprawnionymi do adaptacji w pierwszej kolejności są osoby będące najemcami komunalnego lokalu mieszkalnego, który przekażą miastu po zakończonej adaptacji, jak również studenci i absolwenci łódzkich szkół wyższych, a także rodziny wielodzietne. Zgodnie z regulaminem na adaptację strychu przewidziany jest okres maksymalnie dwóch lat. Przez ten czas trzeba opracować dokumentację techniczną, uzyskać niezbędne pozwolenia oraz wykonać prace remontowo-budowlane.
Po zakończeniu remontu, jego koszt jest zwracany najemcy w postaci odliczeń w czynszu. W efekcie najemca płaci przez mniej więcej 10 lat tylko 20 procent stawki bazowej, czyli obecnie, w zależności od poniesionych kosztów, od 1,50 do 2 zł za mkw.

Mężczyzna po zażyciu dopalaczy przechodzi po... samochodzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany