Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Złotna i osiedla Montwiłła-Mireckiego na własną rękę walczą ze smogiem

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Mieszkańcy Złotna i osiedla Montwiłła-Mireckiego na własny koszt walczą ze smogiem. Kupili czujniki , drukują ulotki i gdy sąsiad „kopci” wzywają straż miejską.Czytaj więcej na następnej stronie
Mieszkańcy Złotna i osiedla Montwiłła-Mireckiego na własny koszt walczą ze smogiem. Kupili czujniki , drukują ulotki i gdy sąsiad „kopci” wzywają straż miejską.Czytaj więcej na następnej stronie Mirosław Malinowski
Mieszkańcy Złotna i osiedla Montwiłła-Mireckiego na własny koszt walczą ze smogiem. Kupili czujniki , drukują ulotki i gdy sąsiad „kopci” wzywają straż miejską.

Na Złotnie i osiedlu Montwiłła-Mireckiego są zainstalowane dwie prywatne czujki mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza. W ten sposób mieszkańcy nawzajem informują się, czy warto wyjść na spacer, czy też bezpieczniej jest tego dnia zostać w domu.

– Jest mit, że jak się mieszka przy parku to jest fajne zdrowe, świeże powietrze. My się z tym nie zgadzaliśmy i dlatego zamontowaliśmy te czujki. I okazało się, że choć na osiedlu nie mamy kominów, to zanieczyszczenia idą do nas z Mani, Złotna – mówi Wojciech Smakowski z osiedla Montwiłła-Mireckiego. – Sporo osób, zwłaszcza znajomych biegaczy dzwoni do mnie i pyta, czy powietrze jest na tyle czyste, by można bezpiecznie biegać. Jeden czujnik jest przy parku na Zdrowiu, a drugi w szkole nr 169.
Mieszkańcy Złotna wrzucają do skrzynek na listy przygotowane przez siebie ulotki informujące o tym, że za palenie śmieci grozi mandat w wysokości 500 zł od straży miejskiej, gdzie można sprawdzić jakość powietrza i w jaki sposób otrzymać dotację na wymianę pieca na ekologiczny.

Wychodząc z domu nie mamy większego wpływu na powietrze jakim oddychamy. Możemy jednak zapewnić sobie świeży wdech we własnym mieszkaniu lub biurze. Na zdjęciu anturiumCzytaj na kolejnych slajdach

Kwiaty doniczkowe ratują przed smogiem i brzydkimi zapachami...

– Problem smogu i zanieczyszczenia powietrza dotyczy nas wszystkich – mówi Agnieszka Wieteska, miejska radna SLD. – Rocznie na świecie z powodu zanieczyszczeń środowiska umiera około 7 mln osób. Smog powoduje wiele chorób. Apelujemy do mieszkańców, aby nie bali się zadzwonić do straży miejskiej z prośbą o sprawdzenie, dlaczego z komina naszego sąsiada wydobywa się dziwny czy podejrzany dym. Takie zachowanie nie jest donosicielstwem, tylko dbaniem o zdrowie swoje i najbliższych.
Straż miejska zimą przyjmuje miesięcznie kilkaset zgłoszeń o paleniu śmieciami. Mieszkania mogą być kontrolowane w godz. 6 – 22, a zakłady i pomieszczenia gospodarcze całą dobę. Najczęstszym „lewym” paliwem są pocięte meble, okna oraz tzw. odpady komunalne, nawet z kuchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany